Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-269/09-2/MP
z 5 maja 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1/443-269/09-2/MP
Data
2009.05.05


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
aport
czynności podlegające opodatkowaniu
podatek od towarów i usług
świadczenie usług
znak towarowy


Istota interpretacji
Czynność wniesienia w formie aportu do spółki osobowej znaku towarowego, będzie spełniała definicję świadczenia usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług .



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 11.03.2009 r. (data wpływu 16.03.2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia aportem znaku towarowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16.03.2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia aportem znaku towarowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka prowadzi działalność gastronomiczną na terytorium Polski oraz planuje ekspansję na rynki zagraniczne. Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podatku od towarów i usług.

Spółka ma prawo ochronne do zarejestrowanego znaku towarowego . W związku z planami ekspansji Spółka planuje wydzielić ze swoich struktur znak towarowy i przenieść go do spółki celowej, która następnie udzielałaby pozostałym spółkom z grupy, w tym Spółce, licencji na korzystanie ze znaku towarowego.

Na skutek tej decyzji Spółka zamierza po 1 kwietnia 2009 r. założyć spółkę osobową (najprawdopodobniej spółkę komandytową). Następnie swój udział w spółce osobowej Spółka zamierza pokryć wkładem niepieniężnym w postaci praw do znaku towarowego. Wartość znaku towarowego wskazana w umowie Spółki Komandytowej będzie równa jego wartości rynkowej na dzień wniesienia wkładu.

Drugi wspólnik Spółki Komandytowej wniesie środki pieniężne tytułem wkładu.

Wnoszony przez Spółkę znak towarowy nie będzie stanowić przedsiębiorstwa, ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wniesienie aportem znaku towarowego po 1 kwietnia 2009 r. stanowi odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 5 ust. 1 i art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT ...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jednocześnie przez odpłatne świadczenie usług „rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej (...)”

Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, „nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług”.

W związku z tym, że wskutek aportu Spółka dokonuje przeniesienia praw do wartości niematerialnych i prawnych, tj. do znaku towarowego, na Spółkę Komandytową, niewątpliwie dochodzi do świadczenia usług w rozumieniu ustawy o VAT. Ponieważ obowiązujące od 1 grudnia 2008 r. rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, od 1 kwietnia 2009 r. nie przewiduje już opcjonalnego zwolnienia dla aportów wnoszonych do spółek prawa handlowego i cywilnego, przedmiotowy aport będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT.

W pierwszej kolejności powstaje jednak pytanie, czy wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci znaku towarowego do spółki osobowej będzie stanowiło odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, czy nieodpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 2 ustawy o VAT.

W przypadku wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej wnoszący aport staje się wspólnikiem tej spółki i otrzymuje udział kapitałowy bądź też powiększa swój istniejący udział kapitałowy w spółce. W związku z tym, przysługują mu określone uprawnienia, w szczególności prawo do udziału w zyskach spółki osobowej ( art. 123 § 1 Kodeksu spółek handlowych oraz art. 51 § 1 w związku z art. 103 Kodeksu spółek handlowych) oraz prawo do żądania corocznie wypłacenia odsetek w wysokości 5% od swojego udziału kapitałowego, nawet gdy spółka poniosła stratę ( art. 53 w związku z art. 103 Kodeksu spółek handlowych).

Zdaniem Spółki brak jest zatem podstaw, aby zrównać wniesienie wkładu do spółki osobowej z nieodpłatnym świadczeniem usług, o którym mowa w art. 8 ust. 2 ustawy o VAT. Niewątpliwie bowiem, wspólnik po to wstępuje do spółki, aby czerpać korzyści z tytułu udziału w Spółce Komandytowej, niezależnie od faktu, że nie dadzą się one precyzyjnie określić na dzień wniesienia wkładu. W konsekwencji, wniesienie wkładu niepieniężnego nie ma charakteru darmowego (nieodpłatnego). W związku z tym, Spółka stoi na stanowisku, że wnosząc przedmiotowy aport, dokonuje odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj