Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-585/09/WRz
z 12 października 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-585/09/WRz
Data
2009.10.12



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy

Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
prawa majątkowe
ryczałt ewidencjonowany


Istota interpretacji
Czy sprzedaż praw majątkowych (rozwiązanych testów) pozwala na opłacanie podatku dochodowego w formie zryczałtowanej?



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie- upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 10 lipca 2009 r. (data wpływu do tut. Biura 16 lipca 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania tym podatkiem przychodów ze sprzedaży rozwiązanego policyjnego testu wiedzy ogólnej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lipca 2009 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania tym podatkiem wielokrotnej sprzedaży rozwiązanego policyjnego testu wiedzy ogólnej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Od 1 grudnia 2008 roku wnioskodawca jako osoba fizyczna prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Jako przeważającą działalność wg Polskiej Klasyfikacji Działalności wybrał sprzedaż detaliczną prowadzoną przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet (PKD 2007 47.91.Z). Jako formę opodatkowania podatkiem dochodowym wybrał zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych (ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne /Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm./). W trakcie prowadzonej działalności dokonał w grudniu 2008 roku wielokrotnej sprzedaży rozwiązanego Testu Wiedzy Ogólnej do Policji.

Na początku 2O08 roku miał zamiar wstąpić na służbę do Policji. Jednym z warunków było zaliczenie Testu Wiedzy Ogólnej, którego pytania są opublikowane m.in. na stronie internetowej Komendy Głównej Policji. Nie skorzystał z licznych propozycji umieszczanych na stronach internetowych zakupienia rozwiązanych testów, ale sam (przy pomocy swoich rodziców i przyjaciół) wyszukał w odpowiednich aktach prawnych odpowiedzi na pytania testowe.

W ramach przygotowywania się do przejścia etapów rekrutacyjnych do Policji wyszukał również w internacie różne ogólnodostępne, nie zastrzeżone materiały pomocnicze, m.in. przykładowe pytania i zadania matematyczne testu psychologicznego, opis ogólny, sześciany, zdjęcia i pamięć fotograficzna, opis zdarzenia i pamięć tekstowa, logika, przykładowy test na refleks, poradnik jak odpowiadać, zasady wywiadu zorganizowanego, poradnik jak się lepiej zaprezentować na egzaminie, wzór podania, wzór życiorysu, program szkolenia rekrut, przebieg testu fizycznego.

Wszystkie te informacje zapisane miał w plikach elektronicznych. Po 8 miesiącach zauważył, że jest duże zapotrzebowanie na rozwiązany test, gdyż nie wszystkie osoby chcące przystąpić do egzaminu miały ochotę na poświęcenie swojego czasu na poszukiwanie prawidłowych odpowiedzi do Testu Wiedzy Ogólnej, którego baza pytań wynosiła ponad 600 pozycji. Postanowił, założyć działalność gospodarczą i między innymi plik elektroniczny, w którym zostały zapisane odpowiedzi na pytania Testu Wiedzy Ogólnej, uczynił przedmiotem sprzedaży. Oprócz pliku elektronicznego z opracowanymi odpowiedziami do Testu Wiedzy Ogólnej przesyła klientom pozostałe pliki zawierające materiały pomocne w zdaniu egzaminów zaznaczając, że są one dołączane bezpłatnie, a klient płaci za nabycie produktu (w formie sygnału cyfrowego) jakim jest plik elektroniczny z udzielonymi odpowiedziami na pytania Testu Wiedzy Ogólnej.

Oferty sprzedaży rozwiązanego Testu Wiedzy Ogólnej umieszcza w ogłoszeniach na różnych stronach internetowych, na aukcjach internetowych, na swojej stronie internetowej. W ogłoszeniach podaje, że odpowiedzi są aktualne, ponieważ od czasu, gdy przygotowywał się do egzaminu z Testu Wiedzy Ogólnej, baza pytań opublikowana przez organ rekrutacyjny nie uległa zmianie. Chcąc uniknąć rozpowszechniania zwielokrotnionych kopii testu z poprawnymi odpowiedziami, w ogłoszeniach umieścił również informacje, że nabycie opracowanego testu uprawnia jedynie nabywcę do używania produktu na własny użytek i nie może sprzedawać kopii rozwiązanego testu.

Klient składa swoje zamówienie za pośrednictwem telefonu lub przez Internet, a nabyty produkt wnioskodawca wysyła na jego elektroniczną skrzynkę pocztową. Sposób dostarczenia "produktu cyfrowego" przez Internet, a nie wysyłka pocztą wydrukowanego dokumentu zawierającego poprawne odpowiedzi, został wybrany przez wnioskodawcę wyłącznie dlatego, aby zmniejszyć koszt dystrybucji i czas dostawy. Wnioskodawca dokonał również (dwukrotnie) sprzedaży przez Internet wykorzystanych przeze siebie w latach 2004-2006 w czasie studiów pedagogicznych skryptów i materiałów do nauki.

W dniach 20 – 22 maja 2009 r. przeprowadzona została u niego kontrola podatkowa przez Dział Kontroli Podatkowej Urzędu Skarbowego w zakresie prawidłowości rozliczania z budżetem z tytułu zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych. Kontrola została zakończona w dniu 22 maja 2009 r., ale wątpliwości Urzędu Skarbowego wzbudziła zastosowana przez wnioskodawcę stawka ryczałtu w wysokości 3% do osiągniętego przychodu. Osiągnięty przychód potraktował jako przychód ze sprzedaży detalicznej prowadzonej przez Internet.

W związku z wątpliwościami zostało skierowane pismo do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego z wnioskiem o wydanie opinii klasyfikacyjnej. Pismem z dnia 30 czerwca 2009 roku Urząd Statystyczny poinformował, że prowadzona przez wnioskodawcę działalność gospodarcza polegająca na sprzedaży rozwiązanych testów powinna być zakwalifikowana w PKWiU 92.31.22 – 00.00 jako usługi świadczone przez autorów, kompozytorów, rzeźbiarzy, artystów estradowych i innych indywidualnych artystów. Podany dział 92 znajduje się w wykazie usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

  1. Czy prowadzona działalność obejmująca wielokrotną sprzedaż przez Internet rozwiązanego policyjnego Testu Wiedzy Ogólnej może być opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych...
  2. Jaka stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych obowiązuje w stosunku do tego rodzaju prowadzonej działalności...

Zdaniem wnioskodawcy:

Ad.1.

Prowadzona działalność polegająca na wielokrotnej sprzedaży przez Internet rozwiązanego policyjnego testu wiedzy ogólnej może być opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Uważa, że zastosowana w jego przypadku klasyfikacja podana przez GUS jako usługi świadczone przez autorów, kompozytorów, rzeźbiarzy, artystów estradowych i innych indywidualnych artystów PKWiU 92.31.22 – 00.00 jest niewłaściwa. Podklasa ta obejmuje: działalność indywidualnych artystów takich jak: rzeźbiarze, malarze, rysownicy, grawerzy, artyści uprawiający kwasoryt itp., działalność indywidualnych pisarzy wszystkich dziedzin, włączając fikcje literacka literaturę popularno-naukowa itp., działalność niezależnych dziennikarzy, renowację prac artystycznych, takich jak obrazy itp.

Wnioskodawca wskazał, iż nie wykonuje żadnej działalności twórczej o indywidualnym charakterze, rozwiązanie testu polegające na wskazaniu prawidłowej odpowiedzi nie ma charakteru twórczego, więc niewłaściwym jest zakwalifikowanie prowadzonej przez niego działalności do grupy 92 PKWiU. Oprócz niego w sieci internetowej sprzedaje rozwiązane policyjne Testy Wiedzy Ogólnej wiele innych osób i jeśli udzielone odpowiedzi przez te osoby są poprawne, produkt przez nich oferowany jest identyczny. Wyklucza to więc indywidualny i twórczy charakter sprzedawanego produktu, jakim są rozwiązane testy. Prowadzona przez niego działalność gospodarcza nie jest objęta wyłączeniem z możliwości opodatkowania w form ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zawartym w art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), dlatego mógł wybrać opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Ad.2.

Uzyskiwane przychody z tytułu sprzedaży za pośrednictwem sieci internetowej są opodatkowane ryczałtem w wysokości 3%, zgodnie z art. 12. ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Prowadzona przez niego działalność sprzedaży plików elektronicznych za pośrednictwem sieci internetowej jest sklasyfikowana w PKD z 2007: 47.91.Z. Podklasa ta obejmuje sprzedaż detaliczną: dowolnego towaru drogą zamówienia pocztowego, dowolnego produktu przez Internet, bezpośrednią, przez telewizję, radio i telefon, prowadzoną na aukcjach internetowych.

Plik elektroniczny z udzielonymi prawidłowymi odpowiedziami na pytania testu uznał jako produkt handlowy posiłkując się definicją zawartą w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 3 grudnia 2001 r. w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów: "Produkt - każdy produkt - łącznie z produktem w kontekście świadczenia usług - przeznaczony dla konsumentów lub taki, który nawet jeżeli nie jest przeznaczony dla konsumentów, to w możliwych do przewidzenia warunkach może być przez nich używany, dostarczany im bądź udostępniany za opłatą lub bezpłatnie w ramach działalności handlowej, nowy, używany lub odnowiony".

Zgodnie z nomenklaturą PKWiU działalność prowadzona przez wnioskodawcę sklasyfikowana jest w sekcji G Handel Hurtowy i Detaliczny. Sekcja ta obejmuje m.in. sprzedaż detaliczną (tj. sprzedaż niewymagającą przetwarzania) nowych i używanych artykułów użytku osobistego i artykułów gospodarstwa domowego prowadzoną przez sklepy, domy towarowe, domy sprzedaży wysyłkowej, na straganach, przez domokrążców i akwizytorów, Internet, spółdzielnie konsumenckie, domy aukcyjne itp. Sprzedawane testy zostały opracowane przez wnioskodawcę na własne potrzeby na 8 miesięcy przed rozpoczęciem działalności gospodarczej. Od chwili rozwiązania testów będących przedmiotem sprzedaży nie dokonywał w nich żadnych poprawek, baza pytań testowych nie zmieniła się od 1 czerwca 2008 roku. Z chwilą rozpoczęcia działalności gospodarczej rozwiązane testy będące przedmiotem sprzedaży powinny być uznane za produkt handlowy nabyty nieodpłatnie, gdyż nabycie nie wiązało się z poniesieniem wydatku. W związku z powyższym w opinii wnioskodawcy sprzedaż produktu handlowego w postaci rozwiązanych testów upoważnia do zastosowania 3% stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (art. 12, ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o z ryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne).

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998r. Nr 144, poz. 930, ze zm.), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze (art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne).

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest m.in. uzależniona od niewystąpienia przesłanek negatywnych o których mowa w art. 8 ww. ustawy. W myśl art. 8 ust. 1 pkt 3 lit e) ww. ustawy – opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b nie stosuje się do podatników otrzymujących w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku Nr 2 do ustawy: „Wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych według polskiej klasyfikacji wyrobów i usług”. W pozycji 28 tego załącznika ujęto usługi, o których mowa w dziale 92 PKWiU, tj. usługi związane z rekreacją, kulturą i sportem.

W myśl art. 12 ust. 1 ww. ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi m.in:

  • 8,5 % - przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5 %, z zastrzeżeniem pkt 1, 2, 4 i 5 oraz załącznika nr 2 do ustawy (pkt 3 lit. b),
  • 3,0% - przychodów z działalności usługowej w zakresie handlu (pkt 5 lit. b).

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy „działalność usługowa” to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.) wydanym na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439 ze zm.), z zastrzeżeniem pkt 2 (definiującym działalność gastronomiczną) i pkt 3 (definiującym działalność usługową w zakresie handlu).

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy działalność usługowa w zakresie handlu to sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.

Wskazać przy tym należy, iż kwalifikacji poszczególnych przychodów, jako pochodzących ze świadczonych usług w tym w zakresie handlu, do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

W przypadku trudności bądź wątpliwości przy ustaleniu symbolu PKWiU zainteresowany podmiot może zwrócić się o jego wskazanie i o wydanie opinii do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacji Urzędu Statystycznego. Powyższe wynika z komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11), zgodnie z którym zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane, według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej.

Jak wynika z przestawionego we wniosku zaistniałego stanu faktycznego Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacji Urzędu Statystycznego w wydanej opinii wskazał, że prowadzona przez wnioskodawcę sprzedaż rozwiązanych testów powinna być zakwalifikowana do PKWiU 92.31.22 – 00.00 jako usługi świadczone przez autorów, kompozytorów, rzeźbiarzy, artystów rzeźbiarzy, artystów estradowych i innych indywidualnych artystów.

W świetle wyżej powołanych przepisów świadczenie tego rodzaju usług, jako wymienionych w pozycji 28 ww. załącznika Nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wyłącza możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (art. 8 ust.1 pkt 3 lit.e ww. ustawy).

Dlatego też stanowisko wnioskodawcy w zakresie pytania N 1 jest nieprawidłowe.

Z uwagi na powyższe stanowisko wnioskodawcy dotyczące pytania Nr 2 w zakresie stawki ryczałtu właściwej do opodatkowania uzyskanych przez niego przychodów jest bezprzedmiotowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj