Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-561/09-2/KK
z 7 lipca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-561/09-2/KK
Data
2009.07.07



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
Numer Identyfikacji Podatkowej
paragon fiskalny
sklep


Istota interpretacji
Paragon fiskalny powinien zawierać między innymi imię i nazwisko lub nazwę podatnika, adres punktu sprzedaży. Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż nazwa spółki jest następująca ”P. H. U....SPÓŁKA JAWNA”, zatem wnioskodawca nie może na wystawionych paragonach umieszczać nazwy spółki, która nie jest zgodna z przepisami kodeksu spółek handlowych.



Wniosek ORD-IN 405 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 18 maja 2009r. (data wpływu 21 maja 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nazwy spółki jaka powinna zostać umieszczona na paragonach fiskalnych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 maja 2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Firma prowadzi działalność handlową w zakresie sprzedaży artykułów spożywczych i chemicznych pod jednym numerem, identyfikacji podatkowej. Spółka posiada cztery oddziały. Dwa z nich prowadzą sprzedaż hurtową a pozostałe detaliczną. Na paragonach fiskalnych w każdym oddziale drukowana jest cała nazwa Spółki. Prowadzenie sprzedaży detalicznej i hurtowej powoduje niezadowolenie klientów kupujących w hurtowniach, gdyż nasze sklepy mogą być ich konkurencją. Sklepy nazywają się P. i w chwili obecnej są słabo rozpoznawalne.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy na paragonach fiskalnych w sklepach możemy drukować „Sklep P.” z podaniem na numery identyfikacji podatkowej i adresu sklepu bez podawania pełnej nazwy Spółki...

Zdaniem wnioskodawcy możliwe jest umieszczanie na paragonach fiskalnych jedynie skróconej nazwy sklepu z podaniem numeru NIP i adresu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

W myśl § 5 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków technicznych ich zastosowania (Dz. U. Nr 212, poz. 1338), paragon fiskalny drukowany przez kasę musi zawierać następujące informacje:

  1. imię i nazwisko lub nazwę podatnika, adres punktu sprzedaży, a dla sprzedaży prowadzonej w miejscach niestałych – adres siedziby lub miejsca zamieszkania podatnika,
  2. numer identyfikacji podatkowej (NIP),
  3. numer kolejny wydruku,
  4. datę i czas (godzinę i minutę) sprzedaży,
  5. nazwę towaru lub usługi i ewentualnie opis towaru lub usługi stanowiący rozwinięcie tej nazwy,
  6. cenę jednostkową towaru lub usługi,
  7. Ilość i wartość sprzedaży,
  8. wartość sprzedaży i kwoty podatku według poszczególnych stawek podatku,
  9. wartość sprzedaży zwolnionej od podatku,
  10. łączną kwotę podatku,
  11. łączną kwotę należności,
  12. kolejny numer paragonu fiskalnego,
  13. kolejny numer kasy i oznakowanie kasjera – przy więcej niż jednym stanowisku kasowym,
  14. logo fiskalne, zgodnie z załącznikiem Nr 2 do rozporządzenia, oraz numer unikatowy kasy,
  15. oznaczenie waluty przynajmniej przy łącznej kwocie należności, o której mowa w lit. k, w której dokonywana jest rejestracja sprzedaży.


W myśl art. 43 ustawy z dnia 23.04.1964r. (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) Kodeks cywilny, przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna, o której mowa w art. 331 § 1, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową. Art. 432 § 1 kodeksu stanowi, iż przedsiębiorca działa pod firmą. Zgodnie z § 2 firmę ujawnia się we właściwym rejestrze, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej.

Z kolei stosownie do art. 22 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) Spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową. Przepis art. 24 § 1 kodeksu stanowi, iż firma spółki jawnej powinna zawierać nazwiska lub firmy (nazwy) wszystkich wspólników albo nazwisko albo firmę (nazwę) jednego albo kilku wspólników oraz dodatkowe oznaczenie "spółka jawna". Dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu "sp. j." (art. 24 § 2 ksh.)

Z analizy powyższych przepisów wynika, iż nie jest dopuszczalne używanie w obrocie skrótów korpusu firmy spółki jawnej. Wprowadzenie dodatków nawet nieobowiązkowych nie może prowadzić do tego, że raz korzysta się z pełnego brzmienia, raz ze skrótu, gdyż spółka może mieć tylko jedną firmę. Dodatek obowiązkowy "spółka jawna" musi być zarejestrowany w pełnym brzmieniu i w języku polskim. Możliwe jest używanie w obrocie (gospodarczym i pozagospodarczym) skrótu w postaci liter "sp.j.".

Problematyki obrotu firmy dotyczy też art. 435 § 4 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym przedsiębiorca może posługiwać się skrótem firmy. Skrót ten podlega ujawnieniu w rejestrze (art. 432 § 2).

Reasumując, mając na uwadze powyższe przepisy prawa paragon fiskalny powinien zawierać między innymi imię i nazwisko lub nazwę podatnika, adres punktu sprzedaży. Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż nazwa spółki jest następująca ”P. H. U....SPÓŁKA JAWNA”, zatem wnioskodawca nie może na wystawionych paragonach umieszczać nazwy spółki, która nie jest zgodna z przepisami kodeksu spółek handlowych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj