Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-739/09/AM
z 14 września 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-739/09/AM
Data
2009.09.14



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dochody wolne od podatku
instrumenty finansowe
koszty uzyskania przychodów
opcja
opcja walutowa
przychód
różnice kursowe
specjalna strefa ekonomiczna
transakcja terminowa
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Czy przychody, jak i koszty z tytułu dodatniej lub ujemnej wyceny instrumentów finansowych (opcje, forwardy) zaliczane są do dochodów z działalności finansowej jednostki i jako takie nie podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych w sytuacji:
- Spółka posiada na rachunkach bankowych walutę w EUR i dokonuje jej sprzedaży bankowi w związku z realizacją ciążącego na niej zobowiązania wynikającego z umowy ramowej z bankiem na zawieranie transakcji walutowych i transakcji stóp procentowych.
- Spółka nie posiada środków finansowych w walucie i dokonuje zakupu waluty celem jej późniejszej odsprzedaży bankowi w związku z realizacją ciążącego na niej zobowiązania wynikającego z umowy ramowej z bankiem na zawieranie transakcji walutowych i transakcji stóp procentowych.
- Jednostka posiada wystarczające środki walutowe na rachunkach bankowych jednak z uwagi na niższy kurs kupna waluty na rynku finansowym oraz zobowiązania walutowe wobec dostawców podejmuje decyzję zakupu waluty w banku lub jej odsprzedaży bankowi w związku z realizacją ciążącego na niej zobowiązania wynikającego z umowy ramowej z bankiem na zawieranie transakcji walutowych i transakcji stóp procentowych, celem zminimalizowania strat na różnicach kursowych.



Wniosek ORD-IN 1015 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 03 czerwca 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 26 czerwiec 2009 r.) uzupełnionym w dniu 15 lipca 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji przychodów i kosztów z tytułu dodatniej lub ujemnej wyceny instrumentów finansowych (opcje, forwardy) powstałych na:

  • działalności strefowej – jest nieprawidłowe,
  • działalności pozostałej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 czerwca 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji przychodów i kosztów z tytułu dodatniej lub ujemnej wyceny instrumentów finansowych (opcje, forwardy) powstałych na:

  • działalności strefowej,
  • działalności pozostałej.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych dlatego też pismem z dnia 02 lipca 2009 r. wezwano do ich uzupełnienia. Braki formalne uzupełniono w dniu 15 lipca 2009 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka w dniu 14 marca 2000 r. uzyskała zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zezwolenie obejmuje działalność produkcyjną, handlową i usługową w zakresie wyrobów i usług wytworzonych na terenie strefy, określonych według PKWiU Głównego Urzędu Statystycznego jako urządzenia chłodnicze i wentylacyjne z wyjątkiem urządzeń przeznaczonych dla gospodarstw domowych.

Z uwagi na fakt, iż znaczna część sprzedaży Spółki stanowi sprzedaż eksportową i dostawy wewnątrzwspólnotowe realizowaną w walutach obcych (przede wszystkim w euro), w celu zabezpieczenia dokonywanych transakcji przed ryzykiem kursowym Spółka zawiera transakcje dotyczące instrumentów finansowych (opcje, forwardy). Wykorzystywane transakcje finansowe wynikające z umowy zawartej z bankiem w 2008 roku miały zapewnić poprawę płynności finansowej Spółki, tzn. uzyskanie odpowiednich przychodów oraz utrzymanie równowagi pomiędzy dochodami a wydatkami.

Z uwagi na sytuacje na rynku walutowym tj. istotne różnice w wartości kursu przyjętym w umowie z bankiem na sprzedaż waluty (EUR) a kursem z dnia realizacji zobowiązania wobec banku z tytułu sprzedaży bankowi waluty Spółka uzyskuje wynik z wyceny instrumentów finansowych (opcje, forwardy).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przychody, jak i koszty z tytułu dodatniej lub ujemnej wyceny instrumentów finansowych (opcje, forwardy) zaliczane są do dochodów z działalności finansowej jednostki jako takie nie podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych w sytuacji, gdy:

  1. Spółka posiada na rachunkach bankowych walutę w EUR i dokonuje jej sprzedaży bankowi w związku z realizacją ciążącego na niej zobowiązania wynikającego z umowy ramowej z bankiem na zawieranie transakcji walutowych i transakcji stóp procentowych,
  2. Spółka nie posiada środków finansowych w walucie i dokonuje zakupu waluty celem jej późniejszej odsprzedaży bankowi w związku z realizacją ciążącego na niej zobowiązania wynikającego z umowy ramowej z bankiem na zawieranie transakcji walutowych i transakcji stóp procentowych,
  3. Jednostka posiada wystarczające środki walutowe na rachunkach bankowych jednak z uwagi na niższy kurs kupna waluty na rynku finansowym oraz zobowiązania walutowe wobec dostawców podejmuje decyzję zakupu waluty w banku lub jej odsprzedaży bankowi w związku z realizacją ciążącego na niej zobowiązania wynikającego z umowy ramowej z bankiem na zawieranie transakcji walutowych i transakcji stóp procentowych, celem zminimalizowania strat na różnicach kursowych.

Spółka uzyskuje przychody lub koszty z dodatniej lub ujemnej wyceny instrumentów finansowych (opcje, forwardy). Zdaniem Spółki, należy je traktować jako wyniki uzyskane z działalności finansowej jednostki, które podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Stanowią one dodatkowe źródło przychodów i kosztów i jako takie nie podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Zdaniem Spółki, różnice kursowe powstałe ze sprzedaży własnych środków walutowych jak i z zakupu waluty w przypadku jej braku, w związku z realizacją zobowiązania wynikającego z ww. instrumentów finansowych stanowią przychody i koszty z działalności finansowej, która nie została wymieniona w zezwoleniu.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 12 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. 2007 r. Nr 42, poz. 274 ze zm.), dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy w ramach zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1, przez osoby prawne lub osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą są zwolnione od podatku dochodowego, odpowiednio na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych lub w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie natomiast do treści art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. u. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), wolne od podatku są dochody, z zastrzeżeniem ust. 4 - 6, uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (…), przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Równocześnie art. 17 ust. 4 ww. ustawy stanowi, że powyższe zwolnienie przysługuje podatnikowi wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy.

Aby w sposób jednoznaczny stwierdzić, iż transakcje dokonywana przez przedsiębiorcę strefowego w ramach transakcji dotyczących instrumentów finansowych (opcje, forwardy) związane są z działalnością gospodarczą prowadzoną na terenie strefy w oparciu o zezwolenie czy też nie, należy dokonać oceny indywidualnego przypadku, w konkretnym stanie faktycznym. Transakcje takie mogą bowiem mieć na celu zabezpieczenie czynności podejmowanych w ramach działalności gospodarczej określonej w zezwoleniu, ale mogą stanowić również odrębną działalność finansową, niezwiązaną z działalnością korzystającą ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Tak więc, jeśli zawarcie tego typu umów związane jest z prowadzoną przez przedsiębiorcę działalnością w strefie, przychody i koszty z tym związane mogą być oceniane jako łączące się z działalnością prowadzoną w strefie. Zawarcie kontraktu niestanowiącego zabezpieczenia działalności gospodarczej określonej w zezwoleniu, będzie czynnością podjętą w ramach działalności finansowej, która podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Jeżeli więc zawarcie umów, których przedmiotem są instrumenty finansowe (opcje, forwardy) związane jest bezpośrednio z prowadzoną przez Spółkę działalnością w strefie, przychody i koszty z tym związane generują dochód z działalności prowadzonej przez podatnika w strefie. Tym samym dochód ten, w części, w jakiej związany jest z działalnością objętą zezwoleniem, może korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Mając powyższe na uwadze, przychody i koszty z tytułu dodatniej lub ujemnej wyceny instrumentów finansowych (opcje, forwardy) na działalności strefowej podlegają zaliczeniu do przychodów i kosztów strefowych z których dochód podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych. Zatem w tej części stanowisko Spółki jest nieprawidłowe.

Natomiast przychody i koszty z tytułu dodatniej lub ujemnej wyceny instrumentów finansowych (opcje, forwardy) zawartych bez związku z prowadzoną działalnością w Specjalnej Strefie Ekonomicznej nie podlegają zaliczeniu do przychodów i kosztów strefowych z których dochód podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych.

W tej części stanowisko Spółki jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj