Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-248/09/CzP
z 9 marca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-248/09/CzP
Data
2009.03.09



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
nabycie udziałów
wydatek
zbycie udziału


Istota interpretacji
„Czy w przypadku odpłatnego zbycia udziałów Spółki Holdingowej objętych częściowo za gotówkę a częściowo (w wysokości podwyższenia wartości nominalnej) w zamian za wkład niepieniężny w postaci Akcji koszt uzyskania przychodów Spółki na dzień zbycia udziałów będzie ustalany jako suma:1) wydatków na objęcie udziałów (nabycie pierwotne) Spółki Holdingowej oraz (2) wartości odpowiadającej zwiększeniu wartości nominalnej posiadanych udziałów Spółki Holdingowej w wynika aportu Akcji?”



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku 05 grudnia 2008 r. (data wpływu do tut. BKIP 11 grudnia 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m. in. w zakresie ustalenia wysokości kosztów uzyskania przychodów w przypadku zbycia przez Spółkę udziałów uprzednio objętych za aport (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 grudnia 2008 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m. in. w zakresie ustalenia wysokości kosztów uzyskania przychodów w przypadku zbycia przez Spółkę udziałów uprzednio objętych za aport.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka posiada akcje i udziały (dalej „Akcje”) w spółkach kapitałowych z siedzibą w Polsce. Obecnie Spółka planuje restrukturyzację posiadanego portfela inwestycyjnego mającą na celu skupienie aktywów inwestycyjnych Spółki w spółce holdingowej z siedzibą w Polsce lub innym państwie członkowskim Unii Europejskiej (dalej „Spółka Holdingowa”). Zadaniem Spółki Holdingowej będzie nabywanie udziałów i akcji innych podmiotów (polskich i zagranicznych) oraz sprawowanie kontroli nad pakietami tych akcji oraz nad samymi spółkami zależnymi.

Spółka zamierza objąć udziały w Spółce Holdingowej za gotówkę (nabycie pierwotne). Następnie w zależności od sytuacji panującej na rynku, Spółka rozważa również wniesienie do Spółki Holdingowej w formie wkładu niepieniężnego (aportu) m. in. posiadanych Akcji.

Wartość przedmiotu aportu zostanie przeznaczona częściowo na pokrycie kapitału zakładowego i częściowo zapasowego Spółki Holdingowej. W wyniku podwyższenia kapitałów Spółki Holdingowej nie dojdzie do emisji nowych udziałów Spółki Holdingowej – podwyższenie kapitału zakładowego Spółki Holdingowej nastąpi przez zwiększenie wartości nominalnej istniejących udziałów Spółki Holdingowej, posiadanych przez Spółkę w dacie aportu. W konsekwencji, w wyniku planowanej restrukturyzacji, wartość nominalna udziałów Spółki Holdingowej posiadanych przez Spółkę wzrośnie.

W zależności od sytuacji na rynku Spółka rozważa możliwość dokonania w przyszłości odpłatnego zbycia udziałów Spółki Holdingowej (w tym również udziałów, których wartość nominalna zostanie podwyższona w wyniku aportu).

Jednocześnie Spółka wyjaśnia, że w wyniku wniesienia Akcji Spółka Holdingowa nie uzyska bezwzględnej większości praw głosu w spółce, której Akcje są wnoszone, a zatem nie zostaną spełnione wszystkie przesłanki zawarte w art. 12 ust. 4d ustawy o PDOP, od których uzależniono wyłączenie z przychodów podatkowych wartość otrzymanych udziałów w spółce nabywającej i w spółce zbywającej.

W związku z powyższym zadano m. in. następujące pytanie:

Czy w przypadku odpłatnego zbycia udziałów Spółki Holdingowej objętych częściowo za gotówkę a częściowo (w wysokości podwyższenia wartości nominalnej) w zamian za wkład niepieniężny w postaci Akcji koszt uzyskania przychodów Spółki na dzień zbycia udziałów będzie ustalany jako suma: 1) wydatków na objęcie udziałów (nabycie pierwotne) Spółki Holdingowej oraz (2) wartości odpowiadającej zwiększeniu wartości nominalnej posiadanych udziałów Spółki Holdingowej w wynika aportu Akcji... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

Zdaniem Spółki, w przypadku odpłatnego zbycia udziałów Spółki Holdingowej, których wartość nominalna została pokryta częściowo wkładem pieniężnym (gotówka) oraz częściowo wkładem niepieniężnym (w postaci m. in. Akcji) koszty uzyskania przychodów Spółki na dzień zbycia udziałów będą ustalane jako suma:

1. wydatków na objęcie udziałów Spółki Holdingowej (nabycie pierwotne) oraz
2. wartości odpowiadającej zwiększeniu wartości nominalnej posiadanych udziałów Spółki Holdingowej.

1. Zgodnie z generalną zasadą zawartą w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.- dalej „ustawa o PDOP”) wydatki na objęcie lub nabycie udziałów stanowią koszty uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia tych udziałów. Powyższy przepis ma zastosowanie do objęcia udziałów w zamian za gotówkę. Natomiast sposób ustalania kosztów uzyskania przychodów w przypadku objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny został uregulowany w art. 15 ust. 1k pkt 1 ustawy o PDOP, zgodnie z którym w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości nominalnej wartości udziałów z dnia ich objęcia – jeżeli udziały te zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.
2. W przedstawionym stanie faktycznym, Spółka rozważa w pierwszym kroku objęcie udziałów Spółki Holdingowej za gotówkę (nabycie pierwotne) oraz w drugim kroku – w zależności od sytuacji gospodarczej – zwiększenie wartości nominalnej objętych wcześniej udziałów Spółki Holdingowej poprzez wniesienie wkładu niepieniężnego (m. in. Akcji) częściowo na kapitał zakładowy a częściowo na zapasowy. W konsekwencji, w przypadku odpłatnego zbycia udziałów Spółki Holdingowej zdaniem Spółki należy uwzględnić:
1) wydatki na objęcie udziałów – zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o PDOP oraz
2) wartość odpowiadającą zwiększeniu wartości nominalnej objętych wcześniej udziałów Spółki Holdingowej – zgodnie z art. 15 ust. 1k pkt 1 ustawy o PDOP.

Reasumując, zdaniem Spółki w przypadku odpłatnego zbycia ww. udziałów Spółki Holdingowej (objętych częściowo za gotówkę a częściowo w zamian za wkład niepieniężny w postaci Akcji) koszty uzyskania przychodów Spółki na dzień zbycia udziałów będą ustalane jako suma:

  1. wydatków na objęcie udziałów (nabycie pierwotne) oraz
  2. wartości odpowiadającej zwiększeniu wartości nominalnej posiadanych udziałów Spółki Holdingowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, ul. Prosta 10, 25-366 Kielce po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj