Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-1631/08-2/AZ
z 16 marca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-1631/08-2/AZ
Data
2009.03.16



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zryczałtowane zaliczki


Słowa kluczowe
budżet
działki
grunty rolne
nadwyżki
obowiązek płatnika
płatnik
spółdzielnie
wypłata pieniężna


Istota interpretacji
Spółdzielnia od wypłaconej członkom z nadwyżki bilansowej kwoty czystego zysku jest zobowiązana do pobrania 19% zryczałtowanego podatku dochodowego. Dochodów (przychodów) opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz kwot tego podatku członkowie spółdzielni nie wykazują w rocznych zeznaniach podatkowych, bowiem obowiązek poboru podatku spoczywa na spółdzielniach. Jednocześnie za słusznością dwukrotnego doprowadzenia podatku przemawia fakt, iż podatek winien być pobrany zarówno od dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości jak również od wypłaconej kwoty z czystego zysku nadwyżki bilansowej członkom spółdzielni.



Wniosek ORD-IN 326 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Państwa przedstawione we wniosku z dnia 19.12.2008 r. (data wpływu 22.12.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania nadwyżki bilansowej wypłaconej członkom spółdzielni - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22.12.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania nadwyżki bilansowej wypłaconej członkom spółdzielni.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółdzielnia została zarejestrowana w grudniu 1996 r. W miesiącu marcu 1997 r. nabyła grunt rolny z zamiarem budowy mieszkań członkom. Działka znajdowała się w bezpośrednim sąsiedztwie nowopowstałego osiedla mieszkaniowego. Starania o pozwolenie na budowę trwały 10 lat Wolą wszystkich członków było sprzedanie działki firmie developerskiej w roku 1997. Na dzień sprzedaży nie było uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tego terenu. Sprzedaż nie została opodatkowana podatkiem VAT. Spółdzielnia od dnia założenia nie prowadziła działalności gospodarczej i nie posiadała żadnych zasobów mieszkaniowych. Nabyty grunt był jedyną nieruchomością będącą własnością spółdzielni. Spółdzielnia z tytułu sprzedaży nieruchomości odprowadziła do ZUS w ustawowym terminie podatek dochodowy w wysokości 19 %. W styczniu 2008 r. został sporządzony bilans rachunków zysków i strat, w którym została określona kwota nadwyżki bilansowej netto. Kwota ta pomniejszona o fundusz celowy i zasobowy przeznaczony na likwidację spółdzielni, zgodnie z uchwałą Walnego Zgromadzenia, została wypłacona członkom spółdzielni. Po sprzedaży działki spółdzielnia odprowadziła podatek dwukrotnie, tj. od sprzedaży przez Spółdzielnię, a następnie po podziale nadwyżki bilansowej w imieniu członków. Wątpliwości członków spółdzielni budzi fakt dwukrotnego ich opodatkowania, gdyż wszystkie wydatki spółdzielni łącznie z zakupem działki były w całości sfinansowane z własnych środków finansowych członków.

Pismem z dnia 25 lutego 2009 r. Spółdzielnia w uzupełnieniu do wniosku nadesłała sprostowanie, iż cyt. „We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej z dnia 19 grudnia 2008 r. w punkcie F wniosku omyłkowo napisano datę sprzedaży działki (1997 r.), należącej do Spółdzielni Budowlano- Mieszkaniowej. Działka została sprzedana w 2007 r. Ponadto nadesłała pełnomocnictwo z którego wynika sposób reprezentacji Spółdzielni.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

  1. Czy przy wypłacie pieniędzy (nadwyżki bilansowej swoim członkom) spółdzielnia ma obowiązek odprowadzenia podatku ( w jakiej wysokości)...
  2. Czy członek spółdzielni może samodzielnie ten podatek odprowadzić...
  3. Czy słuszne było odprowadzenie podatku dwukrotnie...


Zdaniem wnioskodawcy:

Dochód uzyskany ze sprzedaży gruntu nie był przeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych i jako taki nie korzysta ze zwolnienia podatkowego. Podatek winien zostać uiszczony w wysokości 19% podstawy opodatkowania.

Spółdzielnia od wypłaconej członkom nadwyżki bilansowej kwoty czystego zysku oraz oprocentowania udziałów jest zobowiązana do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego. Pobrany podatek Spółdzielnia powinna przekazać w terminie do dnia 20-ego następnego miesiąca na rachunek urzędu skarbowego właściwego dla swej siedziby wraz ze zbiorczą deklaracją sporządzoną wg wzoru PIT-8A.

Dochodów (przychodów) opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz kwot tego podatku członkowie spółdzielni nie wykazują w rocznych zeznaniach podatkowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a,52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Natomiast art. 10 ust. 1 pkt 7 cyt. ustawy stanowi, iż źródłami przychodów są kapitały pieniężne prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Stosownie do art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się:

  1. odsetki od pożyczek,
  2. odsetki od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą
  3. odsetki (dyskonto) od papierów wartościowych,
  4. dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również:
  1. dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,
  2. oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,
  3. podział majątku likwidowanej spółki (spółdzielni),
  4. wartość dokonanych na rzecz udziałowców i akcjonariuszy nieodpłatnych Lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b,


Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychód z kapitałów pieniężnych uważa się m. in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną w tym również podział majątku likwidowanej spółdzielni. Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych — w myśl art. 24 ust. 5 ww. ustawy — jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej — art. 24 ust. 5 pkt 3).

Wobec tego pojęcie „dochodu (przychodu) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych” obejmuje wszelkie dochody (przychody), jakie powstają w następstwie posiadania prawa do udziału w zysku osoby prawnej. Dochód (przychód) z tego tytułu, wypłacony zarówno w gotówce, jak i w innej formie, podlega opodatkowaniu wg tych samych zasad.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 powołanej ustawy, od uzyskanych dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych - z zastrzeżeniem art. 52a - pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

Natomiast przepis art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż płatnicy, o których mowa w ust. 1 - z zastrzeżeniem ust. 5 - są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych (...) w art. 30a ust. 1. Płatnicy, zgodnie z art. 42 ust. 1 i 1 a ww. ustawy, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym „ kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną według siedziby płatnika.

W terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa wyżej, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby: płatnika, roczne deklaracje, według ustalonego wzoru (PIT-8AR).

Mając powyższe na uwadze spółdzielnia od wypłaconej członkom z nadwyżki bilansowej kwoty czystego zysku jest zobowiązana do pobrania 19% zryczałtowanego podatku dochodowego. Dochodów (przychodów) opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz kwot tego podatku członkowie spółdzielni nie wykazują w rocznych zeznaniach podatkowych, bowiem obowiązek poboru podatku spoczywa na spółdzielniach.

Jednocześnie za słusznością dwukrotnego doprowadzenia podatku przemawia fakt, iż podatek winien być pobrany zarówno od dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości jak również od wypłaconej kwoty z czystego zysku nadwyżki bilansowej członkom spółdzielni.

Na mocy ustawy z dnia 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 141, poz. 888), która zmieniała treść art. 14f § 1 ustawy Ordynacja Podatkowa od dnia 20 września 2008 r. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej podlega opłacie w wysokości 40 zł. Oznacza to, że wszystkie wnioski, które wpływają do organów od wymienionej daty podlegają opłacie w wysokości 40 zł. Z uwagi na fakt, iż Strona opłaciła wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w kwocie 80 zł w dniu 17.12.2008 r. różnica w kwocie 40 zł zostanie zwrócona zgodnie z § 18 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 czerwca 2006 r. w sprawie gospodarki finansowej jednostek budżetowych, zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych oraz trybu postępowania przy przekształceniu w inną formę organizacyjno – prawną (Dz. U. Nr 116, poz. 783), na wskazany przez Stronę rachunek bankowy:

xxx

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj