Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-573b/09/AK
z 5 października 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-573b/09/AK
Data
2009.10.05


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
dostawa towarów
hodowla dżdżownic
stawki podatku


Istota interpretacji
Stawka podatku przy sprzedaży dżdżownic.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 lipca 2009 r. (data wpływu 13 lipca 2009 r.), uzupełnionym w dniu 21 września 2009 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku przy sprzedaży dżdżownic - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 13 lipca 2009 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 21 września 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku przy sprzedaży dżdżownic.


W przedmiotowym wniosku, oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jako osoba fizyczna prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, polegającą na handlu artykułami przemysłowymi, sportowymi i częściami samochodowymi. Prowadzi księgę przychodów i rozchodów i płaci 19% liniowy podatek dochodowy. Jest płatnikiem podatku od towarów i usług. Zamierza jeszcze w 2009 r. rozszerzyć działalność gospodarczą o hodowlę dżdżownic. W tym celu kupił od Agencji Nieruchomości Rolnych byłe gospodarstwo rybackie o łącznej powierzchni 12.1286 ha. Również w Urzędzie Miasta zgłosił rozszerzenie działalności. W wydanym przez burmistrza zaświadczeniu o dokonaniu zmiany w ewidencji działalności gospodarczej nie dopisano hodowli dżdżownic, ponieważ stanowi ona dział specjalny produkcji rolnej. W Urzędzie Statystycznym, w wydanym zaświadczeniu o numerze REGON wyodrębniono hodowlę dżdżownic. Traktując hodowlę dżdżownic jako działalność przeważającą sklasyfikowano ją następująco:


PKD 2004-0125Z – chów i hodowla zwierząt pozostałych,

PKD 2007-0149Z – chów i hodowla pozostałych zwierząt.

Głównym odbiorcą wyhodowanych dżdżownic w stanie „nieprzetworzonym” będzie nowy podmiot, tj. spółka cywilna, którą Wnioskodawca dopiero założy wraz ze swoim pracownikiem. Spółka ta będzie towar ważyć, sortować, pakować i sprzedawać.

Wnioskodawca wskazał, iż dżdżownice jako towar posiadają następujące numery w klasyfikacji PKWiU:

PKWiU 2004 – 01.25.10-00.00 – zwierzęta żywe pozostałe,

PKWiU 2008 – 01.49.19.0 – pozostałe żywe zwierzęta, gdzie indziej niesklasyfikowane.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Jaką stawkę podatku od towarów i usług winien zastosować Wnioskodawca sprzedając dżdżownice, gdyby nie mógł zostać rolnikiem ryczałtowym, a jaką stawkę powinna przyjąć spółka przy dalszej ich odsprzedaży...


Zdaniem Wnioskodawcy, dla potrzeb podatku od towarów i usług hodowlę dżdżownic będzie mógł rozliczać odrębnie jako rolnik ryczałtowy, a spółka cywilna przy sprzedaży dżdżownic powinna zastosować 22% stawkę podatku od towarów i usług.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Identyfikacja towarów i usług dla potrzeb stosowania stawek i zwolnień podatkowych następuje poprzez odwołanie się do klasyfikacji statystycznej. W myśl § 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293.), dla celów podatku od towarów i usług, do dnia 31 grudnia 2009 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.).

Co do zasady stawka podatku, na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z wyłączeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Stosownie do art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 11 kwietnia 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 74, poz. 444 ze zm.), w okresie do dnia 31 grudnia 2010 r. stosuje się stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 3% w odniesieniu do czynności, o których mowa w art. 5 ustawy zmienionej w art. 1, których przedmiotem są towary wymienione w załączniku do ustawy, z wyłączeniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i eksportu towarów.


W poz. 8 ww. załącznika wymienione zostały „zwierzęta żywe i produkty pochodzenia zwierzęcego” PKWiU ex 01.2 - z wyłączeniem:


  1. wełny i sierści zwierzęcej cienkiej i grubej,
  2. zwierząt żywych pozostałych (PKWiU 01.25.10), z zastrzeżeniem pozycji 9,
  3. kokonów jedwabników, nadających się do motania (PKWiU 01.25.24),
  4. wosków owadzich i spermacetów (PKWiU 01.25.25),
  5. skór futerkowych oraz skór pozostałych, niejadalnych.


Natomiast w poz. 9 tego załącznika zostały wymienione króliki, pszczoły, jedwabniki PKWiU ex 01.25.10.


Należy przy tym zaznaczyć, że użycie przez ustawodawcę, dla towarów i usług korzystających ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, oznaczenia „ex” przy grupowaniu PKWiU, oznacza, że zwolnienie dotyczy tylko danego towaru lub danej usługi z wymienionego grupowania.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że skoro dżdżownice są sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 01.25.10-00.00 nie są opodatkowane stawką 3%. Wprawdzie zgodnie z poz. 8 ww. załącznika mieszczą się one w grupie towarów o symbolu PKWiU 01.2 „Zwierzęta żywe i produkty pochodzenia zwierzęcego”, jednak jako należące do podkategorii „Zwierzęta żywe pozostałe” (PKWiU 01.25.10 ) zostały wyłączone spod zakresu stosowania stawki 3%.

W poz. 9 ww. załącznika ustawodawca wymienił towary oznaczone symbolem PKWiU 01.25.10 (a więc zwierzęta żywe pozostałe), co do których stosuje się stawkę podatku w wysokości 3%, jednakże ich zakres ograniczył jedynie do królików, pszczół, jedwabników.


Sprzedaż dżdżownic nie może również korzystać z preferencyjnej stawki w wysokości 7%, bowiem w poz. 8 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług, stanowiącego wykaz towarów i usług opodatkowanych tą stawką, ustawodawca wymienił towary o symbolu ex 01.2 „Zwierzęta żywe i produkty pochodzenia zwierzęcego” z wyłączeniem:


  1. wełny i sierści zwierzęcej cienkiej i grubej,
  2. zwierząt żywych pozostałych (PKWiU 01.25.10), z zastrzeżeniem pozycji 9,
  3. wosków owadzich i spermacetów,
  4. skór futerkowych oraz skór pozostałych, niejadalnych.


Natomiast pod poz. 9 wymieniono towary o symbolu PKWiU ex 01.25.10 króliki, pszczoły, jedwabniki i przeszkolone psy przewodniki dla ociemniałych.


Powyższe oznacza, że w przypadku dostawy dżdżownic stawka podatku od towarów i usług w wysokości 7% nie będzie miała także zastosowania.

Reasumując, dostawa przez spółkę cywilną dżdżownic, które klasyfikowane są w grupowaniu PKWiU 01.25.10-00.00 podlegać będzie opodatkowaniu stawką 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy. Wobec przesądzenia w interpretacji nr ITPP2/443-573a/09/AK, iż Wnioskodawca w przypadku jednoczesnego prowadzenia działalności gospodarczej w innym zakresie opodatkowanej podatkiem od towarów i usług będzie posiadał w zakresie działalności rolniczej polegającej na hodowli dżdżownic status rolnika ryczałtowego zwolnionego od opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy, pytanie dotyczące stawki podatku od towarów i usług, jaką winien zastosować Wnioskodawca sprzedając dżdżownice, stało się bezprzedmiotowe.

Podkreślić jednak należy, iż kwestie dotyczące przyporządkowania towaru do właściwego grupowania statystycznego, nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z powyższym Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny stanowiska dotyczącego klasyfikacji statystycznej będącego przedmiotem dostawy towaru.

Niniejszej interpretacji udzielono w oparciu o Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), w której towar będący przedmiotem zapytania sklasyfikowany został, identycznie jak we wskazanej we wniosku PKWiU z 2004 r., w grupowaniu 01.25.10 „zwierzęta żywe pozostałe”.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj