Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-383/09-2/DS
z 18 sierpnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-383/09-2/DS
Data
2009.08.18


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
cena nabycia
dystrybucja (rozprowadzanie)
gaz
gazociąg
koszt
koszt wytworzenia
koszty pośrednie
koszty uzyskania przychodów
moment zarachowania kosztów
opłata
potrącalność kosztów
przyłącze
sieć
sieć przesyłowa
wartość początkowa
wartość początkowa środków trwałych


Istota interpretacji
Czy ponoszone przez Spółkę poszczególne części opłaty przyłączeniowej Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia, tj. w dacie otrzymania faktury / zapłaty za poszczególne transze opłaty przyłączeniowej?



Wniosek ORD-IN 1020 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 18 maja 2009 r. (data wpływu 25 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poszczególnych części opłaty z tytułu przyłączenia do sieci gazowej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poszczególnych części opłaty z tytułu przyłączenia do sieci gazowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą głównie w zakresie przesyłu gazu do odbiorców na obszarze województwa (…), Ziemi (…) oraz powiatu (…) w województwie (…). W tym celu Spółka buduje i eksploatuje gazociągi służące do przesyłania gazu na odległość i dostarczania go do swoich odbiorców.

W związku z eksploatacją gazociągów, Spółka ponosi obciążenia z tytułu przyłączenia do gazowej sieci przesyłowej swoich dostawców, tj. przedsiębiorstw energetycznych zajmujących się przesyłaniem lub dystrybucją paliw gazowych.

W tym celu Spółka zawarła szereg umów z Operatorem dotyczących przyłączenia sieci dystrybucyjnej Spółki do sieci przesyłowej będącej w dyspozycji Operatora. W zależności od umowy, przewidują one głównie rozbudowę, modernizację istniejących stacji redukcyjno - pomiarowych lub budowę stacji pomiarowej. Zgodnie z warunkami zawartymi w zawieranych umowach, realizacja przyłącza oraz połączenie gazociągu Spółki z gazociągiem Operatora następuje w terminie określonym w umowie.

Zgodnie z postanowieniami umów, za możliwość podłączenia się do sieci Operatora, Spółka ponosi na jego rzecz opłatę przyłączeniową. Opłata przyłączeniowa ponoszona jest w ratach. Co do zasady, opłatę za przyłącze Spółka wnosi na podstawie faktur wystawionych przez Operatora.

W niektórych umowach wpłaty dokonywane na poczet opłaty przyłączeniowej dokonywane są w momencie ziszczenia się warunku umownego (terminu wymagalności danej transzy) na poczet opłaty przyłączeniowej (Operator zobowiązany jest, zgodnie z umową, wystawić fakturę VAT niezwłocznie po otrzymaniu wpłaty), w innych wpłaty dokonywane są na podstawie otrzymanych faktur.

Biorąc pod uwagę charakter płatności, pomiędzy powyższymi płatnościami nie ma żadnych różnic. Co do zasady, powyższe opłaty stanowią wpłaty na poczet opłaty przyłączeniowej.

W każdym przypadku dokładna kwota danej transzy jest z góry określona w umowie zawieranej pomiędzy Spółką i Operatorem. Zatem w momencie ziszczenia się warunku umownego, każda kolejna transza zapłaty staje się wymagalnym roszczeniem Operatora (bądź w momencie ziszczenia się warunku umownego, bądź w momencie wynikającym z wystawionej faktury), co umożliwia ujęcie takiej opłaty w księgach Spółki.

Opłaty przyłączeniowe ponoszone przez Spółkę na rzecz Operatora mają charakter opłat za przyłączenie, które wynikają bezpośrednio z przepisów prawa energetycznego, nie mają zaś związku z nabyciem lub wytworzeniem gazociągów przez Spółkę. Opłaty umożliwiają Spółce jedynie podłączenie się do sieci przesyłowej Operatora. Dodatkowo, poszczególne transze opłaty przyłączeniowej ponoszone są niezależnie od tego czy gazociągi są sprawne technicznie, czy też nie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy ponoszone przez Spółkę poszczególne części opłaty przyłączeniowej Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia, tj. w dacie otrzymania faktury / zapłaty za poszczególne transze opłaty przyłączeniowej...

Zdaniem Wnioskodawcy, mógł On zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów ponoszone przez Niego, poszczególne części opłaty przyłączeniowej, w momencie ich poniesienia, tj. w dacie otrzymania faktury / zapłaty za poszczególne transze opłaty przyłączeniowej.

Wydatki z tytułu opłaty przyłączeniowej jako opłata administracyjna.

Zasady przyłączania podmiotów do sieci gazowniczej podlegają regulacjom prawa energetycznego. Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz. U. Nr 54, poz. 348 ze zm.), przedsiębiorstwa zajmujące się przesyłaniem i dystrybucją paliw gazowych są obowiązane do zawarcia umowy o przyłączenie z odbiorcami albo podmiotami ubiegającymi się o przyłączenie do sieci, na zasadzie równoprawnego traktowania.

Zgodnie z art. 7 ust. 8 ww. ustawy, za przyłączenie źródeł współpracujących z siecią oraz sieci przedsiębiorstw energetycznych zajmujących się przesyłaniem lub dystrybucją paliw gazowych lub energii pobiera się, co do zasady, opłatę ustaloną na podstawie rzeczywistych nakładów poniesionych na realizację przyłączenia.

Mając powyższe na uwadze, Spółka stwierdza, że przedmiotowa opłata przyłączeniowa ma charakter opłaty administracyjnej wynikającej z przepisów Prawa energetycznego.

W związku z powyższym, poszczególne transze opłaty przyłączeniowej ponoszone przez Spółkę na rzecz Operatora, stanowią część wymagalnej należności z tytułu opłaty przyłączeniowej.

Wydatki z tytułu opłaty przyłączeniowej jako koszty uzyskania przychodów.

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu uzyskania przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

W opinii Spółki, opłata przyłączeniowa bez wątpienia przyczynia się i warunkuje uzyskiwanie przez Spółkę przychodów, ponieważ pozwala przesyłać gaz do większej grupy klientów. Konsekwentnie, wydatki z tytułu opłaty przyłączeniowej można uznać za koszt podatkowy.

Wydatki z tytułu opłaty przyłączeniowej jako pośrednie koszty uzyskania przychodów.

W opinii Spółki, wydatków z tytułu opłaty przyłączeniowej nie można powiązać z żadnym konkretnym przychodem. Wydatki te, stanowią jedynie zabezpieczenie źródła przychodów Spółki.

W związku z powyższym, zdaniem Spółki, wydatki te stanowią koszty pośrednio związane z przychodami, gdyż nie przyczyniają się bezpośrednio do pozyskania przychodu.

Powyższe potwierdza ugruntowana już w tym zakresie praktyka organów podatkowych. Przykładowo, w interpretacji indywidualnej z 29 maja 2008 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-155/08-2/HS, potwierdził, że „koszty poniesione przez nią (Spółkę) w związku z opłatami przyłączeniowymi stanowią koszty operacyjne związane z bieżącą działalności Spółki. Jej zdaniem, opłaty te uznać należy za ogólne koszty związane z działalnością Spółki, nie powiązane bezpośrednio z konkretnymi osiąganymi przez nią przychodami”.

Podobnie w interpretacji indywidualnej z 6 stycznia 2009 r. sygn. ILPB3/423-677/08-2/KS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu stwierdził, że koszt opłaty przyłączeniowej do sieci gazowej należy uznać za tzw. pośredni koszt uzyskania przychodu. Nie można go bowiem powiązać z żadnym konkretnym przychodem.

Moment zaliczenia wydatków z tytułu opłaty przyłączeniowej do kosztów uzyskania przychodów.

Zasady rozliczenia kosztów pośrednich określają przepisy art. 15 ust. 4d - 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stosownie do art. 15 ust. 4d ww. ustawy, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Jednocześnie, stosownie do art. 15 ust. 4e tej ustawy, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji, gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Spółka zauważa, że dla określenia daty poniesienia kosztu uzyskania przychodów w ujęciu podatkowym, ustawodawca odsyła do przepisów ustawy o rachunkowości.

Mając powyższe na uwadze, skoro opłaty przyłączeniowej, będącej de facto opłatą administracyjną, nie można przypisać bezpośrednio do przychodu wynikającego z realizacji projektu wykonania przyłącza, to zdaniem Spółki, przedmiotowa opłata będzie kosztem uzyskania przychodów w momencie jej poniesienia.

Dniem poniesienia kosztu jest natomiast dzień, na który ujęto dany koszt w księgach rachunkowych.

Dniem ujęcia kolejnych transz z tytułu opłaty przyłączeniowej w księgach rachunkowych jest dzień otrzymania faktury lub dzień ujęcia kosztu, w którym zgodnie z zawartą umową dana transza opłaty stała się wymagalna (zatem roszczenie Operatora, w określonej, znanej co do kwoty wysokości staje się należne).

W związku z powyższym, zdaniem Spółki, należy uznać, że moment, w którym otrzymana faktura zarachowana została w księgach rachunkowych Spółki, stanowił dla Niej moment zaliczenia poszczególnych transz opłaty przyłączeniowej do kosztów uzyskania przychodów.

Spółka pragnie zwrócić uwagę, że poprawność zaliczenia opłaty przyłączeniowej do pośrednich kosztów podatkowych w momencie poniesienia została potwierdzona między innymi w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu dnia 6 stycznia 2009 r. sygn. ILPB3/423-677/08-2/KS, gdzie czytamy, że „zarówno w stanie prawnym obowiązującym do końca 2006 r., jak i obecnie (od 1 stycznia 2007 r.), Spółka ma prawo zaliczać poszczególne raty opłaty przyłączeniowej (zarówno poniesionej w formie zaliczek, jak i te poniesione po dokonaniu przyłączenia) w momencie ich faktycznej zapłaty”.

Zdaniem Spółki, interpretacja ta, ma zastosowanie również do analizowanego stanu faktycznego. Niemniej jednak, dniem poniesienia kosztu z tytułu poszczególnych transz opłaty przyłączeniowej w Spółce będzie w zależności od założeń umowy moment otrzymania faktury od Operatora.

Konsekwentnie, poprzez analogię, koszt taki rozpoznawany będzie również na bieżąco za poszczególne transze opłaty przyłączeniowej.

Powyższe potwierdza również interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 8 sierpnia 2008 r. sygn. lP-PB3-423-731/08-2/ECH, zgodnie z którą, z uwagi na to, iż przedmiotowych wydatków nie można jednoznacznie powiązać z przychodem konkretnego okresu, przy ustalaniu momentu zaliczenia przedmiotowego wydatku do kosztów uzyskania przychodów Spółka powinna zastosować ogólne zasady zaliczania wydatku do kosztów uzyskania przychodu, tj. zaliczyć w całości w momencie ich poniesienia przy uwzględnieniu zapisu art. 15 ust. 1 ustawy, a więc z uwzględnieniem momentu powstania związku przyczynowo - skutkowego poniesionego wydatku z uzyskiwanymi przez Spółkę przychodami.

Reasumując, Spółka powinna wydatki dotyczące opłat za przyłączenie do sieci gazowej zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w całości w dacie poniesienia przedmiotowych wydatków.

Podobnie czytamy również w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 29 maja 2008 r. sygn. IL-PB3/423-155/08-2/HS, zgodnie z którą opłaty za przyłączenie do sieci gazowej spółek przesyłowych nie stanowią elementu wartości początkowej gazociągów, lecz jako koszty pośrednio związane z uzyskiwanymi przez nią przychodami powinny być zaliczone do kosztów podatkowych na bieżąco, tj. w momencie ich poniesienia.

Podsumowując, zdaniem Spółki, poszczególne części opłaty przyłączeniowej mogły zostać przez Nią zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia, tj. w dacie otrzymania faktury za poszczególne transze opłaty przyłączeniowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Ponadto dodaje się, iż powołane we wniosku interpretacje indywidualne Dyrektorów Izb Skarbowych zostały wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj