Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-973/09-2/ASZ
z 30 października 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-973/09-2/ASZ
Data
2009.10.30


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne


Słowa kluczowe
książka
płyta CD
stawki podatku


Istota interpretacji
Czy podatnik dokonując sprzedaży książek sklasyfikowanych wg PKWiU 22.11 których integralna częścią jest płyta blu-ray III Symfonia … może stosować stawkę 0% również do dołączonych do książek płyt i umieszczać je jako jedną pozycję na fakturze VAT?



Wniosek ORD-IN 259 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r., Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 9 września 2009 r. (data wpływu 11.09.2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki 0% dla sprzedaży ksiązki wraz z płytą - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 września 2009 r. wpłynął w/w wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki 0% dla sprzedaży ksiązki wraz z płytą.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stany faktyczny.

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na m.in. wydawnictwie książek i płyt. W roku 2009 wydana została płyta blu-ray z III Symfonią …. Płyta ta jest integralną częścią wydawnictwa i nie występuje w powszechnym obrocie samoistnie. Jest zatem dodatkiem do książki, która spełnia przesłanki do stosowania stawki 0%.

Produkty te – książka i płyta – stanowią zestaw i nie mogą prawidłowo funkcjonować bez siebie. Książka będąca elementem tego zestawu mieści się w grupie PKWiU 22.11 ma również nadany przez Bibliotekę Narodową nr ISBN 978-83-61863-00-7.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy podatnik dokonując sprzedaży książek sklasyfikowanych wg PKWiU 22.11 których integralna częścią jest płyta blu-ray III Symfonia … może stosować stawkę 0% również do dołączonych do książek płyt i umieszczać je jako jedną pozycję na fakturze VAT...

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że wydawnictwo jest całością – książka i płyta blu-ray – i jako taka spełnia przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28.11.2008 Dz. U. Nr 212 poz. 1336 § 9 ust. 1 pkt 10 lit. a. Ponadto Wnioskodawca zauważa, że w piśmiennictwie pojawiło się stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie sygnatura IPPP2/443-1698/08-2/AZ, które odnosi się do sytuacji analogicznej. Stanowisko to wydane zostało w oparciu o stan faktyczny identyczny jak przedstawiony w niniejszym wniosku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W oparciu o § 9 ust. 1 pkt 10 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336) obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia:

  1. książek (PKWiU ex 22.11), z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN,
  2. czasopism specjalistycznych.

Z powyższego przepisów wynika, że dostawa lub wewnątrzwspólnotowe nabycie książek podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki VAT w wysokości 0%, jeżeli spełnione zostaną łącznie trzy warunki:

  • przedmiotem transakcji są książki mieszczące się w grupowaniu PKWiU 22.11,
  • transakcja nie dotyczy książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek,
  • sprzedawane książki są oznaczone symbolem ISBN.

W stanie faktycznym opisanym we wniosku mamy do czynienia z Podatnikiem, który w ramach działalności gospodarczej, sprzedaje książki wraz z dołączonymi do nich płytami blu-ray, a ich zawartość ma charakter komplementarny względem treści książki. Całość produktu – książka oraz płyta stanowią komplet, tj. jednolity przedmiot dostawy. Odrębne nabycie książki i płyty nie jest możliwe.

W opinii tutejszego organu, w przypadku produktów, które są ze sobą funkcjonalnie związane i które nie mogą funkcjonować prawidłowo bez siebie, można uznać, że sprzedaż zestawu (wydawnictwa) w istocie dotyczy sprzedaży jednego produktu. Sprzedaż kompletu należy traktować jako jedną transakcję - transakcję sprzedaży.

Opisany stan faktyczny dotyczy bowiem dostawy produktu jakim jest książka z płytą. Nie dochodzi tutaj do nieodpłatnego przekazania płyty blu-ray, nabywca otrzymuje płytę jako składową część produktu.

Mając powyższe na uwadze, jeżeli według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług sprzedawane przez Wnioskodawcę towary sklasyfikowane są pod symbolem 22.11, a ich dostawa korzysta ze stawki 0%, na podstawie § 9 ust. 1 pkt 10 lit. a) w/w rozporządzenia Ministra Finansów, (z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów – PKWiU 22.11.20-60.10, nut, map i ulotek – oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN) należy uznać, że książka wraz z dołączoną do niej płytą stanowią jednolity przedmiot dostawy opodatkowany 0% stawką podatku VAT.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Tutejszy organ podatkowy nie jest uprawniony do zaklasyfikowania wskazanej przez Wnioskodawcę usługi do odpowiedniego grupowania PKWiU. Każdy podatnik jest obowiązany do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z poprawnym zdefiniowaniem dokonywanej czynności, również w zakresie opodatkowania.

Przy sprzedaży przedmiotowych kompletów (książka oraz płyta blu-ray), o ile w ujęciu statystycznym produkt ten (komplet) będzie posiadał klasyfikację PKWiU właściwą dla książek, nie wystąpi obowiązek opodatkowania nieodpłatnego przekazania płyt dołączonych do książki.

Należy podkreślić, iż obowiązek prawidłowego zaklasyfikowania dostarczanego towaru lub świadczonej usługi do właściwego grupowania statystycznego spoczywa wyłącznie na dostawcy towaru lub wykonawcy usługi. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania wyrobu lub usługi według PKWiU zainteresowany podmiot może zwrócić się o udzielenie informacji w tym zakresie do Urzędu Statystycznego.

Zgodnie z powyższym stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 w/w ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 w/w ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 w/w ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj