Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB4/423-319/12-2/MC
z 14 grudnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 21 września 2012 r. (data wpływu 24 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia charakteru źródła powstania przychodu z tytułu otrzymania dywidendy przez akcjonariusza SKA, będącego osobą prawną – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 września 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • ustalenia charakteru źródła powstania przychodu z tytułu otrzymania dywidendy przez akcjonariusza SKA, będącego osobą prawną,
  • momentu powstania przychodu u akcjonariusza SKA, będącego osobą prawną, z tytułu dywidendy,
  • momentu zapłaty zaliczek na podatek dochodowy z tytułu otrzymanej dywidendy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca jest obecnie jednym z dwóch Wspólników spółki Spółka z o.o. (dalej: „Spółka”). Wspólnicy Spółki planują Ją przekształcić w spółkę komandytowo - akcyjną (dalej: „SKA”).

Przekształcenie zostanie dokonane zgodnie z właściwymi przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.; dalej: „k.s.h.”), a w szczególności Rozdziałem 5 Działu III k.s.h.

W przekształconej SKA Wnioskodawca będzie akcjonariuszem.

Jako akcjonariusz SKA, Wnioskodawca będzie miał prawo do udziału w zyskach, pod warunkiem podjęcia uchwały walnego zgromadzenia o podziale i wypłacie zysku Wnioskodawcy (dalej: „Dywidenda”).

Wnioskodawca nie będzie jednocześnie pełnił roli komplementariusza w SKA.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy Dywidenda Wnioskodawcy (jako akcjonariusza SKA) stanowi dla Wnioskodawcy przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej?
  2. Czy do opodatkowania przychodu Wnioskodawcy (jako akcjonariusza SKA) z tytułu udziału w zysku SKA zastosowanie powinien znaleźć art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.) i w związku z tym, przychód ten staje się należny w momencie powstania roszczenia akcjonariusza o wypłatę tego zysku na skutek podjęcia uchwały walnego zgromadzenia o podziale zysku albo - jeżeli określony został dzień dywidendy - w tym dniu i tym samym, w przypadku niepodjęcia takiej uchwały w ciągu roku nie wystąpi u Wnioskodawcy (akcjonariusza SKA) przychód podatkowy z tytułu udziału w SKA?
  3. Czy stosownie do art. 25 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Wnioskodawca (jako akcjonariusz SKA) powinien uiścić zaliczkę na podatek dochodowy od osób prawnych z tytułu udziału w takiej spółce tylko za miesiąc (kwartał), w którym przychód uzyskano (tj. w dniu podjęcia uchwały o podziale zysku lub jeśli został określony, w dniu dywidendy), a w przypadku gdy Wnioskodawca oprócz przychodu z udziału w zysku SKA uzyskuje także inne przychody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, podlegają one łączeniu?

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie nr 1.

Wniosek Spółki w zakresie pozostałych pytań został rozpatrzony odrębnymi interpretacjami wydanymi w dniu 14 grudnia 2012 r. nr ILPB4/423-319/12-3/MC, ILPB4/423-319/12-4/MC.

Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w następujący sposób.

1. Stan prawny.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 oparte jest na interpretacji następujących przepisów:

  1. art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.; dalej „k.s.h”):
    „użyte w ustawie określenia oznaczają:
    1. spółka osobowa - (...) spółkę komandytowo - akcyjną;
  2. art. 125 k.s.h.:
    „Spółką komandytowo - akcyjną jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem”.
  3. art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych:
    „1. Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, (...) łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału). W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.
    2. Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku”.

oraz na Interpretacji Ogólnej Ministra Finansów z dnia 11.05.2012 r. sygn. DD5/033/1/12/KSM/DD-125, w której stwierdzono m.in., że:

„W szczególności, nie jest zasadne wywodzenie różnic w podatkowej kwalifikacji dochodu akcjonariusza SKA na gruncie obu ustaw o podatkach dochodowych z treści art. 5b ust. 2 updof, w którym ustawodawca wprost przesądził, że jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, to również uzyskane z tytułu udziału w tej spółce przychody wspólnika będącego osobą fizyczną traktowane są jako przychody z działalności gospodarczej. Jednakże wskazać należy, iż powyższe „doprecyzowanie” charakteru dochodu uzyskiwanego przez wspólnika spółki osobowej w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i brak analogicznego zapisu w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych wynikają z faktu, iż pierwsza z wymienionych ustaw różnicuje sposób opodatkowania podatników tego podatku w zależności od źródła dochodów (działalność gospodarcza, prawa majątkowe, kapitały, działalność wykonywana osobiście, itd.). Brak jest jednak takiego zróżnicowania na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która - za wyjątkiem dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych oraz dochodów z działalności rolniczej - dochody podatników tego podatku kwalifikuje jednolicie (bez podziału na źródła) i stosuje jednolite reguły ich opodatkowania, traktując je, co do zasady, jako przychody związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. A zatem, należy przyjąć, iż na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przepis analogiczny do art. 5b ust. 2 updof nie był potrzebny. Nie oznacza to jednak, że dochód będącego osobą prawną akcjonariusza SKA z tytułu udziału w takiej spółce jest jakąś inną kategorią dochodu niż dochód akcjonariusza SKA będącego osobą fizyczną. Trudno jest bowiem zakładać, aby racjonalny ustawodawca dopuszczał taką możliwość żeby kwalifikacja podatkowa danego przysporzenia - identycznego co do swojej istoty - zależała wyłącznie od tego, czy otrzymującym je jest osoba fizyczna, czy też osoba prawna”.

2. Stanowisko Wnioskodawcy.

Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle ww. przepisów oraz wykładni wynikającej z Interpretacji Ogólnej Ministra Finansów, uzyskiwane przez Wnioskodawcę - wspólnika (w powyższym przypadku przez akcjonariusza będącego osobą prawną) przychody w spółce osobowej (SKA) z tytułu udziału w tej spółce, należy zakwalifikować jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

W szczególności, należy wskazać, że spółki osobowe (w tym SKA) nie są podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych, podatnikami są natomiast wspólnicy (akcjonariusze) tych spółek, którzy osiągają przychody z tytułu udziału w SKA. Uzyskane przez SKA przysporzenia podlegają zatem rozliczeniu jako przychód podatkowy jej wspólników z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, proporcjonalnie do udziału w zysku.

Jednocześnie, na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dochody podatników kwalifikowane są jednolicie - bez podziału na źródła - i w stosunku do nich stosuje się jednolite reguły opodatkowania, traktując je jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj