Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-273/09-2/KK
z 30 marca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-273/09-2/KK
Data
2009.03.30


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
opodatkowanie
sprzedaż produktów
stawki podatku


Istota interpretacji
Wobec braku wiążącego charakteru interpretacji statystycznej czy produktu w postaci gotowych chipsów kukurydzianych, funkcjonujących pod nazwą handlową …. określonych przez producenta jako świeże produkowane z wysokiej jakości kukurydzy nie modyfikowanej genetycznie, która w procesie produkcji jest krojona, prażona w piecach a następnie solona lub przyprawiana odpowiadają pozycji 23 załącznika nr 3 ustawy z dnia 11 03. 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535) pkwiu 15.6 produkty przemiału zbóż, skrobie i produkty skrobiowe i w związku z tym na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy podlegają opodatkowaniu podatkiem vat według stawki 7%?



Wniosek ORD-IN 369 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 04 marca 2009r. (data wpływu 10 marca 2009r. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku od towarów i usług przy sprzedaży produktów sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU … jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 marca 2009r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług,

W następującym stanie faktycznym.

Spółka dokonuje sprzedaży na terenie polski produktu w postaci gotowych chipsów kukurydzianych, funkcjonujących pod nazwą handlową …) określonych przez producenta jako produkowane z wysokiej jakości kukurydzy nie modyfikowanej genetycznie, która w procesie produkcji jest krojona, prażona w piecach a następnie solona lub przyprawiana. Powyższy produkt zawiera od 70-75 % mielonej prażonej kukurydzy oraz sól, olej roślinny, aromaty oraz emulgatory. Głównym składnikiem … są osuszone i zmielone ziarna kukurydzy, które podlegają spęcznieniu w wodzie, następnie są wyrabiane na masę, krojone i prażone w wysokiej temperaturze.

W dniu 19.08.2004r. Urząd statystyczny wskazał, że powyższy produkt mieści się w grupowaniu pkwiu 15.61.33.-53.10 ”żywność preparowana otrzymywana przez spęcznienie lub prażenie zbóż” (pkwiu z 2004 r.) co odpowiada klasyfikacji z 1997r. stosowanej dla celów podatkowych pkwiu 15.61.33.-53.10. W trakcie kontroli skarbowej UKS przeprowadzonej w spółce i zakończonej bez przypisu podatku, GUS potwierdził pismem z dnia 27.11.2008r. że przyjęta w 2004 klasyfikacja jest aktualna.

W związku z powyższym wnioskodawca zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie:

Wobec braku wiążącego charakteru interpretacji statystycznej czy produktu w postaci gotowych chipsów kukurydzianych, funkcjonujących pod nazwą handlową …. określonych przez producenta jako świeże produkowane z wysokiej jakości kukurydzy nie modyfikowanej genetycznie, która w procesie produkcji jest krojona, prażona w piecach a następnie solona lub przyprawiana odpowiadają pozycji 23 załącznika nr 3 ustawy z dnia 11 03. 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535) pkwiu 15.6 produkty przemiału zbóż, skrobie i produkty skrobiowe i w związku z tym na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy podlegają opodatkowaniu podatkiem vat według stawki 7%...

Zdaniem wnioskodawcy wobec charakteru produktu w postaci gotowych chipsów kukurydzianych, funkcjonujących pod nazwą handlową … w tym ich składu i procesu produkcji i dokonanego przez urząd statystyczny grupowania pkwiu 15.61.33-53.00 produkt powyższy odpowiada poz. 23 załącznika nr 3 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług - pkwiu 15.6 produkty przemiału zbóż, skrobie i produkty skrobiowe i w związku z tym na podstawie art. 41 ust. 2 w/w ustawy podlegają opodatkowaniu podatkiem vat według stawki 7%.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny stwierdza się co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. U. GUS z 2005 r., Nr 1, poz. 11) do zaklasyfikowania usług lub wyrobów zobowiązany jest odpowiednio usługodawca lub producent (importer) danego wyrobu. Również przepis pkt 7.3 Zasad Metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług stanowi, że zaliczenie określonego produktu do właściwego grupowania PKWiU należy do obowiązków producenta (względnie usługodawcy) tego produktu. Wynika to z faktu, że właśnie producent (usługodawca) posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia produktu do odpowiedniego grupowania PKWiU tj. informacje dotyczące rodzaju użytego surowca, technologii wytwarzania, konstrukcji i przeznaczenia wyrobu lub charakteru usługi.

Stawka podatku w myśl art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2 - 12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnieniem od podatku. I tak, stosownie do zapisu art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku Nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

W załączniku Nr 3 poz. 23 zawierającym wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7%, ustawodawca wymienił produkty sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 15.6 „produkty przemiału zbóż, skrobie i produkty skrobiowe”.

Reasumując, z uwagi na fakt, iż z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka dokonuje sprzedaży produktów sklasyfikowanych pod symbolem pkwiu 15.61.33.- 53.10 ”żywność preparowana otrzymywana przez spęcznienie lub prażenie zbóż” - ich dostawa podlega opodatkowaniu 7% stawką podatku od towarów i usług, zgodnie z poz. 23 załącznika Nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj