Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-589/09/PS
z 31 sierpnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-589/09/PS
Data
2009.08.31



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
leasing
opodatkowanie
samochód osobowy
towar używany


Istota interpretacji
Opodatkowanie dostawy samochodu osobowego nabytego po zakończeniu umowy leasingu.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 15 lipca 2009 r. (data wpływu 16 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dostawy samochodu osobowego nabytego po zakończeniu umowy leasingu - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 16 lipca 2009 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dostawy samochodu osobowego nabytego po zakończeniu umowy leasingu.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Na podstawie umowy leasingu z dnia 5 marca 2007 r. Spółka użytkowała samochód osobowy. Umowa została zawarta na okres 36 miesięcy. Na wniosek Spółki została ona wcześniej zakończona. W grudniu 2008 r. firma leasingowa wystawiła fakturę sprzedaży. Ponieważ samochód z założenia przeznaczony był do sprzedaży, nie wprowadzono go do ewidencji środków trwałych. Spółka nie skorzystała z prawa do odliczenia podatku naliczonego w kwocie 6.000 zł. Zakup samochodu ujęto w rejestrze zakupu jako zakupy nieopodatkowane. Samochód sprzedano w kwietniu 2009 r. Ponieważ od momentu zakupu do dnia sprzedaży nie upłynęło 6 miesięcy Spółka nie mogła skorzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Wystawiono fakturę sprzedaży ze stawka podatku 22%


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy prawidłowym będzie wykazanie faktury za sprzedaż samochodu w rejestrze sprzedaży w kwocie brutto jako sprzedaż nieopodatkowana, podobnie jak wprowadzono zakup samochodu i w związku z tym nieodprowadzenie podatku do urzędu skarbowego...


Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z przepisem art. 43 ust. 2 pkt 2 obowiązującym do dnia 30 listopada 2008 r. sprzedaż samochodu byłaby zwolniona od podatku w związku z użytkowaniem samochodu przez Spółkę dłużej niż pół roku (w ramach umowy leasingu operacyjnego). Spółka nie skorzystałaby z prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury zakup, ale jednocześnie nie zapłaciłaby podatku należnego, ponieważ sprzedaż pojazdu traktowana byłaby jako zwolniona. W myśl obowiązujących od dnia 1 grudnia 2008 r. przepisów Spółka, mimo że nie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego – a jeżeli już to tylko kwotę 6.000 zł – sprzedając samochód przed upływem 6 miesięcy, od momentu uzyskania statusu właściciela pojazdu, poniosłaby dodatkowy koszt w postaci podatku należnego w pełnej wysokości. Dlatego też, w związku z nieodliczeniem podatku naliczonego z faktury zakupu – wykazaniem jako zakup nieopodatkowany w kwocie brutto – w ten sam sposób Spółka powinna wykazać sprzedaż jako nieopodatkowaną w rejestrze sprzedaży.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jak stanowi art. 7 ust. 1, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2 cyt. artykułu – zgodnie z art. 43 ust. 2 ustawy – rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.

Stosownie do postanowień § 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212 poz. 1336), zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy.

Powołane powyżej przepisy zwalniają od podatku od towarów i usług dostawę między innymi samochodów osobowych, których okres użytkowania przez podatnika wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania nimi jak właściciel. Zatem dla zastosowania tego zwolnienia samochód powinien być używany przez ww. okres, liczony od momentu jego nabycia na własność, natomiast nie ma znaczenia okres używania pojazdu przed jego nabyciem na podstawie umowy leasingu.

Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, że po zakończeniu umowy leasingu, w miesiącu grudniu 2008 r. Spółka nabyła samochód osobowy. Zakup ten był opodatkowany, ale Spółka nie odliczyła podatku naliczonego. Samochód nie był wprowadzony do ewidencji środków trwałych, gdyż z założenia przeznaczony był do sprzedaży. Sprzedaż przedmiotowego pojazdu miała miejsce w miesiącu kwietniu 2009 r.

Mając na uwadze powołane przepisy oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny należy uznać, że dostawa przedmiotowego samochodu, nabytego po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego, nie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, wynikającego z § 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. W rozpatrywanym przypadku samochód osobowy nie spełni definicji towaru używanego zawartej w art. 43 ust. 2 ustawy, gdyż został nabyty w celu odsprzedaży, zatem stanowił towar handlowy. Wobec powyższego sprzedaż powinna zostać wykazana w urządzeniach księgowych jako opodatkowana stawką 22%

Jednocześnie należy podkreślić, że dla powyższego rozstrzygnięcia bez znaczenia jest fakt, czy Spółka skorzystała z przysługującego Jej prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu przedmiotowego samochodu.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj