Interpretacja Ministra Finansów
PL/LM/834/53/EOB/09/293
z 9 października 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
PL/LM/834/53/EOB/09/293
Data
2009.10.09



Autor
Minister Finansów


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Przedmiot podatku


Słowa kluczowe
nieodpłatne zniesienie współwłasności


Istota interpretacji
Czy dział spadku w przypadku nieodpłatnego zniesienia współwłasności podlega obowiązkowi podatkowemu od spadków i darowizn?



Wniosek ORD-IN 494 kB

ZMIANA INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ


Na podstawie art. 14e ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) Minister Finansów, z urzędu, zmienia interpretację indywidualną wydaną dnia 28 marca 2008 r., Nr IBPB2/436-2/08/AA, przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, działającego w imieniu Ministra Finansów na podstawie § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 oraz z 2008 r. Nr 236, poz. 1632), dotyczącą opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn działu spadku, dokonywanego bez spłat i dopłat i stwierdza, że stanowisko zaprezentowane przez Wnioskodawczynię – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 27 grudnia 2008 r. do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach wpłynął, przekazany zgodnie z właściwością przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn od planowanego przez Wnioskodawczynię działu spadku bez spłat i dopłat.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Wnioskodawczyni wraz z dwoma innymi podmiotami nabyła spadek. Fakt ten został potwierdzony postanowieniem sądu z dnia 26 maja 2003 r. Przedmiotem spadku był m.in. lokal mieszkalny, położony w W. Z przedmiotowego lokalu, w wyniku działu spadku, zostały wyodrębnione dwa lokale. W efekcie planowanego działu spadku, ma zostać zniesiona współwłasność obydwu ww. lokali, w ten sposób, że własność jednego z nich będzie przysługiwała wyłącznie Wnioskodawczyni.

Wnioskodawczyni wyjaśniła, że dział spadku zostanie dokonany między osobami zaliczonymi do III grupy podatkowej i nie będzie się wiązał z żadnymi spłatami i dopłatami.


W oparciu o powyższy stan faktyczny i przedstawione zdarzenie przyszłe zadano następujące pytanie.


Czy przedstawione zdarzenie przyszłe, tj. dział spadku bez spłat i dopłat, podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn...


Zdaniem Wnioskodawczyni dokonanie działu spadku bez spłat i dopłat nie podlega podatkowi od spadków i darowizn.


W interpretacji indywidualnej z dnia 28 marca 2008 r., Nr IBPB2/436-2/08/AA, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził, że stanowisko Wnioskodawczyni jest nieprawidłowe.

W uzasadnieniu wyjaśnił, że Wnioskodawczyni wskazuje wprost, że miał miejsce dział spadku i obecnie zamierza przeprowadzić również dział spadku. Na tej podstawie, bez dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego, organ wydający interpretację skonstatował, iż w wyniku dokonanego działu spadku zostały wydzielone dwa lokale mieszkalne, natomiast w przedstawionym we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej zdarzeniu przyszłym będzie miało miejsce zniesienie współwłasności.

Nieodpłatne zniesienie współwłasności podlega natomiast opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768).


Minister Finansów po dokonaniu analizy sprawy stwierdza, co następuje.


W przedmiotowej sprawie, współwłasność rzeczy, którą Wnioskodawczyni zamierza znieść, została nabyta w drodze spadku. Stosownie do art. 1035 i n. Kodeksu cywilnego, zniesienie współwłasności przedmiotów należących do spadku może nastąpić tylko w drodze działu spadku. Wspólność masy spadkowej w postaci spadku nabytego przez kilku spadkobierców nie stanowi bowiem współwłasności, która może być zniesiona na podstawie art. 210 i 211 Kodeksu cywilnego.

Jak wynika z wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, zamiarem spadkobierców jest ustanowienie odrębnej własności lokali i przyznanie jej na wyłączną własność określonym spadkobiercom, a cel ten powinien zostać osiągnięty w rezultacie działu spadku.

Czynności prawne, których skutkiem jest nieodpłatne nabycie rzeczy lub praw majątkowych przez osoby fizyczne, podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Opodatkowaniu podlegają wyłącznie te czynności, które zostały enumeratywnie wymienione w art. 1 ww. ustawy o podatku od spadków i darowizn. Czynność cywilnoprawna, polegająca na dziale spadku bez spłat i dopłat nie jest wymieniona w tym przepisie, dlatego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Mając powyższe na uwadze należało orzec jak na wstępie.


Zmiana interpretacji dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu dokonania zmiany.


Na podstawie przepisów ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270, z późn. zm.) stronie służy skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, po uprzednim wezwaniu na piśmie Ministra Finansów – w terminie czternastu dni od dnia doręczenia interpretacji – do usunięcia naruszenia prawa.

Skargę wnosi się za pośrednictwem Ministra Finansów w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia wezwania do usunięcia naruszenia prawa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj