Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/423-339/09/MK
z 28 września 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB3/423-339/09/MK
Data
2009.09.28



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
akcja
akcje pracownicze
giełda
koszt
koszty pośrednie
koszty uzyskania przychodów
plan
podatek dochodowy od osób prawnych


Istota interpretacji
Czy zakup, w celu nieodpłatnego wydania pracownikom, akcji spółki „I.” będzie stanowił koszt uzyskania przychodów dla „T.” sp. z o.o.?



Wniosek ORD-IN 569 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej, w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17 czerwca 2009 r. (data wpływu 24 czerwca 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 12 sierpnia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup akcji w celu nieodpłatnego wydania pracownikom jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 24 czerwca 2009 r. do tut. organu wpłynął, uzupełniony pismem z dnia 12 sierpnia 2009 r., ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup akcji nieodpłatnie wydanych pracownikom oraz podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego wydania pracownikom tych akcji.


W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka „I.” z siedzibą w Stanach Zjednoczonych jest amerykańską spółką notowaną na NASDAQ (National Association of Securities Dealers Automated Quotations) pozagiełdowym, regulowanym rynku akcji w Stanach Zjednoczonych.

Jednocześnie "I." jest udziałowcem spółki „G.” z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. „G.” z kolei posiada 100 % udziałów w polskiej Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością „T.” (w Spółce – Wnioskodawcy).

Spółka „I.” w ramach "Długoterminowego planu motywacyjnego „I.” z roku 2004" na podstawie podpisanego w dniu 1 grudnia 2008 roku porozumienia pomiędzy „I.” Oraz „T.” sp. z o.o., postanowiła przyznać pracownikom (zatrudnionym na podstawie umowy o pracę) spółki „T.” akcje spółki „I.”. Określeni pracownicy otrzymają bezpłatnie akcje „I.” nowej emisji, notowane na NASDAQ. Akcje są nowowemitowane na potrzeby "Długoterminowego planu motywacyjnego „I.” z roku 2004" na podstawie uchwały Zgromadzenia Akcjonariuszy. Pracownicy po przydzieleniu akcji stają się akcjonariuszami „I.” i będą mogli nimi swobodnie dysponować.

Zakup wyżej wymienionych akcji sfinansuje „T.” sp. z. o.o. Spółka „I.”. Wartością określoną jako iloczyn ilości przyznanych pracownikom akcji i ceny akcji na giełdzie NASDAQ w dniu wydania akcji pracownikom, obciąży w całości polską spółkę „T.”


W związku z powyższym zadano następujące pytania:


  1. Czy zakup, w celu nieodpłatnego wydania pracownikom, akcji spółki „I.” będzie stanowił koszt uzyskania przychodów dla „T.” sp. z o.o....
  2. Czy w momencie wydania nieodpłatnie akcji „I.”. pracownikom spółki „T.” powstanie obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych i spółka „T.” jako płatnik obowiązana będzie do pobrania i odprowadzenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych...


Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie pierwsze. Odpowiedź na pytanie drugie zostanie udzielona odrębną interpretacją indywidualną.

Wnioskodawca wskazał, że program "Długoterminowego planu motywacyjnego „I.” z roku 2004” jest elementem polityki zasobów ludzkich prowadzonej przez Spółkę „I.” powiązanej kapitałowo z „T.” sp. z o.o. Celem prowadzonego programu jest wytworzenie powiązań ekonomicznych pomiędzy pracownikami a Spółką-pracodawcą, poprzez umożliwienie pracownikom spółek powiązanych partycypacji w rozwoju i zyskach osiąganych przez grupę kapitałową, której częścią jest zarówno „T.”, jak i spółka zagraniczna będąca emitentem akcji.

Program motywuje pracowników, czyniąc ich bezpośrednio zainteresowanymi rozwojem oraz wynikami ekonomicznymi przedsiębiorstwa i przyczynia się tym samym do zwiększenia przychodów osiąganych przez polską Spółkę. W ocenie Spółki, wydatki na zakup akcji spółki zagranicznej, które to akcje zostaną nieodpłatnie wydane pracownikom Spółki, będą ponoszone przez Spółkę w celu uzyskania przychodów.

Zdaniem Spółki, w związku z powyższym zaistnieje związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy poniesionym wydatkiem na zakup akcji, a potencjalnym lub zwiększonym przychodem - spełnią się tym samym wymogi art. 15. ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj