Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-270/09-2/AP
z 6 maja 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1/443-270/09-2/AP
Data
2009.05.06


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Zwrot podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
aport
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony
znak towarowy
zwrot podatku


Istota interpretacji
Biorąc pod uwagę fakt, że od 1 kwietnia 2009 r. aporty do spółek prawa handlowego i cywilnego nie korzystają z opcjonalnego zwolnienia z VAT, czy założona przez Wnioskodawcę Spółka Komandytowa będzie miała prawo do odliczenia VAT naliczonego wykazanego na fakturze VAT wystawionej przez Spółkę i dokumentującej odpłatne świadczenie usług przez Spółkę? Czy prawo do odliczenia VAT naliczonego wykazanego na fakturze otrzymanej od Wnioskodawcy przysługuje w rozliczeniu za miesiąc jej otrzymania lub w ciągu kolejnych dwóch miesięcy? Czy Spółka Komandytowa, która złoży wniosek o wcześniejszy zwrot różnicy podatku VAT, jest uprawniona do otrzymania zwrotu w terminie 25 dni od dnia złożenia rozliczenia (na podstawie art. 87 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, dalej: „ustawa o VAT”), jeżeli kwoty podatku naliczonego wykazane w deklaracji wynikają z faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone wystawcy faktury przelewami bankowymi, lub które zostały uregulowane w drodze potrącenia?



Wniosek ORD-IN 628 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 05.03.2009 r. (data wpływu 16.03.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16.03.2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka S.A. (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) prowadzi działalność gastronomiczną na terytorium Polski oraz planuje ekspansję na rynki zagraniczne. Spółka jest podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”) i nie jest małym podatnikiem.

Spółka zamierza po 1 kwietnia 2009 r. założyć spółkę osobową (najprawdopodobniej spółkę komandytową dalej: „Spółka Komandytowa”). Następnie udział w spółce osobowej Spółka zamierza pokryć wkładem niepieniężnym w postaci praw do znaku towarowego.

Spółka Komandytowa zostanie zarejestrowana jako podatnik VAT czynny i wybierze formę rozliczeń na zasadach ogólnych, tj. miesięcznie. Spółka Komandytowa będzie prowadzić działalność polegającą na licencjonowaniu znaku towarowego do spółek z grupy Wnioskodawcy, która podlega opodatkowaniu VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Biorąc pod uwagę fakt, że od 1 kwietnia 2009 r. aporty do spółek prawa handlowego i cywilnego nie korzystają z opcjonalnego zwolnienia z VAT, czy założona przez Wnioskodawcę Spółka Komandytowa będzie miała prawo do odliczenia VAT naliczonego wykazanego na fakturze VAT wystawionej przez Spółkę i dokumentującej odpłatne świadczenie usług przez Spółkę...
  2. Czy prawo do odliczenia VAT naliczonego wykazanego na fakturze otrzymanej od Wnioskodawcy przysługuje w rozliczeniu za miesiąc jej otrzymania lub w ciągu kolejnych dwóch miesięcy...
  3. Czy Spółka Komandytowa, która złoży wniosek o wcześniejszy zwrot różnicy podatku VAT, jest uprawniona do otrzymania zwrotu w terminie 25 dni od dnia złożenia rozliczenia (na podstawie art. 87 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, dalej: „ustawa o VAT”), jeżeli kwoty podatku naliczonego wykazane w deklaracji wynikają z faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone wystawcy faktury przelewami bankowymi, lub które zostały uregulowane w drodze potrącenia...

Zdaniem Wnioskodawcy

Ad. 1

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...).

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Spółka Komandytowa będzie wykorzystywała nabyty w ramach aportu znak towarowy do udzielania licencji na korzystanie ze znaku spółkom z grupy. W przypadku świadczenia usług na rzecz spółek w Polsce, czynności te będą opodatkowane VAT, natomiast w przypadku świadczenia usług na rzecz spółek zagranicznych, usługi te nie będą podlegały opodatkowaniu VAT z prawem do odliczenia podatku VAT naliczonego na podstawie art. 86 ust. 8 ustawy o VAT. W konsekwencji, Spółce Komandytowej przysługuje prawo do odliczenia w całości podatku VAT naliczonego z otrzymanej faktury dokumentującej aport.

Należy także zauważyć, że od 1 kwietnia 2009 roku aporty do spółek prawa handlowego (z wyjątkiem aportu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części) podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT bez opcji zwolnienia z podatku. W rezultacie, wniesienie aportem znaku towarowego do Spółki Komandytowej podlega opodatkowaniu VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT jako odpłatne świadczenie usług. Spółka wnosząca aport, jako usługodawca, jest zobowiązana do wystawienia faktury dokumentującej świadczenie usług na zasadach ogólnych. W konsekwencji nie znajdzie zastosowania art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT, zgodnie z którym nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Podsumowując, Spółka Komandytowa będzie miała prawo do odliczenia VAT naliczonego wykazanego na fakturze wystawionej przez Spółkę wnoszącą aport na podstawie art. 86 ust. 1 w związku z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT.

Ad. 2

Zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny z zastrzeżeniem pkt 2 5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Natomiast zgodnie z ust. 11 tego artykułu jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymał fakturę może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, Spółka Komandytowa nabędzie prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem praw do znaku towarowego w drodze aportu w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzyma fakturę VAT dokumentującą aport, lub w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych miesięcy.

Należy dodać, że w przypadku wniesienia znaku towarowego na pokrycie udziału w Spółce Komandytowej, Spółka Komandytowa zgodnie z Kodeksem spółek handlowych nabywa prawa do znaku z chwilą podpisania stosownej umowy spółki lub wprowadzenia zmian do umowy spółki. W konsekwencji, usługa polegająca na przeniesieniu praw do wartości niematerialnych i prawnych (tutaj: znaku towarowego), zostaje wykonana w tym samym momencie.

W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy, nie znajdzie zastosowania art. 86 ust. 12 ustawy o VAT, zgodnie z którym prawo do odliczenia podatku VAT może zostać odroczone w czasie w przypadku otrzymania faktury, ale przed wykonaniem usługi. Podsumowując, Spółka Komandytowa nabędzie prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem praw do znaku towarowego w drodze aportu w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzyma fakturę VAT dokumentującą aport, lub w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych miesięcy.

Ad. 3

Zgodnie z art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy o VAT, „na wniosek podatnika, złożony wraz z deklaracją podatkową, urząd skarbowy jest obowiązany zwrócić różnicę podatku, o której mowa w ust. 2, w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, w przypadku gdy kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej, wynikają z faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone z uwzględnieniem art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155 poz. 1095 z późn. zm.) (dalej: „ustawa o swobodzie działalności gospodarczej”)”.

Natomiast zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, „dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:

  1. stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
  2. jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15.000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji”.

W ocenie Wnioskodawcy, celem cytowanego przepisu ustawy o VAT jest skrócenie okresu zwrotu VAT dla podatników, którzy uregulowali w całości swoje zobowiązania wynikające z faktur VAT. Natomiast przywołany przepis art. 22 z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej statuuje jedynie obowiązek dokonywania i przyjmowania przez przedsiębiorstwo płatności za pośrednictwem rachunku bankowego, jeżeli płatność jest realizowana w ramach jednorazowej transakcji gospodarczej przekraczającej równowartość w złotych 15.000 euro.

Ustawa o VAT nie zawiera definicji, ani jakichkolwiek ograniczeń, co do formy „zapłaty w całości”. Ograniczenia takie nie wynikają także z wykładni historycznej ani celowościowej cytowanego przepisu. Zatem określenie to należy interpretować w kategoriach zachowań cywilnoprawnych. Polskie prawo zna różne sposoby wygaśnięcia zobowiązania, które łączy z zaspokojeniem wierzyciela. Nie ma przeszkód do uznania, że formą zapłaty może być także potrącenie. Zgodnie z art. 498 § 2 Kodeksu cywilnego, potrącenie wierzytelności daje skutek w postaci wzajemnego ich umorzenia do wysokości niższej, jest więc sposobem wykonania zobowiązania.

Na gruncie przepisów cywilnoprawnych zapłata pieniędzy gotówką lub przelewem bankowym, w sytuacji objętej dyspozycją art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, jest równoprawnym sposobem wykonania zobowiązania. Zdaniem Wnioskodawcy, gdyby zamiarem ustawodawcy było wprowadzenie obowiązku regulowania wszystkich należności wyłącznie za pośrednictwem rachunku bankowego w formie przepływów pieniężnych, wówczas zastrzegłby to bezpośrednio w ustawie. Stanowisko Wnioskodawcy potwierdza:

  • Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dn. 10 maja 2007 r. (sygn. III SA/Gl 216/07),
  • Interpretacja z dn.24 października 2007 r. wydana przez Dyrektora IS w Katowicach (sygn. IPB1-4407/127/07/I),
  • Interpretacja z 25 października 2006 r. wydana przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli (sygn. US.III-406/27/2006).

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, Spółka Komandytowa powinna być uprawniona do wystąpienia o przyspieszony, 25-dniowy zwrot podatku VAT, jeżeli wszystkie faktury VAT, zostały uregulowane bądź w formie zapłaty bądź w formie potrącenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj