Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/423-6/09/AM
z 2 kwietnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB3/423-6/09/AM
Data
2009.04.02



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dyrektor
geologia
koszty uzyskania przychodów
kwalifikacje zawodowe
podnoszenie kwalifikacji
związek przyczynowo-skutkowy


Istota interpretacji
Czy koszt przeprowadzenia habilitacji dyrektora może stanowić dla Spółki koszt uzyskania przychodów?



Wniosek ORD-IN 729 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 roku w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 31 grudnia 2008 r. (data wpływu 5 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji do kosztów uzyskania przychodów kosztów habilitacji dyrektora Spółki – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 5 stycznia 2009 r. złożono ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji do kosztów uzyskania przychodów kosztów habilitacji dyrektora Spółki.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Podstawowym zakresem działalności Spółki jest realizacja usług polegających na wykonywaniu badań geologicznych i geotechnicznych na potrzeby budownictwa. Jednym z rodzajów tych badań są tzw. badania presjometryczne. Kierujący firmą od początku jej istnienia (przekształcenia z przedsiębiorstwa państwowego), tj. od 1992 r., dyrektor jest głównym animatorem wprowadzenia i realizowania w firmie tych wysoce specjalistycznych badań. Są one co prawda znane na świecie od ponad 50 lat, jednak w Polsce są mało popularne i Wnioskodawca jest praktycznie jedyną w kraju jednostką prowadzącą rutynowo tego typu prace, począwszy od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

Lata doświadczeń w pracy presjometrem dyrektora Spółki zaowocowały licznymi publikacjami naukowymi. Mając na uwadze potrzebę większego ich rozpropagowania dyrektor podjął się napisania podręcznika (monografii) na ten temat. W trakcie pisania tej pracy okazało się, że może ona spełniać wymogi rozprawy habilitacyjnej. Książka została wydana (przez PWN) w 2007 r. i cieszy się uznaniem ludzi z branży.

W czerwcu 2008 r. odbyło się na Politechnice kolokwium habilitacyjne, po którym dyrektor otrzymał tytuł doktora habilitowanego. Ponieważ dyrektor nie był pracownikiem naukowym uczelni, Politechnika wystawiła stosowną fakturę za przeprowadzenie habilitacji na kwotę 16 598 zł 64 gr.


W związku z powyższym Wnioskodawca zadał pytanie:


Czy koszt przeprowadzenia habilitacji dyrektora może stanowić dla Spółki koszt uzyskania przychodów...


Zdaniem Wnioskodawcy, wzrost prestiżu firmy poprzez podniesienie kwalifikacji jej dyrektora jest oczywisty, zwłaszcza że, jak w tym przypadku, wiąże się z prawem używania wyższego niż dotąd tytułu naukowego, rzadko spotykanego w przemyśle (poza uczelniami). Jednocześnie to podniesienie kwalifikacji wiąże się bezpośrednio z czynnościami wykonywanymi w firmie przez dyrektora – obok typowych obowiązków dyrektora pełni on również funkcje weryfikatora, tj. sprawdzającego jakość przygotowywanych w przedsiębiorstwie opracowań (dokumentacji).

Fakt, iż środowisko inwestorów i projektantów (czyli zleceniodawców Spółki) wie, iż jej dyrektor jest autorem jedynego dotąd w Polsce opracowania na temat badań presjometrycznych, uwiarygodnia Spółkę jako instytucje zdolną realizować te prace na najwyższym poziomie. Nie może to być bez wpływu na obroty i przychody firmy z tej dość lukratywnej (bo świadczonej praktycznie z pozycji monopolisty) działalności. Istnieje więc związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy poniesionym kosztem habilitacji dyrektora a przychodem, i z punktu widzenia Spółki jego poniesienie było zasadne.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta, co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, iż interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj