Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/443-863/09/DM
z 25 listopada 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP1/443-863/09/DM
Data
2009.11.25



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
faktura korygująca
zwrot zaliczek


Istota interpretacji
Czy Wnioskodawca zobowiązany będzie do wystawienia faktury korygującej w przypadku skorzystania przez zamawiającego z praw wynikających z gwarancji bankowej zwrotu zaliczki i dokonania przez bank wypłaty z tytułu udzielonej gwarancji?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 września 2009 r. (data wpływu 17 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawienia faktury korygującej – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 17 września dniu 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawienia faktury korygującej.


W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca realizuje projekt inwestycyjny o charakterze mieszkaniowo-usługowym. Zamawiający zainteresowany jest, aby w ramach realizacji części usługowej projektu, Wnioskodawca wybudował na wydzielonej części (działce) nieruchomości obiekt usługowy (budynek), który następnie zostałby sprzedany na rzecz zamawiającego wraz z przypisaną mu działką gruntu. W zawartej umowie strony ustaliły, że nabycie przez zamawiającego prawa własności powyższego budynku wraz z prawem użytkowania wieczystego działki gruntu, na której będzie on wybudowany, nastąpi odpłatnie w zamian za zapłatę określonej ceny sprzedaży. Na poczet ceny sprzedaży zamawiający w dniu 1 września 2008 r. uiścił zaliczkę, powiększoną o podatek od towarów i usług. Czynność ta została udokumentowana przez Wnioskodawcę fakturą VAT. Ponadto Wnioskodawca wskazał, że w umowie postanowiono, iż w przypadku rozwiązania umowy, Wnioskodawca zobowiązany będzie do zwrotu zaliczki na rzecz zamawiającego. Zabezpieczeniem zwrotu zaliczki jest gwarancja bankowa zwrotu zaliczki. Zgodnie z treścią gwarancji – bank gwarantuje nieodwołalnie i bezwarunkowo dokonanie na rzecz zamawiającego (jako beneficjenta gwarancji) płatności do określonej kwoty, w przypadku gdy Wnioskodawca nie zwróci zaliczki w terminie określonym w umowie, będąc do tego zobowiązanym. Gwarancja bankowa ważna jest między innymi do dnia podpisania przez zamawiającego i Wnioskodawcę umowy przyrzeczonej sprzedaży budynku wraz z prawem użytkowania wieczystego działki gruntu.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy Wnioskodawca zobowiązany będzie do wystawienia faktury korygującej w przypadku skorzystania przez zamawiającego z praw wynikających z gwarancji bankowej zwrotu zaliczki i dokonania przez bank wypłaty z tytułu udzielonej gwarancji...


Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku skorzystania przez zamawiającego z praw wynikających z gwarancji bankowej i dokonania przez bank wypłaty z tytułu udzielonej gwarancji, Wnioskodawca zobowiązany będzie do wystawienia faktury korygującej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Stosownie do art. 106 ust. 1 cyt. ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Z art. 106 ust. 3 ww. ustawy wynika natomiast, iż ww. przepis stosuje się odpowiednio do części należności otrzymywanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

Zgodnie z § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337) w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą.

Przywołany powyżej przepis stosuje się odpowiednio w przypadku zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat, podlegających opodatkowaniu (§ 13 ust. 3 pkt 2 ww. rozporządzenia).

Ze złożonego wniosku wynika, że na poczet ceny sprzedaży prawa własności budynku wraz z prawem użytkowania wieczystego działki gruntu, Wnioskodawca pobrał zaliczkę. Zdarzenie to udokumentowane zostało fakturą VAT. Ponadto w zawartej z kontrahentem umowie postanowiono, że w przypadku rozwiązania umowy, Wnioskodawca zobowiązany będzie do zwrotu zaliczki. Zabezpieczeniem zwrotu zaliczki - w przypadku, gdy Wnioskodawca nie zwróci jej w terminie określonym w umowie, będąc do tego zobowiązanym - jest gwarancja bankowa zwrotu zaliczki.

Ustosunkowując się do powyższego wskazać należy, że rozwiązanie umowy należy traktować jako zdarzenie, które na gruncie podatku od towarów i usług wywoła określone skutki podatkowe. W przypadku więc, gdy nie dojdzie do wykonania świadczenia na rzecz zamawiającego i nastąpi zwrot zaliczki, Wnioskodawca zobowiązany będzie do wystawienia faktury korygującej. Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług i rozporządzeń wykonawczych do niej nie regulują kwestii formy w jakiej musi się odbyć zwrot zaliczki, nie wynika z nich w szczególności, iż zwrot ten winien odbyć się poprzez jej „fizyczny” zwrot przez sprzedawcę na rzecz nabywcy. Z tych też względów, należy przyjąć, że dopuszczalna jest sytuacja, iż zwrot nabywcy zaliczki odbywa się poprzez jej przekazanie w ramach gwarancji bankowej zwrotu zaliczki.

Reasumując stwierdzić należy, że w przypadku rozwiązania umowy i otrzymania przez zamawiającego zaliczki wypłaconej przez bank w ramach gwarancji bankowej, Wnioskodawca zobowiązany będzie do wystawienia faktury korygującej wcześniej wystawioną fakturę VAT na otrzymaną od zamawiającego zaliczkę na poczet ceny sprzedaży.

Końcowo należy podkreślić, że organy podatkowe nie mają prawa ingerować w treść zawieranych umów cywilnoprawnych i przyjęty w nich sposób rozliczeń pomiędzy kontrahentami, chyba że postanowienia umów naruszają przepisy podatkowe, a to może być stwierdzone jedynie w drodze postępowania podatkowego.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj