Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-271/09-2/MK
z 16 kwietnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-271/09-2/MK
Data
2009.04.16


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
bonus
podatek od towarów i usług
premia pieniężna


Istota interpretacji
1.Czy zdarzenie polegające na udzieleniu przez Spółkę Bonusu na podstawie opisanej w stanie faktycznym Umowy na rzecz kontrahentów Spółki podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i stanowi wynagrodzenie za świadczenie przez kontrahentów na rzecz Spółki usług, o których mowa w art. 8 ustawy VAT?2. Czy w przypadku gdy kontrahenci udokumentują otrzymanie Bonusu poprzez wystawienie faktury VAT na rzecz Spółki, to czy podatek należny wykazany na fakturze otrzymanej od kontrahentów będzie stanowił dla Spółki podatek naliczony, podlegający odliczeniu, o którym mowa w art. 86 ustawy o VAT?



Wniosek ORD-IN 456 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 09 marca 2009r. (data wpływu 16 marca 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie udzielania przez Spółkę bonusu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 marca 2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie udzielania przez Spółkę bonusu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka Sp. z o.o. (dalej Spółka) zawiera ze Swoimi kontrahentami (osoby fizyczne oraz prawne prowadzące działalność gospodarczą na terytorium RP, będące zarejestrowanymi podatnikami dla potrzeb podatku od towarów i usług na terytorium RP) umowy o współpracy (dalej Umowa). Umowa normuje zasady współpracy pomiędzy Spółką a kontrahentami w zakresie zakupu od Spółki oraz odsprzedaży przez kontrahentów towarów nabywanych i produkowanych przez Spółkę. W ramach Umowy kontrahenci uprawnieni są do otrzymania bonusu produktowego (dalej Bonus). Zasady przyznawania kontrahentom Bonusu są następujące: kontrahenci są uprawnieni do otrzymania od Spółki Bonusu z tytułu określonego w Planie Netto poziomu obrotów będącego załącznikiem do Umowy. Bonus rozliczany jest w okresach półrocznych, odrębnie dla każdej ze wskazanych grup. Wysokość bonusu określona jest jako x% osiągniętego przez kontrahentów Planu Netto. Kontrahenci Spółki z tytułu udzielonego bonusu wystawiają na rzecz Spółki faktury VAT (Bonus dokumentowany fakturą VAT wystawioną przez podmiot uprawniony do jego otrzymania).

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy zdarzenie polegające na udzieleniu przez Spółkę Bonusu na podstawie opisanej w stanie faktycznym Umowy na rzecz kontrahentów Spółki podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i stanowi wynagrodzenie za świadczenie przez kontrahentów na rzecz Spółki usług, o których mowa w art. 8 ustawy VAT...
  2. Czy w przypadku gdy kontrahenci udokumentują otrzymanie Bonusu poprzez wystawienie faktury VAT na rzecz Spółki, to czy podatek należny wykazany na fakturze otrzymanej od kontrahentów będzie stanowił dla Spółki podatek naliczony, podlegający odliczeniu, o którym mowa w art. 86 ustawy o VAT...


Zdaniem Wnioskodawcy

Ad. 1. W świetle art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy VAT, poprzez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy, w tym również: 1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej, 2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji, 3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa. Z w/w przepisu wprost wynika, iż „świadczenie usług” jest pojęciem o szerokim zakresie, obejmującym nie tylko działanie ale również zobowiązanie do powstrzymania Się od określonych działań bądź tolerowania czynności lub Sytuacji. W ocenie Spółki, nie ulega wątpliwości, iż wypłata Bonusu jest rodzajem wynagrodzenia za określone zachowanie kontrahentów, polegające na dokonywaniu zakupów na określonym w Umowie poziomie, co stymuluje ich do takiego działania, by poziom ten osiągnąć oraz skłania do lojalności wobec Spółki i mieści się w zakresie pojęcia świadczenia usług, o którym mowa w art. 8 ustawy VAT. Z uwagi na fakt, iż udzielenie Bonusu jest uzależnione od spełnienia konkretnego warunku przez kontrahentów (osiągnięcie określonego pułapu zakupów) należy uznać, iż kontrahenci będący stroną Umowy otrzymują określone przez Spółkę warunki. W konsekwencji, należy uznać, iż kontrahenci otrzymują wynagrodzenie za świadczenie usług na rzecz Spółki, podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 8 ustawy VAT. Stanowisko to znajduje potwierdzenie w licznym orzecznictwie organów podatkowych (np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 listopada 2008r., sygn. IPPP3-443-43/08-4/JK; interpretacja Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2004 r., Sygn. PP3-812-1222/04/AP/4026; interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 4 grudnia 2008 r., sygn. ILPP 1/443-855/08-3/AK). Tytułem przykładu, w interpretacji indywidualnej z dnia 4 grudnia 2008 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu podkreślił, iż „.. . wypłacona premia pieniężna związana jest z określonymi zachowaniami nabywcy, a zatem ze świadczeniem usług przez nabywcę otrzymującego taką premię, które to usługi podlegają opodatkowaniu na ogólnych zadach. Świadczeniem usług jest bowiem każde zachowanie się podmiotu w wykonaniu Stosunku zależności, które niekoniecznie polega na fizycznym wykonaniu jakiejkolwiek czynności lub podjęciu działania...”.

Ad. 2. Podatek należny wykazany na fakturze otrzymanej przez Spółkę od kontrahentów będzie stanowił dla Spółki podatek naliczony, o którym mowa w art. 86 ustawy VAT. Usługa świadczona przez kontrahentów, za którą Spółka wypłaca wynagrodzenie w postaci Bonusu, mieści się bowiem w pojęciu świadczenia usług”, o których mowa w art. 8 ustawy VAT i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Tym samym wskazany na fakturze podatek VAT będzie stanowił dla Spółki podatek naliczony, o którym mowa w art. 86 ustawy VAT. Wobec powyższego, w ocenie Spółki, ma ona prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach wystawionych przez kontrahentów z tytułu otrzymania przez niego od Spółki Bonusu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj