Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP3/443-286/09/ŁW
z 29 czerwca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP3/443-286/09/ŁW
Data
2009.06.29



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek akcyzowy (ustawa z dnia 6.12.2008r.) --> Organizacja obrotu wyrobami akcyzowymi --> Procedura zawieszenia poboru akcyzy


Słowa kluczowe
dokumenty
dostawa wewnątrzwspólnotowa
procedura
skład podatkowy
zawieszenie poboru akcyzy


Istota interpretacji
termin zapłaty akcyzy w przypadku nieotrzymania administracyjnego dokumentu towarzyszącego (ADT) z potwierdzeniem odbioru w terminie do czterech miesięcy dla wewnątrzwspólnotowej dostawy (WDT) wyrobów akcyzowych



Wniosek ORD-IN 694 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 3 kwietnia 2009r. (data wpływu 6 kwietnia 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy w przypadku nieotrzymania administracyjnego dokumentu towarzyszącego w terminie 4 miesięcy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 kwietnia 2009r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy w przypadku nieotrzymania administracyjnego dokumentu towarzyszącego w terminie 4 miesięcy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca dokonuje wysyłki wyrobów akcyzowych zharmonizowanych (WDT) do innych państw członkowskich Wspólnoty Europejskiej. Dostawy są dokonywane z zastosowaniem dokumentu ADT. Spółka dokonała dostawy wewnątrzwspólnotowej w procedurze zawieszenia poboru akcyzy przed dniem 1 marca 2009r. tj. w czasie obowiązywania przepisów ustawy o podatku akcyzowym, z dnia 23 stycznia 2004r. (Dz. U. nr 29, poz. 257 z 2004r). Zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy w dostawie wewnątrzwspólnotowej w sytuacji nieotrzymania dokumentu ADT w terminie 4 miesięcy od dnia wysyłki, nastąpi w oparciu o przepisy ustawy z dnia 6 grudnia 2008r. Procedura zawieszenia poboru akcyzy zakończy się zgodnie z art. 42 ust 1 pkt 4 ustawy dnia 6 grudnia 2008r. pkt 4 ustawy dnia 6 grudnia 2008r.

Ze względu na fakt, że Spółka jest podmiotem prowadzącym skład podatkowy to zapłata akcyzy nastąpi za okresy dzienne zwane wpłatami dziennymi zgodnie z art. 23 ust 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2009r. o podatkowym akcyzowym. Wpłaty dzienne dokonuje się nie później niż 25 dnia, po dniu w którym nastąpiło zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy i powstało zobowiązanie podatkowe.

Dla przykładu: jeżeli w dniu 1 lutego 2009r. miała miejsce wysyłka wyrobów akcyzowych to zapłata akcyzy powinna nastąpić nie później niż w dniu 29 czerwca 2009r.

Artykuł 154 ust 2 ustawy o podatku akcyzowym z dnia 6 grudnia 2008r., stanowi, że jeżeli obowiązek podatkowy w akcyzie odnośnie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych w rozumieniu ustawy z dnia 23 stycznia 2004r., powstał przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 6 grudnia 2008r., lecz do tego dnia nie nastąpiło zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy stosuje się przepisy ustawy z dnia 6 grudnia 2008r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Jeżeli podmiot prowadzący skład podatkowy dokonuje wysyłki wyrobów akcyzowych w ramach WDT do innego państwa członkowskiego Wspólnoty Europejskiej w oparciu o przepisy ustawy o podatku akcyzowym z dnia 23 stycznie 2004r. i nie otrzymuje dokumentu ADT w terminie 4 miesięcy od dnia wysyłki, a zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy następuje w trakcie obowiązywania ustawy o podatku akcyzowym z dnia 6 grudnia 2008r., to czy wówczas mają zastosowanie przepisy art. 42 ust. 1 pkt 4 w związku z art. 23 ust 2 ustawy o podatku akcyzowym z dnia 6 grudnia 2008r. i zapłata powinna nastąpić w oparciu o art. 23 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym z dnia 6 grudnia 2008r....

Zdaniem Wnioskodawcy, w opisywanym stanie faktycznym ma zastosowanie art. 154 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym z dnia 6 grudnia 2008r. Zgodnie z powyższym artykułem jeżeli obowiązek podatkowy w akcyzie odnośnie wyrobów akcyzowych zharmonizownych w rozumieniu ustawy z dnia 23 stycznia 2004r., powstał przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 6 grudnia 2008r., lecz do tego dnia nie nastąpiło zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy stosuje się przepisy ustawy z dnia 6 grudnia 2008r. Zatem w opisywanym stanie faktycznym ma zastosowanie art. 42 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym z dnia 6 grudnia 2008r. Zgodnie z tym przepisem zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy nastąpi w przypadku nieotrzymania przez podmiot prowadzący skład podatkowy, w terminie 4 miesięcy od dnia wysyłki ze składu podatkowego wyrobów akcyzowych, dokumentu ADT z potwierdzeniem ich odbioru albo wyprowadzenia poza terytorium Wspólnoty Europejskiej, jeżeli przemieszczenie miało miejsce w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu przez terytorium państwa członkowskiego następnego dnia po upływie tego terminu.

Wnioskodawca jest podmiotem prowadzącym skład podatkowy i jest zobowiązany zgodnie z art. 23 ust 1 i 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2008r. o podatku akcyzowym do obliczenia i zapłaty akcyzy wstępnie za okresy dzienne na rachunek właściwej izby celnej nie później niż 25 dnia po dniu, w którym nastąpiło zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy i powstało zobowiązanie podatkowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 154 ust. 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2008r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 3 poz. 11) jeżeli obowiązek podatkowy w akcyzie odnośnie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych w rozumieniu ustawy, o której mowa w art. 168, powstał przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, lecz do tego dnia nie nastąpiło zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy, stosuje się przepisy niniejszej ustawy.

W przedmiotowej sytuacji obowiązek podatkowy powstał przed dniem 1 marca 2009r., w momencie wyprowadzenia wyrobów akcyzowych zharmonizowanych ze składu podatkowego stosownie do art. 6 ust. 1 w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm.). Wnioskodawca do dnia 28 lutego 2009r. nie otrzymał administracyjnego dokumentu towarzyszącego. Wobec powyższego nie została zakończona procedura zawieszenia poboru akcyzy pod rządami ustawy dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym. W świetle art. 154 ust. 2 ww. ustawy w przedmiotowej sytuacji należy stosować przepisy ustawy z dnia 6 grudnia 2008r. o podatku akcyzowym.

Stosownie do art. 45 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym w przypadku zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy, zobowiązanie podatkowe powstaje z dniem zakończenia tei procedury, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.

Zgodnie z art. 42 ust. 1 pkt 4 wspomnianej ustawy zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy następuje w przypadku nieotrzymania przez podmiot prowadzący skład podatkowy, w terminie 4 miesięcy od dnia wysyłki ze składu podatkowego wyrobów akcyzowych, administracyjnego dokumentu towarzyszącego z potwierdzeniem ich odbioru albo wyprowadzenia poza terytorium Wspólnoty Europejskiej, jeżeli przemieszczanie miało miejsce w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu przez terytorium państwa członkowskiego -następnego dnia po upływie tego terminu.

Stosownie do art. 23 ust. 1 i 2 wspomnianej ustawy zarejestrowani handlowcy, podmioty prowadzące składy podatkowe oraz podatnicy, o których mowa w art. 13 ust. 3, są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego do obliczenia i zapłaty akcyzy wstępnie za okresy dzienne, na rachunek właściwej izby celnej.

Wstępnych wpłat akcyzy za okresy dzienne, zwanych dalej "wpłatami dziennymi", dokonuje się nie później niż 25. dnia po dniu, w którym powstał obowiązek podatkowy, a w przypadku podmiotu prowadzącego skład podatkowy - po dniu, w którym nastąpiło zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy i powstało zobowiązanie podatkowe.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) wnosi się do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj