Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/415-306/09/JSz
z 5 czerwca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/2/415-306/09/JSz
Data
2009.06.05



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podstawy obliczenia podatku


Słowa kluczowe
budowa
kredyt mieszkaniowy
odsetki
ulga odsetkowa


Istota interpretacji
Czy w przypadku zakupu od dewelopera budynku w stanie surowym zamkniętym wnioskodawcy przysługuje odliczenie od podstawy obliczenia podatku wydatków na spłatę odsetek od tej części kredytu, która została przeznaczona na kontynuację budowy domu jednorodzinnego realizowaną samodzielnie?



Wniosek ORD-IN 598 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 marca 2009r. (data wpływu do tut. Biura 20 marca 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia od podstawy obliczenia podatku wydatków na spłatę odsetek od kredytu, udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 marca 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia od podstawy obliczenia podatku wydatków na spłatę odsetek od kredytu, udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 21.03.2006r. wnioskodawca zawarł z deweloperem umowę zobowiązującą do wybudowania budynku jednorodzinnego oraz przeniesienia jego własności w formie aktu notarialnego po wybudowaniu. Zgodnie z umową budynek miał zostać wykonany w stanie surowym zamkniętym.

W dniu 6.04.2006r. zawarł umowę kredytu mieszkaniowego hipotecznego. Zgodnie z umową kredyt został przeznaczony na budowę domu. Kredyt był uruchamiany w transzach w wysokości uzasadnionej zaawansowaniem robót budowlanych, na rzecz dewelopera, tytułem budowy domu jednorodzinnego. Wypłacone kwoty poszczególnych transz kredytu stanowiły wartość należną deweloperowi za wybudowanie i sprzedaż nieruchomości. Każdy etap potwierdzony był protokołem zdawczo-odbiorczym podpisanym przez inspektora nadzoru. Wypłata kredytu dokonana była na rachunek inwestora w formie przelewu, zgodnie z wystawionymi fakturami VAT.

W dniu 26.09.2006r. wnioskodawca podpisał umowę sprzedaży w formie aktu notarialnego, w której deweloper sprzedał użytkowanie wieczyste gruntu wraz z usytuowanym na nim budynkiem. W dniu podpisania aktu notarialnego budynek był w stanie surowym zamkniętym.

W dniu 7.12.2006r. zostało przeniesione na wnioskodawcę pozwolenie na budowę. Dwie ostatnie transze kredytu, przekazane przez bank w dniu 20.07.2006r. i 2.11.2006r., wykorzystane zostały na dokończenie budowy. W 2007r. budynek został oddany do użytku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przysługuje odliczenie od dochodu wydatków na spłatę odsetek od tej części kredytu, która została przeznaczona na kontynuację budowy domu jednorodzinnego realizowaną samodzielnie...

Zdaniem wnioskodawcy, może on dokonać odliczeń w ramach ulgi odsetkowej wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu w tej części, która została przeznaczona na kontynuację budowy domu mieszkalnego, realizowaną przez niego samodzielnie.

Budowa budynku mieszkalnego, o której mowa w art. 26b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, związana jest z przeprowadzeniem procesu budowy. Budowa budynku mieszkalnego to proces czynny, tzn. proces który nie został jeszcze zakończony. Zgodnie z umową deweloper zobowiązał się do wybudowania budynku jednorodzinnego oraz przeniesienia jego własności w formie aktu notarialnego, po wybudowaniu. W ramach umowy wykonał następujące prace: osadzono stolarkę okienną i balkonową, osadzono drzwi wejściowe, bramę garażową, na zewnątrz budynku wykonano tarasy, elewację, dach, rynny, doprowadzono do budynku przyłącza wodno-kanalizacyjne i elektryczne, wewnątrz budynku wykonano ścianki działowe, schody żelbetowe, podkład betonowy. Zatem budynek, na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego, został oddany w stanie surowym zamkniętym. Pozostałe prace wnioskodawca wykonał samodzielnie.

Polegały one na wykonaniu tynków ścian i sufitów, posadzek, instalacji wewnętrznych: wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, gazowej i c.o., stolarki otworowej wewnętrznej, malowaniu ścian i sufitów, położeniu płytek w łazienkach i białym montażu.

Wszystkie wydatki poniesione na wykonanie ww. prac zostały sfinansowane kredytem mieszkaniowym z 6.04.2006r. W pierwszej kolejności kredytem zostały sfinansowane prace wykonane przez dewelopera w kwocie 259.000 zł, a pozostała kwota w wysokości 78.724 zł została wykorzystana na prace wykończeniowe. Wprawdzie pieniądze wnioskodawca otrzymał przed przeniesieniem pozwolenia na budowę ale materiały kupował już wcześniej.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588 ze zm.) – w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2009r. - podatnikowi, któremu w latach 2002-2006 został udzielony kredyt (pożyczka), o którym mowa w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007r., przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007r., prawo do odliczania wydatków na spłatę odsetek od tego kredytu (pożyczki), do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt (pożyczkę) zawartej przed dniem 1 stycznia 2007r., nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027r.

Zgodnie z treścią art. 26b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm. - dalej updof) - w brzmieniu obowiązującym w 2006r. - od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:

  1. budową budynku mieszkaniowego albo
  2. wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
  3. zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
  4. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Z treści art. 26b ust. 4 pkt 1 updof wynika, iż odliczenie z tytułu spłaty odsetek od kredytu udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, obejmuje wyłącznie odsetki:

  • naliczone za okres począwszy od dnia 1 stycznia 2002r., z zastrzeżeniem ust. 5, i zapłacone od tego dnia,
  • od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty stanowiącej iloczyn 70 m2 powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego do celów obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy, określonej na rok zakończenia inwestycji, z zastrzeżeniem ust. 10.

    Odliczenia dokonuje się najwcześniej za rok podatkowy, w którym została zakończona dana inwestycja (art. 26b ust. 5 updof), przy czym odsetki zapłacone przed rokiem zakończenia inwestycji mogą być odliczone od podstawy obliczenia podatku za rok podatkowy, w którym podatnik po raz pierwszy odlicza odsetki. Odsetki te mogą być odliczone od podstawy obliczenia podatku również w roku podatkowym bezpośrednio następującym po roku, w którym podatnik po raz pierwszy odliczył odsetki, jednakże w tym przypadku odliczeniu podlega wyłącznie różnica między sumą odsetek przypadających do odliczenia a kwotą odsetek faktycznie odliczonych w roku, w którym podatnik dokonał pierwszego odliczenia (art. 26b ust. 6 i ust. 7 updof).

    Ponadto należy zaznaczyć, że jeżeli przyznany kredyt wykorzystany jest na inwestycję mieszkaniową oraz zakup gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu, odliczeniu nie podlegają odsetki od tej części kredytu ustalonej w takiej proporcji, w jakiej pozostają wydatki na nabycie gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu w łącznych wydatkach, o których mowa w ust. 2 pkt 5 (art. 26b ust. 3 pkt 6 ww. ustawy). Wydatki te nie mieszczą się bowiem w zakresie przedmiotowym ulgi.

    Z ww. przepisów wynika, że ulga przysługuje w szczególności osobom, które spłacają odsetki od kredytu zaciągniętego m. in. na budowę budynku mieszkalnego.

    We wniosku wnioskodawca wyjaśnił, iż zaciągnięty kredyt hipoteczny został przeznaczony na zakup od dewelopera „budynku mieszkalnego” oraz dokończenie budowy tego budynku.

    W dacie zawarcia umowy sprzedaży budowa budynku mieszkalnego nie została zakończona – wnioskodawca nabył bowiem budynek w stanie surowym zamkniętym. W istocie nabył więc nakłady poniesione na budowę budynku mieszkalnego przez poprzedniego inwestora, których nie można utożsamiać z wydatkami poniesionymi przez podatnika na budowę budynku mieszkalnego, ponieważ to poprzedni inwestor (na którego zostało wydane pozwolenie na budowę) rozpoczął i prowadził budowę. Oznacza to, że do dnia nabycia budynku w stanie surowym zamkniętym, wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu, wnioskodawca nie prowadził budowy budynku mieszkalnego.

    Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że kredyt hipoteczny został również przeznaczony na kontynuację (dokończenie) budowy domu mieszkalnego, zakupionego w stanie surowym zamkniętym.

    Zgodnie z art. 3 pkt 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2006r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.), przez budowę należy rozumieć wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu (…). Budowa jest zatem procesem ciągłym, który trwa do momentu jej zakończenia. W przedstawionym stanie faktycznym podatnik prowadzi proces budowy dopiero od momentu, w którym sam uzyskał pozwolenie na budowę. Od tej daty, aż do chwili uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku lub zawiadomienia o zakończeniu budowy (o ile pozwolenie na użytkowanie nie jest wymagane), wnioskodawca buduje budynek mieszkalny, a więc realizuje cel, o którym mowa w art. 26b ust. 1 pkt 1 updof.

    Ponadto wnioskodawca w opisie stanu faktycznego zaznaczył, iż pozwolenie na budowę zostało na niego przeniesione dnia 7 grudnia 2006r., a budynek został oddany do użytku w 2007r. Inwestycja została więc ukończona przed upływem 3 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym uzyskano (dokonano przeniesienia) pozwolenia na budowę.

    Mając na uwadze przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny stwierdzić należy, iż w zakresie w jakim środki z kredytu zostały wydatkowane na samodzielne dokończenie budowy budynku mieszkalnego zostały spełnione warunki uprawniające do skorzystania z ulgi, wymienionej w cytowanym wyżej art. 26b updof, tj. odliczeniu będą podlegały odsetki od części kredytu zaciągniętego i wydatkowanego na dokończenie budowy budynku mieszkalnego (w tym wydatki na zakup materiałów budowlanych zużytych do prac przeprowadzonych samodzielnie przez wnioskodawcę, zakupionych przed przeniesieniem pozwolenia na budowę).

    Tym samym, przy założeniu iż zostały spełnione pozostałe przesłanki, wskazane w art. 26b updof, uprawniające do skorzystania z odliczenia od podstawy obliczenia podatku przedmiotowej ulgi, stanowisko wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

    Jednocześnie wskazać należy, iż przedmiotem niniejszej interpretacji nie jest ocena czy zaciągnięty przez wnioskodawcę kredyt był związany z realizacją innych celów mieszkaniowych, wskazanych w art. 26b ust. 1 pkt 2-4 updof.

    Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
    Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



  • doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

    Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
    Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

    Reklama

    Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

    czytaj

    O nas

    epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

    czytaj

    Regulamin

    Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

    czytaj