Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-1675/08/ES
z 19 stycznia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP1/443-1675/08/ES
Data
2009.01.19



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące rolników ryczałtowych --> Zryczałtowany zwrot podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku
produkty rolne
rolnik ryczałtowy
stawki podatku


Istota interpretacji
prawo do odliczenia kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku VAT naliczonego na fakturach VAT RR przy zakupie kapusty kwaszonej i ogórków kwaszonych wyprodukowanych przez rolnika ryczałtowego we własnym gospodarstwie rolnym



Wniosek ORD-IN 633 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 10 listopada 2008r. (data wpływu 12 listopada 2008r.), uzupełnionym pismem z dnia 13 stycznia 2009r. i z dnia 19 stycznia 2009r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku VAT naliczonego na fakturach VAT RR przy zakupie kapusty kwaszonej i ogórków kwaszonych wyprodukowanych przez rolnika ryczałtowego we własnym gospodarstwie rolnym – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 listopada 2008r. wpłynął ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 13 stycznia 2009r. i z dnia 19 stycznia 2009r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku VAT naliczonego na fakturach VAT RR przy zakupie kapusty kwaszonej i ogórków kwaszonych wyprodukowanych przez rolnika ryczałtowego we własnym gospodarstwie rolnym.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca, będący czynnym podatnikiem podatku VAT, zajmuje się zakupem kapusty kwaszonej i ogórków kwaszonych za dokumentem faktura VAT RR, wyprodukowanych przez rolnika ryczałtowego we własnym gospodarstwie rolnym z produktów pochodzących z tego gospodarstwa. Kapusta kwaszona zostaje wytworzona z kapusty świeżej (PKWiU 01.12.13-00.10), natomiast ogórki kwaszone z ogórków świeżych (PKWiU 01.12.12 – 00.10). Kapusta kwaszona jest sklasyfikowana według PKWiU do grupowania 15.33.14-61.00, natomiast ogórki kwaszone do grupowania 15.33.14-90.00.

Nabycie powyższych produktów rolnych będzie związane wyłącznie z dostawą opodatkowaną podatkiem VAT, a Wnioskodawca spełnia warunki przedstawione w art. 116 ustawy o VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy można odliczyć kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku VAT naliczonego na fakturach VAT RR przy zakupie kapusty kwaszonej i ogórków kwaszonych wyprodukowanych przez rolnika ryczałtowego we własnym gospodarstwie rolnym...

Zdaniem Wnioskodawcy, chociaż dotychczas nie odliczał podatku VAT dotyczącego kapusty kwaszonej zakupionej od rolnika ryczałtowego, gdyż nie potrafił tego zinterpretować na podstawie ustawy Ordynacja Podatkowa, to po przeczytaniu interpretacji innych Urzędów Skarbowych zasadnym wydaje się odliczanie tego podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 115 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zmianami, ostatnia zmiana Dz. U. z 2008r. Nr 209, poz. 1320) zwanej dalej ustawą o VAT, rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych dla podatnika podatku, który rozlicza ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych.

W myśl art. 115 ust. 2 ww. ustawy, stawka zryczałtowanego zwrotu podatku wynosi 6% kwoty należnej z tytułu dostawy produktów rolnych pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku.

Przez produkty rolne, w myśl art. 2 pkt 20 ustawy o VAT, należy rozumieć towary wymienione w załączniku nr 2 do ustawy oraz towary wytworzone z nich przez rolnika ryczałtowego z produktów pochodzących z jego własnej działalności rolniczej przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym, leśnym i rybackim.

Zgodnie z § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 ze zm.) do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług – do dnia 31 grudnia 2009r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.).

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca będący czynnym podatnikiem podatku VAT nabywa od rolnika ryczałtowego kapustę kwaszoną i ogórki kwaszone.

W załączniku nr 2 do ww. ustawy zawierającym „Wykaz towarów i usług, od których dostawy przysługuje zryczałtowany zwrot podatku od towarów i usług” w żadnej pozycji nie wymieniono kapusty czy ogórków kwaszonych. Jednakże z cytowanej wyżej definicji produktów rolnych wynika, że za produkty rolne oprócz wymienionych w załączniku uważa się również towary wytworzone przez rolnika z produktów pochodzących z jego własnej działalności rolniczej, przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym.

W pozycji 2 wyżej wymienionego załącznika ustawodawca umieścił warzywa, specjalne rośliny ogrodnicze; produkty szkółkarskie, z wyłączeniem podłoży do uprawy grzybów zawierających grzybnie (PKWiU ex 01.12.21-00.49) o symbolu PKWiU ex 01.12.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika również, iż nabywane przez Wnioskodawcę: kapusta kwaszona zostanie wytworzona z kapusty świeżej (PKWiU 01.12.13-00.10), natomiast ogórki kwaszone - z ogórków świeżych (PKWiU 01.12.12 – 00.10).

W związku z powyższym zarówno kapusta jak i ogórki mieszczą się w grupie PKWiU 01.12 i zaliczają się do produktów rolnych, przy sprzedaży których przysługuje zryczałtowany zwrot podatku VAT. Ustawodawca definiując w art. 2 pkt 20 ustawy o VAT produkty rolne wskazał, iż należy do nich zaliczyć również towary wytworzone przez rolnika z produktów pochodzących z jego własnej działalności rolniczej, przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym.

Zatem zarówno kapusta kwaszona jak i ogórki kwaszone wytwarzane przez rolnika mającego status rolnika ryczałtowego z produktów rolnych przy użyciu środków pochodzących z jego gospodarstwa zaliczają się do produktów rolnych, przy sprzedaży których przysługuje rolnikowi ryczałtowemu zryczałtowany zwrot podatku VAT.

Biorąc powyższe pod uwagę, Wnioskodawca nabywając kapustę kwaszoną i ogórki kwaszone od rolnika ryczałtowego jest obowiązany do wystawienia faktury VAT RR, w której do wynagrodzenia należnego rolnikowi ryczałtowemu z tytułu sprzedaży tych produktów doliczy 6% zryczałtowany zwrot podatku VAT.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6 (art. 86 ust. 2 pkt 3 ustawy).

Stosownie do art. 116 ust. 6 ww. ustawy, zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym dokonano zapłaty, pod warunkiem że:

  1. nabycie produktów rolnych jest związane z dostawą opodatkowaną;
  2. zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego nie później niż 14. dnia, licząc od dnia zakupu, z wyjątkiem przypadku, gdy rolnik zawarł umowę z podmiotem nabywającym produkty rolne określającą dłuższy termin płatności;
  3. w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty, należności za produkty rolne, zostaną podane numer i data wystawienia faktury potwierdzającej nabycie tych produktów rolnych, albo na fakturze potwierdzającej zakup produktów rolnych podano dane identyfikacyjne dokumentu stwierdzającego dokonanie zapłaty.

Zgodnie z art. 116 ust. 7 ustawy o VAT, za datę dokonania zapłaty uważa się datę wydania dyspozycji bankowej przekazania środków finansowych na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego, jeżeli dyspozycja ta została zrealizowana.

Celem regulacji zawartej w powyższym przepisie jest powiązanie zapłaty dokonywanej przez podatnika z konkretną transakcją zakupu produktów rolnych.

Z treści wniosku wynika, iż Wnioskodawca, będący czynnym podatnikiem podatku VAT, dokonuje zakupu produktów rolnych tj. kapusty kwaszonej i ogórków kwaszonych od rolnika ryczałtowego, które dokumentuje fakturami VAT RR. Przy nabyciu powyższych produktów rolnych spełnione są warunki wynikające z art. 116 ustawy o VAT, a kapusta kwaszona i ogórki kwaszone pochodzą z produktów wytworzonych w gospodarstwie rolnym rolnika ryczałtowanego. Nabycie przedmiotowych produktów rolnych będzie związane wyłącznie z dostawą opodatkowaną podatkiem VAT.

Z przytoczonych przepisów wynika, że nabywca produktów rolnych od rolnika ryczałtowego ma prawo do zwiększenia kwoty podatku naliczonego o zryczałtowany zwrot podatku od nabywanych od rolnika ryczałtowego towarów, jeżeli spełni warunki określone wyżej podanymi przepisami.

Zatem przy spełnieniu warunków określonych w art. 116 ustawy o VAT, kwota zryczałtowanego zwrotu podatku będzie stanowiła dla Wnioskodawcy kwotę podatku naliczonego, o którą można zmniejszyć podatek należny.

Wobec powyższego, Wnioskodawca będzie mógł skorzystać z prawa do odliczenia kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku VAT naliczonego na fakturach VAT RR przy zakupie kapusty kwaszonej i ogórków kwaszonych wyprodukowanych przez rolnika ryczałtowego w jego własnym gospodarstwie rolnym, z produktów pochodzących z jego własnej działalności rolniczej.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, , po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj