Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-826/09-2/SAP
z 5 października 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-826/09-2/SAP
Data
2009.10.05



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
komputery
placówka oświatowa
stawka


Istota interpretacji
Wnioskodawca zwrócił się z wnioskiem o potwierdzenie, iż sprzęt komputerowy wymieniony j.w. jest zamawiany przez placówkę oświatową o której mowa w art. 83 ust. 14 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004, w związku z treścią załącznika nr 8 do w/w ustawy



Wniosek ORD-IN 230 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 16.07.2009 r. (data wpływu 30.07.2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zastosowania stawki podatku 0% przy dostawie na rzecz placówki oświatowej zestawu komputerowa stacjonarnego oraz drukarki wielofunkcyjnej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 lipca 2009 r. został złożony w/w wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zastosowania stawki podatku 0% przy dostawie komputera oraz drukarki wielofunkcyjnej na rzecz placówki oświatowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (szkoła wyższa) zwrócił się z wnioskiem o interpretację indywidualną dotyczącą art. 83 ust. 14 pkt 1 w związku z treścią załącznika nr 8 do ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.). W ramach planu przeprowadzenia przez Wnioskodawcę postępowań o udzielenie zamówień publicznych na dostawę sprzętu komputerowego, pojawiają się pozycje:

  1. Drukarka wielofunkcyjna (typu PSC), jest sprzętem komputerowym współpracującym z komputerem, wchodzącym w skład zestawu komputerowego.
  2. Komputer stacjonarny (jednostka centralna komputera) bez dodatkowego oprogramowania (systemu operacyjnego, użytkowych programów biurowych) wraz z klawiaturą i myszą do jego obsługi, które również wchodzą w skład zestawów komputerowych.

Na podstawie w/w przepisów prawa, preferencyjnej stawce VAT w wysokości 0% podlegają m.in. jednostki centralne komputerów – komputery stacjonarne oraz drukarki.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się z wnioskiem o potwierdzenie

,iż sprzęt komputerowy wymieniony j.w. jest zamawiany przez placówkę oświatową o której mowa w art. 83 ust. 14 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004, w związku z treścią załącznika nr 8 do w/w ustawy.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż zamawiany sprzęt wchodzi w skład zestawów komputerowych i podlega opodatkowaniu w wysokości 0%, w związku z faktem, iż znajduje się w wykazie określonym w załączniku nr 8 do ustawy, zaś Wnioskodawca jako szkoła wyższa spełnia wymogi określone w art. 83 ust. 14 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54 poz. 535 ze zm.) stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zgodnie z przepisem art. 83 ust. 1 pkt 26 lit. a w/w ustawy stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostaw sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych – przy zachowaniu warunków, o których mowa w ust. 13-15.

Przepisy art. 86 ust. 13-15 w/w ustawy brzmią: „13. Opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0 % podlegają towary wymienione w załączniku nr 8 do ustawy.

14. Dokonujący dostawy, o której mowa w ust. 1 pkt 26, stosuje stawkę podatku 0 %, pod warunkiem:

  1. posiadania stosownego zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący daną placówkę oświatową, zgodnie z odrębnymi przepisami - w przypadku dostawy, o której mowa w ust. 1 pkt 26 lit. a;
  2. posiadania kopii umowy o nieodpłatnym przekazaniu sprzętu komputerowego placówce oświatowej oraz posiadania stosownego zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący placówkę oświatową, zgodnie z odrębnymi przepisami - w przypadku dostawy, o której mowa w ust. 1 pkt 26 lit. b.

15. Dostawca obowiązany jest przekazać kopię dokumentów, o których mowa w ust. 14, do właściwego urzędu skarbowego”.

W załączniku nr 8 do w/w ustawy wymienione są:

  1. Jednostki centralne komputerów, serwery, monitory, zestawy komputerów stacjonarnych;
  2. Drukarki;
  3. Skanery;
  4. Urządzenia komputerowe do pism Braille’a (dla osób niewidomych i niedowidzących);
  5. Urządzenia do transmisji danych cyfrowych (w tym koncentratory i switche sieciowe, routery i modemy).

Z powyższego wynika, iż nie każdy sprzęt komputerowy, będący przedmiotem dostawy dla placówek oświatowych, będzie opodatkowany stawką podatku VAT w wysokości 0%, lecz tylko i wyłącznie wymieniony w załączniku nr 8 do ustawy. Wszystkie nie wymienione w załączniku towary wchodzące w skład sprzętu komputerowego będą opodatkowane stawką podstawową VAT, czyli 22%. Zgodnie ze stanem faktycznym podanym we wniosku Wnioskodawca zamierza nabyć zestaw komputera stacjonarnego oraz drukarkę wielofunkcyjną. Należy zauważyć, iż drukarka wielofunkcyjna nie jest integralną częścią zestawu komputera stacjonarnego, w skład którego wchodzi jednostka centralna komputera, klawiatura oraz mysz do jego obsługi (bez oprogramowania), lecz jest urządzeniem peryferyjnym.

W związku z powyższym należy stwierdzić, iż dostawa zestawu komputera stacjonarnego dokonywana na rzecz Wnioskodawcy (przy spełnieniu warunków wymienionych w przepisach art. 83 ust. 13 – 15 ustawy o podatku od towarów i usług) będzie opodatkowana stawką VAT w wysokości 0% na podstawie przepisu art. 83 ust. 1 pkt 26 w/w ustawy w związku z poz. 1 załącznika nr 8 do w/w ustawy.

Natomiast dostawa drukarki wielofunkcyjnej dokonywana na rzecz Wnioskodawcy (przy spełnieniu warunków wymienionych w przepisach art. 83 ust. 13 – 15 ustawy o podatku od towarów i usług) będzie opodatkowana stawką VAT w wysokości 0% na podstawie przepisu art. 83 ust. 1 pkt 26 w/w ustawy w związku z poz. 2 załącznika nr 8 do w/w ustawy.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Wnioskodawca we wniosku nie sprecyzował, jaki dokładnie rodzaj drukarki będzie przedmiotem dostawy i w jakie funkcje jest ona wyposażona. Zgodnie z definicją zawartą w internetowym Słowniku Języka Polskiego (http://sjp.pwn.pl/) pojęcie „drukarka” oznacza: „1. urządzenie podłączone do komputera, służące do drukowania tekstów i rysunków zapisanych na dysku 2. maszyna biurowa do drukowania krótkich tekstów”. Zatem należy zastrzec, iż niniejsza interpretacja jest wydawana w oparciu o stan faktyczny, zgodnie z którym pojęcie „drukarka wielofunkcyjna” oznacza urządzenie wymienione w poz. 2 załącznika nr 8 do w/w ustawy – tj. urządzenie, którego jedynym zadaniem jest drukowanie tekstów, rysunków lub zdjęć. Zaznaczyć należy, iż załącznik nr 8 do w/w ustawy nie wymienia urządzeń wielofunkcyjnych. Zatem jeżeli użyte we wniosku określenie „wielofunkcyjna” oznacza, iż dana drukarka wyposażona jest również np. w funkcje kopiarki, skanera, faksu lub telefonu, to należy stwierdzić, iż przedmiotem zapytania Wnioskodawcy nie jest „drukarka wielofunkcyjna” lecz „urządzenie wielofunkcyjne”, które nie jest wymienione w załączniku nr 8 do w/w ustawy. Tym samym należy stwierdzić, iż ewentualna dostawa „urządzenia wielofunkcyjnego” na rzecz Wnioskodawcy opodatkowana będzie stawką podatku VAT w wysokości 22%.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 w/w ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 w/w ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 w/w ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj