Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-870/09/CzP
z 19 października 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-870/09/CzP
Data
2009.10.19



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
cele statutowe
dochody wolne od podatku
stowarzyszenia


Istota interpretacji
„Czy dochody osiągane z prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na wynajmie lokali użytkowych na podstawie umów cywilnoprawnych podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, to znaczy czy mogą korzystać z zwolnienia z opodatkowania z uwagi na przeznaczenie tego dochodu w całości na finansowanie działalności statutowej Stowarzyszenia, w tym na sfinansowanie kosztów administracyjnych Stowarzyszenia?”



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Stowarzyszenia przedstawione we wniosku z dnia 20 lipca 2009r. (data wpływu do tut. BKIP 24 lipca 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej, a następnie przeznaczonych na cele statutowe - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 kwietnia 2009r. do tut. BKIP wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej, a następnie przeznaczonych na cele statutowe.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny :

Stowarzyszenie wpisane jest do rejestru Stowarzyszeń Innych Organizacji Społecznych i Zdrowotnych, Fundacji oraz Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej, a także Rejestru Przedsiębiorców pod numerem KRS w Sądzie Rejonowym. W zakresie swojej działalności Stowarzyszenie prowadzi działalność statutową oraz działalność gospodarczą polegającą na wynajmie lokali.

Celami statutowymi Stowarzyszenia określonymi w statucie jest:

  • zachęcenie ludzi pracujących do pracy nad sobą w myśl zasad chrześcijańskich głoszonych przez Kościół rzymsko-katolicki,
  • zachęcanie do udziału w samorządzie dla dobra wszystkich członków miasta oraz zaangażowanie w sprawy miasta jak we własne.

Powyższe cele realizowane są poprzez następujące działania:

  • integrację społeczeństwa miasta w odniesieniu do nowoprzybyłych i dotychczasowych mieszkańców tego środowiska, dla stworzenia jednolitej społeczności,
  • nawiązanie łączności między młodym a starszym pokoleniem, pomoc młodemu pokoleniu w zakresie jego prawidłowego rozwoju, zdobycia zawodu, uzyskania środków utrzymania,
  • dbałość o wygląd miasta i występowanie z inicjatywami w tym zakresie,
  • dążenia do rozwoju kulturalnego miasta z uwzględnieniem tradycji chrześcijańskiej i katolickiej,
  • samopomocy członków stowarzyszenia.

Realizacja powyższych celów przejawia się poprzez:

  • organizowanie zebrań ze stworzeniem możliwości wypowiadania się w sprawach publicznych,
  • organizowanie wykładów ze społecznej nauki Kościoła pogłębiające zasady etyczno-moralne członków stowarzyszenia i ich rodzin,
  • dyskusje na tematy wykładowe oraz na tematy aktualne miasta i kraju,
  • organizowanie imprez amatorsko-artystycznych, uroczystości kościelnych i narodowych,
  • tworzenie kółek zainteresowań,
  • inicjowanie rozwoju prywatnych sklepów, zakładów rzemieślniczych spółek produkcyjnych czy handlowych, organizowanie nauki rzemiosła dla młodzieży, członków stowarzyszenia oraz innych kursów zawodowych, a także kursów języków obcych,
  • opieka nad dziećmi członków stowarzyszenia przez zrzeszenie ich w organizacjach młodzieżowych katolickich,
  • udzielanie bezpłatnej pomocy prawnej w sprawach urzędowych lub zawodowych,
  • wspieranie moralne członków w chwilach trudnych takich jak chorobach, wypadkach,
  • organizowanie kasy Stowarzyszenia na pomoc materialną członków w razie nagłej potrzeby,
  • prowadzenie działalności gospodarczej.

Statut Stowarzyszenia określa również zasady pokrywania kosztów Stowarzyszenia. Koszty pokrywa się z składek wpisowych, miesięcznych, darów oraz z dochodów z działalności gospodarczej.

Stowarzyszenie jest właścicielem budynku, którego część w postaci poszczególnych lokali przeznaczona jest na ich wynajmowanie innym podmiotom gospodarczym na podstawie umów cywilnoprawnych. Z punktu widzenia ustawy o podatku od osób prawnych Stowarzyszenie w tym zakresie prowadzi więc działalność gospodarczą, o której jest mowa również w Statucie w treści dotyczącej realizacji celów, jak i w sposobie pokrywania kosztów m. in. z dochodów z działalności gospodarczej. Przychody uzyskiwane z najmu Stowarzyszenie przeznacza tylko i wyłącznie na finansowanie działalności statutowej, a dokładnie na pokrycie kosztów tzw. administracyjnych Stowarzyszenia takich jak: kosztów energii elektrycznej, energii cieplnej, wywóz odpadów, dostawę wody i odbiór ścieków, ochronę budynku, utrzymanie rachunku bankowego, podatku od nieruchomości itp. Gromadzone środki będą również przeznaczane na remont budynku, w którym znajduje się siedziba Stowarzyszenia. Aktualnie Stowarzyszenie nie jest czynnym podatnikiem VAT. Czy Stowarzyszenie, z punktu widzenia Organu, opisane powyżej w dość szczegółowy sposób, cele statutowe może zaliczać m.in. do działalności oświatowej, kulturalnej i religijnej (ustawa powołuje się na działalność religijną, ale brak jest precyzyjnego opisu co należy przez nią rozumieć), z której to przychody korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy o pdop... Stowarzyszenie prowadzi ewidencję księgową pozwalającą na ustalenie dochodu, czy straty z obu działalności. Na działalności statutowej osiąga stratę, a jedynymi przychodami do tej pory są otrzymane składki członkowskie. Z kolei na działalności gospodarczej uzyskuje dochód, który do tej pory opodatkowywuje zgodnie z przepisami ustawy o pdop.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy dochody osiągane z prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na wynajmie lokali użytkowych na podstawie umów cywilnoprawnych podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, to znaczy czy mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania z uwagi na przeznaczenie tego dochodu w całości na finansowanie działalności statutowej Stowarzyszenia, w tym na sfinansowanie kosztów administracyjnych Stowarzyszenia...

Według Stowarzyszenia, cele statutowe wymienione w części opisowej stanu faktycznego zawierają się w katalogu celów zamieszczonych w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Stąd zdaniem Stowarzyszenia uzyskane dochody, bez względu na źródło ich pochodzenia, mogą korzystać ze zwolnienia od podatku na bazie w/w artykułu ustawy.

Stowarzyszenie uważa ponadto, iż spełnia łącznie dwie przesłanki dające prawo do skorzystania z zwolnienia zawartego w art. 17 ust. 1 pkt 4, a mianowicie:

  • cel działalności musi wyć wymieniony w tym przepisie,
  • oraz uzyskane dochody muszą być przeznaczone wyłącznie na cele działalności statutowej i wydatkowane na te cele bez względu na termin.

W podobnej kwestii wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej wydając 29 stycznia 2009r. interpretację indywidualną.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. określanej dalej jako „ustawa o pdop”), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Z art. 7 ust. 2 ustawy o pdop wynika, że dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Stosownie do postanowień art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o pdop, wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego – w części przeznaczonej na te cele.

W myśl art. 17 ust. 1a pkt 2 ustawy o pdop zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, nie dotyczy dochodów, bez względu na czas ich osiągnięcia, wydatkowanych na inne cele niż wymienione w tych przepisach.

Zgodnie z art. 17 ust. 1b ustawy o pdop zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów.

Zwolnienie zawarte w w/w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o pdop jest zwolnieniem warunkowym i zależy od łącznego spełnienia następujących przesłanek:

  1. celem statutowym podatnika musi być działalność wymieniona w tym przepisie,
  2. uzyskane przez niego dochody muszą być wydatkowane na ten cel.

Powyższe oznacza, że zastosowanie przedmiotowego zwolnienia zależy nie tylko od przeznaczenia osiągniętego dochodu na preferowane ustawą cele statutowe, ale także od faktycznego wydatkowania go na te cele. Użyte przez ustawodawcę w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o pdop sformułowanie „w części przeznaczonej na te cele” oznacza, że jeżeli statut będzie przewidywał również realizację innych celów, niż wymienione w tym przepisie, to przeznaczenie dochodów podatnika na realizację tych „innych celów” nie będzie stanowiło podstawy do zwolnienia od opodatkowania.

Należy również zaznaczyć, iż zwolnieniu podlegają także dochody uzyskiwane z działalności gospodarczej, o ile zostaną przeznaczone na cele statutowe tożsame z celami wymienionymi w art. 17 ust. 1 pkt 4 w/w ustawy. Cele Stowarzyszenia powinny być określone w statucie. Muszą być wskazane w sposób ścisły, gdyż organy podatkowe nie są uprawnione do dokonywania wykładni zapisów statutu.

Należy jednocześnie zaznaczyć, iż ustawa o pdop nie definiuje takich pojęć jak: działalność oświatowa, kulturalna, kultu religijnego.

Z opisu stanu faktycznego wynika, iż celami statutowymi Stowarzyszenia określonymi w statucie jest:

  • zachęcenie ludzi pracujących do pracy nad sobą w myśl zasad chrześcijańskich głoszonych przez Kościół rzymsko-katolicki,
  • zachęcanie do udziału w samorządzie dla dobra wszystkich członków miasta oraz zaangażowanie w sprawy miasta jak we własne.

We wskazanych w treści wniosku celach statutowych Stowarzyszenia nie znalazły się wprost cele preferowane przez Ustawodawcę enumeratywnie wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o pdop. Dokonywanie analizy czy niejako pośrednio w celach tych mieszczą się obszary działań wskazane w ww. przepisie prowadziłoby w istocie do interpretowania postanowień Statutu, do czego, jak już wskazano, Organ nie jest uprawniony.

W świetle powyższego, mając na uwadze treść art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o pdop dochód osiągnięty przez Stowarzyszenie z działalności gospodarczej nie będzie korzystać z ww. zwolnienia, a zatem stanowisko Stowarzyszenia uznano za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Jednocześnie informuje się, iż wydając niniejszą interpretację nie wzięto pod uwagę powołanej przez wnioskodawcę pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego potwierdzającej, jego zdaniem, prezentowane przez niego stanowisko w sprawie. Nie stanowi ona bowiem źródła prawa i została wydana w indywidualnej sprawie strony – uczestnika postępowania.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj