Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-39/09-2/JB
z 6 kwietnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-39/09-2/JB
Data
2009.04.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Udziały w zyskach

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dywidendy
koszt
odsetki od kredytu
odsetki od pożyczki
przychód
rok podatkowy
spółka akcyjna
zakup akcji


Istota interpretacji
Czy otrzymanie przychodów z dywidend zagranicznych lub krajowych w danym roku podatkowym powoduje, że poniesione w danym roku podatkowym koszty odsetek od kredytów, pożyczek i obligacji będą podlegać w tym roku proporcjonalnemu rozliczeniu w podziale na koszty związane ze źródłami opodatkowanymi (tj. działalność operacyjna) i zwolnionymi od opodatkowania (tj. dywidendy)?



Wniosek ORD-IN 405 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 07.01.2009r. (data wpływu 12.01.2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy otrzymanie przychodów z dywidend zagranicznych lub krajowych w danym roku podatkowym powoduje, że poniesione w danym roku podatkowym koszty odsetek od kredytów, pożyczek i obligacji, stanowiących źródło finansowania zakupu akcji w spółce akcyjnej, będą podlegać w tym roku proporcjonalnemu rozliczeniu w podziale na koszty związane ze źródłami opodatkowanymi (tj. działalność operacyjna) i zwolnionymi od opodatkowania (tj. dywidendy) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.01.2009r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy otrzymanie przychodów z dywidend zagranicznych lub krajowych w danym roku podatkowym powoduje, że poniesione w danym roku podatkowym koszty odsetek od kredytów, pożyczek i obligacji będą podlegać w tym roku proporcjonalnemu rozliczeniu w podziale na koszty związane ze źródłami opodatkowanymi(tj. działalność operacyjna) i zwolnionymi od opodatkowania (tj. dywidendy).

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka nabyła 100% akcji w spółce akcyjnej A poprzez ich zakup od poprzedniego akcjonariusza / akcjonariuszy. Nabycie udziałów zostało sfinansowane przez Spółkę kapitałem własnym, kredytami i pożyczkami oraz kapitałem otrzymanym z tytułu emisji obligacji. Po dokonaniu nabycia akcji planowane jest połączenie Spółki ze spółką A, przy czym Spółka będzie spółką przejmującą. Połączenie nastąpi w celu optymalizacji struktury grupy oraz ułatwienia obsługi długu. Połączenie będzie uzasadnione również wymogami banków udzielających finansowania, które to wymogi związane są z wewnętrznymi procedurami banków w zakresie zarządzania ryzykiem kredytowym.

W roku, w którym dojdzie do połączenia Spółki ze spółką A, nastąpi otrzymanie dywidendy od zagranicznej (niemieckiej) spółki, w której udziały posiada spółka A, przy czym otrzymanie dywidendy nastąpi, przed lub po połączeniu ze Spółką. Ponieważ Spółka będzie spółką przejmującą i połączenie zostanie przeprowadzone tzw. metodą łączenia udziałów bez zamykania roku podatkowego w spółce A, w obu przypadkach (tj. otrzymania dywidendy przez spółkę A przed połączeniem lub przez spółkę A po połączeniu) dywidenda będzie przychodem Spółki. Przychód ten zostanie potraktowany jako przychód zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych w Polsce na podstawie art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT). Spółka nie wyklucza, że w przyszłości będzie otrzymywać dywidendy również od podmiotów krajowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy otrzymanie przychodów z dywidend zagranicznych lub krajowych w danym roku podatkowym powoduje, że poniesione w danym roku podatkowym koszty odsetek od kredytów, pożyczek i obligacji będą podlegać w tym roku proporcjonalnemu rozliczeniu w podziale na koszty związane ze źródłami opodatkowanymi (tj. działalność operacyjna) i zwolnionymi od opodatkowania (tj. dywidendy)...

Stanowisko Wnioskodawcy

Zdaniem Wnioskodawcy, niezależnie od faktu uzyskania w danym roku podatkowym dywidendy, która będzie korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego w Polsce, ponoszone przez Wnioskodawcę odsetki od kredytów, pożyczek i obligacji będą stanowić koszty uzyskania przychodów w tym roku podatkowym w pełnej wysokości. Zgodnie z art. 7 ustawy o CIT przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich ten dochód został osiągnięty, przy czym pewnych kategorii przychodów i odpowiadającym im kosztów nie uwzględnia się przy kalkulowaniu dochodu podlegającego opodatkowaniu (np. przychodów z dywidend). Równocześnie zgodnie z art. 15 ust. 2 i ust. 2a ustawy o CIT, jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu, oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, to przychód podlegający opodatkowaniu obniża się jedynie o część kosztów, o których mowa w powyższym przepisie. Zdaniem Spółki przez źródła przychodów, o których mowa w art. 15 ust. 2 i ust. 2a ustawy o CIT należy rozumieć takie źródła przychodów, z których dochód podlega opodatkowaniu według zasad ogólnych (stawką 19%) lub z których dochód byłby opodatkowany według zasad ogólnych, gdyby nie został zwolniony z opodatkowania. Tym samym przywołany przepis nie ma zastosowania do źródeł, z których to przychód, a nie dochód podlega opodatkowaniu (opodatkowanie ryczałtowe) i podatnikom nie przysługuje prawo do rozpoznawania żadnych kosztów związanych z tymi źródłami. Przyjęcie odmiennej wykładni i twierdzenie, że wskazany artykuł odnosi się również do przychodów z dywidend musiałby opierać się na założeniu, że możliwe jest wyznaczenie kosztów związanych z otrzymywanymi dywidendami. Ponieważ jednak ustawodawca przyjął zryczałtowany sposób opodatkowania dywidend zdaniem Spółki oznacza to, iż kosztów, o których mowa powyżej nie wyznacza się i tym samym nie istnieje możliwość zastosowania art. 15 ust. 2 ani ust. 2a ustawy o CIT do przychodów uzyskanych z tytułu otrzymanych dywidend.

W odniesieniu do przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje:

W świetle obowiązującego stanu prawnego, stanowisko Spółki, zgodnie z którym, kosztami podatkowymi będą w całości odsetki od kredytów, pożyczek i obligacji stanowiących źródło finansowania zakupu akcji, w momencie ich poniesienia, jest co do zasady prawidłowe. Jednakże uzasadnienie tego stanowiska jest odmienne od przedstawionego przez Spółkę.

Przepis art. 10 ustawy dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) zawiera szczególną definicję dochodu odnosząc ją do dochodu pochodzącego z udziału w zyskach osób prawnych, stanowiąc, że dochodem tym jest dochód ”faktycznie uzyskany” z tego udziału, a przysługujący jego posiadaczowi, czyli część zysku przypadająca podatnikowi na podstawie tytułu prawnego. Użycie przez ustawodawcę pojęcia „dochód faktycznie uzyskany” oznacza, że chodzi o dochód, który został faktycznie otrzymany, a nie o dochód przyszły, którego otrzymanie zależne jest od spełnienia bliżej nieokreślonych warunków.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Stosownie do postanowień art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów w spółdzielni, udziałów w spółce albo akcji i innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów akcji oraz innych papierów wartościowych.

Użycie przez ustawodawcę określenia „wydatki na nabycie” oznacza, że do kosztów, ale dopiero z chwilą sprzedaży udziałów lub akcji, zalicza się wszelkie wydatki bezpośrednio warunkujące nabycie tych udziałów lub akcji, tzn. takie, bez których poniesienia skuteczne nabycie udziałów lub akcji nie byłoby możliwe.

Jednakże, gdy na zakup udziałów lub akcji zostanie zaciągnięty kredyt/pożyczka przez dany podmiot, odsetki będące zapłatą za kredyt/pożyczkę (a nie wydatkami na nabycie akcji czy udziałów), są kosztem w dacie ich faktycznej zapłaty lub kapitalizacji. Odsetki od takiego kredytu/pożyczki, pozostając w związku z przychodami podatnika, nie stanowią więc kosztów nabycia papierów wartościowych, a koszty pozyskania źródła finansowania ich nabycia.

Warto również podkreślić, że wydatki te nie warunkują otrzymania dochodu, o którym mowa w art. 10 ustawy, a zatem nie można ich wiązać (jak to ma miejsce w omawianym przypadku) z otrzymywaną dywidendą i nie zachodzi konieczność proporcjonalnego rozliczania kosztów, o której mowa w art. 15 ust.2 i ust.2a ustawy.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Natomiast zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Reasumując, odsetki od kredytów, pożyczek i obligacji stanowiących źródło finansowania zakupu akcji będą stanowiły w całości koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj