Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB2/436-97/09/IB
z 10 września 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB2/436-97/09/IB
Data
2009.09.10



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Przedmiot podatku


Słowa kluczowe
Luksemburg
obowiązek podatkowy
polisa ubezpieczeniowa
ubezpieczenia


Istota interpretacji
Wypłata z zagranicznej polisy ubezpieczeniowej (prywatne ubezpieczenie rentowe, emerytalne).



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 19 czerwca 2009 r. (data wpływu 22 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania świadczenia otrzymanego z tytułu zagranicznej polisy ubezpieczeniowej - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 22 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania świadczenia otrzymanego z tytułu zagranicznej polisy ubezpieczeniowej. Wezwaniem z dnia 17 sierpnia 2009 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy zwrócił się do Pani o uzupełnienie wniosku w zakresie wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego.

Pismem z dnia 20 sierpnia 2009 r. (data wpływu 24 sierpnia 2009 r.) uzupełniono wniosek w ww. zakresie.


W przedmiotowym wniosku oraz uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.


W dniu 27 grudnia 2006 r. obywatel Niemiec (dla Pani osoba obca) zawarł z Firmą „R. S.A.” polisę ubezpieczeniową na prywatne ubezpieczenie rentowe (emerytalne) połączone z funduszem, wpłacając ubezpieczycielowi jednorazową kwotę. Składając wniosek o ww. umowę ubezpieczeniową, wyznaczył on Panią na wypadek swojej śmierci jako osobę kontynuującą umowę. W związku z powyższym listem z dnia 18 sierpnia 2008 r. przesłanym przez firmę „R. S.A.”, została Pani poinformowana, że jako osoba upoważniona może kontynuować umowę i w okresie od 2014 do 2054 r. otrzymać świadczenia wynikające z ubezpieczenia emerytalnego z przesuniętą wypłatą emerytury i wybranym prawem kapitałowym w formie renty (emerytury) dożywotniej, bądź może wypowiedzieć umowę i otrzymać wartość polisy pomniejszoną o opłaty wynikające z tytułu wypowiedzenia umowy. Wybrała Pani opcję jednorazowej wypłaty. W związku z powyższym na konto Pani adwokata w Niemczech została przelana kwota stanowiąca wartość polisy pomniejszona o opłaty wynikające z tytułu wypowiedzenia umowy, którą w dniu 26 listopada 2008 r. wypłacono Pani w gotówce.

W 2008 r. miała Pani miejsce zamieszkania dla celów podatkowych (tzw. rezydencję podatkową i nieograniczony obowiązek podatkowy) w Polsce. Siedziba firmy ubezpieczeniowej mieści się w Luksemburgu.

Ponadto, otrzymane świadczenie nie jest tożsame z nabyciem praw do wkładu oszczędnościowego, nabyciem jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek śmierci, o których mowa w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2004 r. Nr 42, poz. 1514 ze zm.).


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy od otrzymanej kwoty powinna Pani odprowadzić podatek dochodowy od osób fizycznych...
  2. Czy od otrzymanej kwoty powinna Pani odprowadzić podatek od spadków i darowizn...


Przedmiot niniejszej interpretacji stanowi odpowiedź na pytanie drugie. Wniosek w zakresie pytania pierwszego zostanie rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną.

Zdaniem Wnioskodawcy – w zakresie pytania drugiego – w związku z tym, że otrzymane świadczenie nie jest tożsame z nabyciem praw do wkładu oszczędnościowego, nabyciem jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek śmierci, o których mowa w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, nie podlega ono podatkowi od spadków i darowizn.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


W myśl art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity Dz. U. z 2004r. Nr 142 poz. 1514 ze zm.) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem dziedziczenia.

Z kolei art. 2 ww. ustawy stanowi, iż nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W świetle powyższego, co do zasady opodatkowaniu podlega nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast w sytuacji nabycia przedmiotów majątkowych znajdujących się lub wykonywanych za granicą, czynnikiem decydującym o podleganiu ustawie o podatku od spadków i darowizn jest posiadanie przez nabywcę spadku obywatelstwa polskiego lub stałego miejsca pobytu na terytorium RP.

Jak wynika z treści wniosku, jako osoba mająca rezydencję podatkową w Polsce otrzymała Pani kwotę stanowiącą wartość polisy pomniejszoną o opłaty wynikające z tytułu wypowiedzenia umowy ubezpieczeniowej.

Przy tym, w sytuacji opisanej we wniosku wskazano, iż przedmiotowe świadczenie nie jest tożsame z nabycie praw do wkładu oszczędnościowego, nabyciem jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek śmierci, o którym mowa w art. 1 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Umowa ubezpieczenia została zawarta z firmą ubezpieczeniową w Luksemburgu przez obywatela Niemiec (osobę dla Pani obcą), który wskazał na wypadek śmierci Panią jako osobę kontynuującą umowę. Na tej podstawie jako osoba uposażona mogła Pani kontynuować umowę i w okresie od 2014 r. do 2054 r. otrzymywać świadczenia wynikające z ubezpieczenia emerytalnego z przesuniętą wypłatą emerytury i wybranym prawem kapitałowym w formie renty (emerytury) lub wypowiedzieć umowę i otrzymać wartość polisy pomniejszoną o opłaty wynikające z tytułu wypowiedzenia umowy.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny opisany we wniosku i uzupełnieniu wniosku oraz przedstawiony powyżej stan prawny należy zatem stwierdzić, iż świadczenia pieniężne, które Pani otrzymała na podstawie polisy ubezpieczeniowej nie zaś w wyniku dziedziczenia nie podlegały podatkowi od spadków i darowizn.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj