Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/1/415-671/09/BJ
z 24 listopada 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/1/415-671/09/BJ
Data
2009.11.24


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
pomoc bezzwrotna
środki pomocowe
Unia Europejska (Wspólnota Europejska)
wyżywienie
zwolnienia przedmiotowe
zwrot kosztów


Istota interpretacji
Czy kwoty wypłacane w ramach kosztów utrzymania dla uczniów oraz opiekuna przeznaczone na częściowe wyżywienie i na zakwaterowanie



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 11 sierpnia 2009r. (data wpływu do tut. Biura – 18 sierpnia 2009r.), uzupełnionym w dniu 29 września 2009r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m. in. w zakresie opodatkowania kwot wypłaconych na pokrycie kosztów wyżywienia i zakwaterowania– jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 sierpnia 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m. in. w zakresie opodatkowania kwot wypłaconych na pokrycie kosztów wyżywienia i zakwaterowania.

Z uwagi na braki formalne wniosku pismem z dnia 16 września 2009r. Znak: IBPB II/1/415-670/09/BJ, IBPB II/1/415-671/09/BJ wezwano wnioskodawcę do ich uzupełnienia. Przedmiotowy wniosek uzupełniono w dniu 29 września 2009r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione m. in. następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca będzie realizować w październiku br. projekt wymian i staży młodzieży w ramach programu L. Program ten jest częścią programu edukacyjnego Unii Europejskiej „Uczenie się przez całe życie” – ustanowiony Decyzją nr 1720/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 listopada 2006r. Celem programu jest promowanie mobilności pracowników na europejskim rynku pracy oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych dla podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Środki na ten cel pochodzą z Unii Europejskiej w ramach środków przewidzianych do dyspozycji Komisji Europejskiej. Są to środki pomocy bezzwrotnej. Środki te trafiają do bezpośrednio realizujących cele Programu za pośrednictwem Narodowej Agencji Programu L., instytucji wdrażającej program „Uczenie się przez całe życie”.

Zgodnie z decyzją ministra właściwego do spraw edukacji, na podstawie umowy z Komisją Europejską, Fundacja Systemu Rozwoju Edukacji będąca fundacją skarbu państwa pełni rolę Agencji dla programu sektorowego L. Wsparcie finansowe Komisji Europejskiej w ramach tego programu przeznaczone jest w przypadku wnioskodawcy na projekt wymian i staży:

  • tytuł projektu: Walory kuchni niemieckiej ....

W ramach ww. projektu grupa młodzieży zostanie wysłana na 2 tygodniowy staż do Niemiec. Celem jest poznanie tajników i walorów kuchni niemieckiej przez młodzież. Na projekt wymian i staży – Komisja Europejska przydziela globalny grant, który jest kontraktowany przez Narodową Agencję Programu i dzielony na poszczególnych promotorów. W przypadku wnioskodawcy ww. środki Narodowa Agencja Programu przekazuje najpierw Powiatowi jako jednostce nadrzędnej (na specjalne konto bankowe), a następnie powiat przekazuje szkole również na specjalnie utworzone konto bankowe służące tylko do realizacji projektu. Narodowa Agencja po podpisaniu umowy przekaże 80% transzy, a pozostałe 20 % zostanie przekazane dopiero po zrealizowaniu całego projektu, zgodnie z zatwierdzonym budżetem oraz po prawidłowym rozliczeniu merytorycznym i finansowym. Tak więc szkoła do momentu rozliczenia całego projektu „zakłada” chwilowo swoje środki finansowe w wysokości 20% całego budżetu. W końcowym etapie i tak cały projekt jest sfinansowany ze środków przekazanych przez Narodową Agencję. W ramach projektu będą objęte finansowaniem m.in. koszty utrzymania przyznawane w formie ryczałtu i obejmujące środki przeznaczone na zakwaterowanie i wyżywienie uczestników i opiekuna podczas pobytu za granicą w trakcie realizowanego stażu/wymiany. Szkoła jako organ wysyłający, z otrzymanej puli środków na ten cel opłaca za wszystkich beneficjentów zakwaterowanie i częściowe wyżywienie co będzie udokumentowane odpowiednimi fakturami.

Ponadto szkoła wypłaca również kwoty (w ramach przyznanego ryczałtu) w formie pieniężnej gotówkowej lub przelewu bankowego:

  • dla opiekunów na pokrycie całych kosztów wyżywienia i zakwaterowania,
  • dla uczniów/beneficjentów tzw. „kieszonkowe” na częściowe wyżywienie.

Powyższy sposób rozliczenia kosztów utrzymania zarówno dla beneficjentów jak i opiekunów jest uzgodniony z Narodową Agencją Programu.

W związku z powyższym zadano m. in. następujące pytanie:

Czy kwoty wypłacane w formie gotówkowej lub przelewu bankowego – w ramach kosztów utrzymania – dla:

  • uczniów – przeznaczone na częściowe wyżywienie tzw. „kieszonkowe”,
  • opiekuna – przeznaczone na zakwaterowanie i wyżywienie

- mogą korzystać ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem wnioskodawcy, kwoty wypłacane w formie gotówkowej lub przelewu bankowego – w ramach pokrycia kosztów utrzymania – dla:

  • uczniów – przeznaczone na częściowe wyżywienie tzw. „kieszonkowe”,
  • opiekuna – przeznaczone na zakwaterowanie i wyżywienie

- mogą korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie zaznaczyć należy, iż niniejsza interpretacja indywidualna stanowi pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania kwot wypłaconych na pokrycie kosztów wyżywienia i zakwaterowania.

W pozostałym zakresie wniosek rozstrzygnięto interpretacją indywidualną Znak: IBPB II/1/415-670/09/BJ.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży osoby nie będącej pracownikiem, do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 13. Przy czym jak stanowi art. 21 ust. 13 ww. ustawy zwolnienie to stosuje się, jeżeli otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów (…).

Zauważa się, iż w powołanym przepisie ustawodawca posłużył się terminem „podróż” bez określenia „służbowa”, dlatego też zakres tego zwolnienia jest szerszy, ponieważ nie ogranicza się ono jedynie do podróży służbowych, ale do wszelkich podróży osób niebędących pracownikami, pod warunkiem, że wypłacone diety i inne należności nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów świadczeniobiorców oraz zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów.

W przedstawionym we wniosku zdarzeniu wyjazdy zagraniczne uczniów oraz opiekunów odbywane w związku z realizacją projektu wymian i staży młodzieży w ramach programu Leo będą mieściły się w określeniu „podróż” zawartym w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem środki wypłacone na pokrycie kosztów utrzymania – dla:

  • uczniów – przeznaczone na częściowe wyżywienie,
  • opiekuna – przeznaczone na zakwaterowanie i wyżywienie

- będą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania na mocy art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) tej ustawy do wysokości określonej w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. z 2002r. Nr 236, poz. 1991 ze zm.).

Z powyższych regulacji wynika, iż do obliczenia wysokości ww. świadczeń przysługujących osobom niebędącym pracownikami stosuje się takie same zasady jak dla pracowników, tzn. wypłata w kwotach określonych w przepisach omawianego rozporządzenia będzie korzystać ze zwolnienia od podatku, natomiast ewentualna nadwyżka należności wypłacanych ponad określony w tych przepisach limit spowoduje powstanie obowiązku podatkowego i tym samym będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego, stanowisko wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj