Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP3/443-485/09/MM
z 4 września 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP3/443-485/09/MM
Data
2009.09.04



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek akcyzowy (ustawa z dnia 6.12.2008r.) --> Opodatkowanie akcyzą wyrobów akcyzowych --> Przedmiot opodatkowania i powstanie obowiązku podatkowego --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
akcyza
alkohol etylowy
podatek akcyzowy
produkcja


Istota interpretacji
Przedmiot opodatkowania i powstanie obowiązku podatkowego - Przedmiot opodatkowania



Wniosek ORD-IN 2 MB

NTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 czerwca 2009r (data wpływu 18 czerwca 2009r.), uzupełnionym pismem z dnia 3 sierpnia 2009r. (data wpływu 7 sierpnia 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania sprzedaży aromatów spożywczych o objętości alkoholu etylowego ok. 4%, zużywanych do produkcji artykułów spożywczych o rzeczywistej mocy alkoholu poniżej 1,2% – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 czerwca 2009r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, uzupełniony pismem z dnia 3 sierpnia 2009r. (data wpływu 7 sierpnia 2009r.), w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania sprzedaży aromatów spożywczych o objętości alkoholu etylowego ok. 4%, zużywanych do produkcji artykułów spożywczych o rzeczywistej mocy alkoholu poniżej 1,2%.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (zwany dalej Spółką) jest producentem m. in. koncentratów soków owocowych. W procesie produkcji ww. produktów może powstać jako produkt uboczny aromat spożywczy zawierający w swym składzie alkohol etylowy o objętości alkoholu etylowego ok. 4%. Następnie wyrób ten zostanie sprzedany do podmiotów, które zużywają ww. aromaty spożywcze do wytwarzania artykułów spożywczych i napojów alkoholowych o rzeczywistej objętości mocy alkoholu nieprzekraczającej 1,2% objętości.

Aromat spożywczy powstający podczas produkcji jako wodny destylat przy produkcji koncentratów owocowych posiada kod Taryfy Celnej CN 3301 90 90.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż aromatów spożywczych o objętości alkoholu etylowego ok. 4%, które wykorzystane zostaną do wytwarzania artykułów spożywczych i napojów bezalkoholowych o rzeczywistej objętości mocy alkoholu poniżej 1,2% będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem akcyzowym...

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 93 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym alkoholem etylowym są:

  • wszelkie wyroby o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% objętości, objęte pozycjami CN 2207 i 2208, nawet jeżeli są to wyroby stanowiące część wyrobu należącego do innego działu Nomenklatury Scalonej;
  • wyroby objęte pozycjami CN 2204, 2205 i 2206, o rzeczywistej objętości mocy alkoholu przekraczającej 22% objętości,
  • napoje zawierające rozcieńczony lub nierozcieńczony alkohol etylowy.

Zgodnie z tą definicją każdy wyrób bez względu na jego klasyfikację statystyczną, który zawiera w sobie alkohol w ilości przekraczającej 1,2% objętości, powinien być traktowany na potrzeby podatku akcyzowego jako alkohol etylowy. Aromaty spożywcze, których dotyczy zapytanie mieszczą się w grupie: olejki eteryczne, mieszaniny substancji zapachowych. Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (2004) olejki eteryczne; mieszaniny substancji zapachowych sklasyfikowane są pod symbolem 24.63.10. Do grupy tej zalicza się:

  • olejki eteryczne
  • rezinoidy
  • koncentraty olejków eterycznych w tłuszczach, roztworach wodnych itp.
  • mieszaniny substancji zapachowych stosowane jako surowce w przemyśle spożywczym i do produkcji napojów
  • mieszaniny substancji zapachowych (inne niż stosowane w przemyśle spożywczym i do produkcji napojów).

Zgodnie z PKWiU 2008r. olejki eteryczne; mieszaniny substancji zapachowych sklasyfikowane są pod symbolem 20.53.10.0

Zgodnie z art. 30 ust. 9 pkt 5 ustawy o podatku akcyzowym zwalnia się od akcyzy alkohol etylowy zawarty w olejkach eterycznych lub mieszaninach substancji zapachowych, stosowanych do wytwarzania artykułów spożywczych i napojów bezalkoholowych o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 1,2% objętości. Reasumując, alkohol etylowy pod postacią substancji aromatycznych podlega zwolnieniu z podatku akcyzowego pod warunkiem przeznaczenia go na cele wymienione w cytowanym wyżej przepisie tj. do wytwarzania artykułów spożywczych i napojów bezalkoholowych o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 1,2% objętości. Sprzedawca ww. aromatów powinien posiadać dokument z którego wynikałoby przeznaczenie sprzedawanego artykułu zgodnie z przytoczonym artykułem ustawy. Zdaniem Wnioskodawcy dokumentem takim może być oświadczenie podmiotu, który kupuje ww. produkty, o tym, że zostaną one wykorzystane do produkcji artykułów spożywczych i napojów bezalkoholowych o zawartości alkoholu nieprzekraczającej 1,2% objętości (czyli wyrobów nieakcyzowych).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 3, poz. 11), za wyroby akcyzowe uznaje się wyroby energetyczne, energię elektryczną, napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe, określone w załączniku nr 1 do ustawy.

W myśl art. 92 ust. 1 ww. ustawy do napojów alkoholowych zalicza się alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane oraz wyroby pośrednie.

Natomiast zgodnie z art. 93 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku akcyzowym do alkoholu etylowego w rozumieniu ustawy zalicza się wszelkie wyroby o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2 % objętości, objęte pozycjami CN 2207 i 2208, nawet jeżeli są to wyroby stanowiące część wyrobu należącego do innego działu Nomenklatury Scalonej.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie produkcji koncentratów soków owocowych. Efektem ubocznym procesu produkcyjnego są aromaty spożywcze o kodzie CN 3301 90 90, które zawierają w swoim składzie ok. 4% alkoholu etylowego. Aromaty te są sprzedawane przez Spółkę do podmiotów, które zużywają ww. aromaty spożywcze do wytwarzania artykułów spożywczych i napojów alkoholowych o rzeczywistej mocy alkoholu nieprzekraczjącej 1,2% objętości alkoholu.

W świetle cyt. wyżej przepisów definicją alkoholu etylowego objęty jest alkohol etylowy zawarty w aromatach spożywczych CN 3301 19 90 powstałych jako efekt uboczny produkcji koncentratów soków owocowych.

Stosownie do art. 30 ust. 9 pkt 5 ww. ustawy, zwalnia się od akcyzy alkohol etylowy zawarty w olejkach eterycznych lub mieszaninach substancji zapachowych, stosowanych do wytwarzania artykułów spożywczych i napojów bezalkoholowych o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 1,2 % objętości.

Wobec powyższego sprzedawany przez Wnioskodawcę alkohol etylowy zawarty w aromatach spożywczych o kodzie CN 3301 90 90, korzysta ze zwolnienia z akcyzy.

Ponadto zauważyć należy, że ustawodawca nie określił dodatkowych warunków dotyczących ww. zwolnienia, o którym mowa w art. 30 ust. 9 pkt 5 ustawy o podatku akcyzowym, Spółka dokonując sprzedaży aromatu spożywczego będącego przedmiotem wniosku nie ma obowiązku prowadzenia dodatkowych ewidencji, czy jej posiadania oświadczeń podmiotu nabywającego aromat o jego finalnym przeznaczeniu.

Niemniej jednak w interesie Wnioskodawcy jest wykazanie, np. w toku kontroli lub prowadzonego postępowania, iż alkohol etylowy zawarty w przedmiotowych aromatach, od którego akcyza nie została zapłacona, został faktycznie wykorzystany lub ma być wykorzystany do celów objętych zwolnieniem z akcyzy. W takim przypadku pomocne w ustaleniu, do jakich celów alkohol ten został lub zostanie wykorzystany, może być np. stosowne oświadczenie.

Wobec powyższego stanowisko wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe, jednakże prawidłowość wynika z innej podstawy prawnej niż wskazano we wniosku.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Józefa Ignacego Kraszewskiego 4A, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj