Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-137/09-2/AZ
z 9 kwietnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-137/09-2/AZ
Data
2009.04.09


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
druk
książka
sprzedaż
stawki podatku


Istota interpretacji
podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania sprzedaży książek,



Wniosek ORD-IN 396 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 04 lutego 2009 r. (data wpływu 11 lutego 2009 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania sprzedaży książek - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lutego 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania sprzedaży książek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka posiada własne urządzenia poligraficzne (maszyny drukarskie do druku i oprawy książek, czasopism. Na zlecenie innych podmiotów, wykonuje działalność produkcyjną polegającą na wydrukowaniu oraz oprawieniu konkretnej pozycji książkowej lub czasopisma oznaczonego symbolem ISBN lub ISSN (produkt finalny). Do wykonania produktu finalnego zużywa surowce, materiały i komponenty będące własnością Spółki. Treść merytoryczną danej książki/czasopisma Spółka otrzymuje od zleceniodawców w formie elektronicznej. Prawa autorskie do danej pozycji nie są własnością Spółki. Są one przedmiotem umów zawartych pomiędzy zleceniodawcą a autorem. Spółka dokonuje jedynie czysto technicznej czynności polegającej na fizycznym wytworzeniu egzemplarza danej książki/czasopisma na zlecenie swojego zleceniodawcy i według jego specyfikacji technicznej. Tak wytworzone produkty dostarczane są zleceniodawcy Spółki. Łącząca Spółkę ze swoim zleceniodawcą umowa określa ilość, termin wykonania, specyfikację techniczną oraz cenę za wykonanie zlecenia

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wyżej opisana sytuacja, gdy po wytworzeniu z materiałów własnych i na podstawie doręczonej w formie elektronicznej treści publikacji oraz doręczeniu tego produktu (książki lub czasopisma oznaczone odpowiednio numerem ISBN lub ISSN - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek) zamawiającemu za umówioną cenę, stanowi dostawę towarów rozumianą jako przeniesienie praw do rozporządzania towarem przez zamawiającego tj. dostawę, o której mowa w art. 7 ust. 1 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r., co w związku z treścią § 9.1 pkt 10 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług pozwala na zastosowanie stawki 0% podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, proces wydrukowania książek/czasopism przy pomocy własnych środków, według treści merytorycznej doręczonej Wnioskodawcy przez zamawiającego w formie elektronicznej, jest wytworzeniem nowych dóbr materialnych (rzeczy). Rzeczy te są w rozumieniu art. 2 pkt 6 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług rzeczami ruchomymi. Rzeczy te (nakład książek lub czasopism) są rzeczami oznaczonymi co do gatunku, a więc do przeniesienia ich własności konieczne jest wydanie tych rzeczy (fizyczne przeniesienie posiadania). Przeniesienie własności następuje z chwilą przekazania tych rzeczy zamawiającemu. Przedmiotem obrotu w tym przypadku nie są prawa autorskie do utworu przynależne zamawiającemu (lub jeszcze innemu podmiotowi) ale jest nim rzeczowa postać tego utworu tj. książka lub czasopismo. Wobec powyższego działalność Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym należy zakwalifikować jako dostawę, o której mowa w art. 7 ust. 1 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r., co w związku z treścią § 9.1 pkt 10 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług pozwala na zastosowanie pomiędzy Wnioskodawcą a zamawiającym stawki 0% podatku od towarów i usług. Podobne stanowisko w zakresie opodatkowania wydania książek wydrukowanych z własnych materiałów drukarni wyraził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacjach indywidualnych z dnia 3 czerwca 2008 r. nr IP-PP2-443-398/08-2/AZ oraz z dnia 8 maja 2008 r., nr lP-PP2-443-244/08-2/AZ oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 14 maja 2008 r. nr IBPP2/443-141108/WN.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj