Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-204/09-3/JG
z 17 lipca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-204/09-3/JG
Data
2009.07.17


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
grupa kapitałowa
sprawozdania
wydatek
zakup


Istota interpretacji
Czy koszty badania sprawozdania finansowego Spółki sporządzonego wg MSR, przeprowadzanego przez polski podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych w przypadku, gdy Spółka nie ma ustawowego obowiązku poddawania takiego sprawozdania badaniu, a wynika ono przede wszystkim z faktu przynależności do grupy kapitałowej i związanych z tym dodatkowych korzyści i obowiązków, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu?



Wniosek ORD-IN 573 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 22 kwietnia 2009 r. (data wpływu 30 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na badanie sprawozdania finansowego, uzupełnionym w dniu 16 lipca 2009 r. na wezwanie tut. Organu nr IPPB3/423-204/09-2/JG z dnia 7 lipca 2009 r. o wyczerpujące przedstawienie zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 kwietnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na badanie sprawozdania finansowego. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 10 lipca 2009 r. (data wpływu 16 lipca 2009 r.) stanowiącym odpowiedź na wezwanie do uzupełnienia wniosku o wyczerpujące przedstawienie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej jako Spółka) jest wyłącznym dystrybutorem na Polskę i kraje bałtyckie produktów oznaczonych znakiem towarowym „T...”. Spółka należy do międzynarodowej grupy kapitałowej, w której skład wchodzą inne spółki dystrybucyjne, jak również spółki produkcyjne i spółki pomocnicze (dalej jako „Grupa”).

Spółka sporządza na koniec roku sprawozdania finansowe według standardów polskich i międzynarodowych (MSR), i oba te sprawozdania poddaje badaniu przez polski podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych. Oba sprawozdania wraz z opinią i raportem biegłego przekazywane są udziałowcowi Spółki, koszty badania w obydwu przypadkach ponosi Spółka.

Badanie sprawozdania sporządzonego zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości ma na celu weryfikację jego zgodności z tymi standardami. Dane przedstawiane w sprawozdaniach sporządzanych wg MSR umożliwiają Spółce i jej udziałowcowi zapewnienie porównywalności własnych danych Spółki z danymi przedstawianymi przez inne podmioty z Grupy, w szczególności przez inne spółki dystrybucyjne. Pozwala to na analizę tych danych, m. in. w celu określenia rentowności, porównywalności kosztów i przychodów, oraz wprowadzania stosownych korekt jak również dla celów rachunkowości zarządczej i budżetowania.

Dla udziałowca dane przedstawiane przez Spółkę są ponadto niezbędne dla celów konsolidacji w jego sprawozdaniu finansowym.

Sporządzanie sprawozdań wg standardów MSR jest jednym z obowiązków, które wszystkie spółki z Grupy muszą spełniać, aby móc funkcjonować w jej ramach i osiągać wynikające z tego faktu korzyści, np. w postaci wyłączności dystrybucji na danym terytorium, posługiwania się znakami towarowymi należącymi do Grupy, czerpania doświadczeń od innych podmiotów należących do Grupy etc.

Uzupełniając przedmiotowy wniosek w dniu 16 lipca 2009 r., Spółka wyjaśniła, iż badania będące przedmiotem wniosku są dokonywane w interesie Spółki, ponieważ:

  1. Fakt, iż przeprowadzanie takich badań oraz jednolite zasady sprawozdawczości, raportowania, budżetowania, plany kont etc warunkują przynależność danej spółki do Grupy kapitałowej T., są to standardy ogólnie przyjęte w tej grupie, zaś uczestnictwo w niej jest kluczowe dla osiąganych przez Spółkę przychodów, decyduje bowiem o możliwości bycia w Polsce wyłącznym dystrybutorem markowych produktów T.
  2. Celem badania jest uzyskanie racjonalnej podstawy do określenia, czy sprawozdania finansowe Spółki są rzetelne i jasno przedstawiają sytuację finansową i majątkową i wynik finansowy, co daje Spółce informacje o jakości jej sprawozdań finansowych, danych zawartych w systemach finansowo-księgowych oraz pracy personelu księgowego, jak również umożliwia podejmowanie decyzji zarządczych w oparciu o wiarygodne dane.
  3. Zweryfikowane dane umożliwiają Spółce porównywanie swoich wyników do wyników podobnych dystrybutorów w grupie i analizy oraz korygowania decyzji zarządczych.

Powyższe przesądza, zdaniem Spółki, o istnieniu związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy przedmiotowymi wydatkami a przychodami uzyskiwanymi przez Spółkę, jak również związku pomiędzy tymi wydatkami a zachowaniem źródła przychodów Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy koszty badania sprawozdania finansowego Spółki sporządzonego wg MSR, przeprowadzanego przez polski podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych w przypadku, gdy Spółka nie ma ustawowego obowiązku poddawania takiego sprawozdania badaniu, a wynika ono przede wszystkim z faktu przynależności do grupy kapitałowej i związanych z tym dodatkowych korzyści i obowiązków, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu...

Stanowisko Spółki:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione koszty, po wyłączeniu kosztów zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Są to więc koszty bezpośrednio związane z uzyskiwanym przychodem oraz koszty pośrednie, dotyczące całokształtu działalności podatnika, czyli związane z funkcjonowaniem firmy.

Spółka informuje, że celem badania przedmiotowego sprawozdania jest uzyskanie racjonalnej podstawy do określenia, czy jest ono prawidłowe oraz czy rzetelnie i jasno przedstawia sytuację finansową i majątkową, jak też wynik finansowy Spółki wg standardów rachunkowości stosowanych w Grupie. Opinia biegłego stanowi podstawę do uznania, że dane prezentowane przez Spółkę w sprawozdaniu są porównywalne z danymi przedstawianymi przez inne podmioty należące do Grupy, a więc że mogą być one przetwarzane w celach konsolidacji, analizy porównawczej oraz rachunkowości zarządczej i budżetowania. Informacje wynikające z tego typu sprawozdań są istotnym elementem podejmowania decyzji przez władze Spółki w sprawie dalszego kierunku jej działania.

Spółka stoi na stanowisku, iż wydatki na badanie przedmiotowych sprawozdań należy traktować jako koszty uzyskania przychodów, gdyż są one powiązane z funkcjonowaniem Spółki i istnieje pośredni związek przyczynowy między wydatkiem a uzyskanymi przychodami. Na potwierdzenie swojego stanowiska Spółka powołuje interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w z dnia 10.07.2008 r. znak IP-PB3-423-581/08-3/MŚ.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Ustawową definicję kosztów uzyskania przychodów zawiera art. 15 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. z 2000r. Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.). W myśl tego przepisu kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2007r.

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Są to więc koszty bezpośrednio i pośrednio związane z funkcjonowaniem firmy. Na podatniku, jako podmiocie odnoszącym ewidentną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, ciąży obowiązek wykazania, związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu (zarówno bezpośredniego jak i pośredniego), zgodnie z dyspozycją powołanego art. 15 ust. 1 ww. ustawy, jak i odpowiedniego udokumentowania zarówno faktu poniesienia samego wydatku jak i jego związku z przychodem.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, co do zasady, nie wyklucza z kosztów uzyskania przychodów wydatków na badanie sprawozdań finansowych, które nie mają charakteru obligatoryjnego, nałożonego ustawą z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości. Wydatki takie muszą jednak wypełnić generalną regułę art. 15 ust.1 ustawy o podatku dochodowym. W takim przypadku można je uznać za koszty pośrednio związane z uzyskiwanymi przez podatnika przychodami.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka ponosi wydatki na przeprowadzanie badań sprawozdań finansowych, które to sprawozdania wraz z opinią i raportem biegłego przekazywane są udziałowcowi Spółki. Dla udziałowca dane przedstawiane przez Spółkę są niezbędne dla celów konsolidacji w jego sprawozdaniu finansowym. Ponadto badanie sprawozdania sporządzonego zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości ma na celu weryfikację jego zgodności z tymi standardami. Dane przedstawiane w sprawozdaniach sporządzanych wg MSR umożliwiają Spółce i jej udziałowcowi zapewnienie porównywalności własnych danych Spółki z danymi przedstawianymi przez inne podmioty z Grupy, zaś uczestnictwo w niej jest kluczowe dla osiąganych przez Spółkę przychodów, decyduje bowiem o możliwości bycia w Polsce wyłącznym dystrybutorem markowych produktów T. Pozwala to na analizę tych danych, m. in. w celu określenia rentowności, porównywalności kosztów i przychodów, oraz wprowadzania stosownych korekt. Spółka pozyskuje informacje o jakości jej sprawozdań finansowych, jak również umożliwia podejmowanie decyzji zarządczych w oparciu o wiarygodne dane. Ponadto zweryfikowane dane umożliwiają Spółce porównywanie swoich wyników do wyników podobnych dystrybutorów w grupie i analizy oraz korygowania decyzji zarządczych.

Jeżeli więc powyższe okoliczności pozwolą na udowodnienie, że przeprowadzone badanie jest sporządzane w interesie Spółki i w celu uzyskania przez nią przychodów podatkowych, w związku z jej działalnością (a nie wyłącznie w interesie udziałowca) to poniesiony wydatek może być uznany za koszt uzyskania przychodów.

W tym miejscu podnieść należy, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego, w którym zastosowanie znajdą np. przepisy art. 180 i 191 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.).

Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego, które w przedmiotowej sprawie umożliwiłoby pełną i jednoznaczną ocenę istniejącego związku przyczynowo – skutkowego między wydatkiem na badanie sprawozdania finansowego przekazywanego udziałowcowi.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj