Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-603b/09/AW
z 22 października 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-603b/09/AW
Data
2009.10.22


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Korekta kwoty podatku naliczonego


Słowa kluczowe
aport
korekta podatku naliczonego
zbycie
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
Obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego w związku z planowaną transakcją zbycia/aportu zakładów produkcyjnych.



Wniosek ORD-IN 757 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 13 lipca 2009 r. (data wpływu 20 lipca 2009 r.), uzupełnionym w dniu 8 października 2009 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w związku z planowaną transakcją zbycia/aportu zakładów produkcyjnych – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 20 lipca 2009 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 8 października 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w związku z planowaną transakcją zbycia/aportu zakładów produkcyjnych.


W przedmiotowym wniosku, oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie produkcji artykułów spożywczych i jest czynnym podatnikiem VAT. W związku z restrukturyzacją grupy kapitałowej rozważane jest przeniesienie na rzecz innej spółki z o.o. posiadanych przez Wnioskodawcę dwóch zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w B. i S. Przedsiębiorstwo mające przejąć majątek jest czynnym podatnikiem VAT i prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji artykułów spożywczych. Przekazanie zakładów nastąpi w formie ich sprzedaży lub wniesienia - jako wkładu niepieniężnego (aportu) na pokrycie podniesienia kapitału zakładowego spółki przejmującej.

Każdy z zakładów, mających być przedmiotem transakcji, prowadzi samodzielną i kompletną z technologicznego punktu widzenia działalność produkcyjną. Ponadto każdy z nich jest wyspecjalizowany w produkcji innego asortymentu towarów spożywczych oraz wyodrębniony organizacyjnie. W szczególności posiada odrębne kierownictwo, odpowiadające za funkcjonowanie zakładu. Wyodrębnienie znajduje również odzwierciedlenie w zapisach regulaminu organizacyjnego oraz w schemacie organizacyjnym Spółki, bowiem rachunkowość zarządcza zapewnia wyodrębnienie zarówno przychodów, jak i kosztów związanych z działalnością każdego z zakładów i pozwala na bieżąco analizować ich wyniki finansowe.


Transakcja obejmie, w przypadku każdego z zakładów, następujące składniki majątkowe:


  • nieruchomość (nieruchomości), w której prowadzona jest działalność,
  • inne środki trwałe, jak również wybrane wartości niematerialne i prawne (m.in. receptury i znaki towarowe) oraz wybrane wyposażenie niezbędne do kontynuowania działalności produkcyjnej,
  • wybrane należności i wybrane zobowiązania związane funkcjonalnie z prowadzoną produkcją,
  • wybrane surowce niezbędne w procesie produkcji.


W ramach planowanej transakcji nastąpi również przejęcie dotychczasowych pracowników w trybie art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1976 r. - Kodeks Pracy, a także cesja wybranych umów prawa cywilnego (w tym umów leasingu), funkcjonalnie związanych z działalnością zakładów. Transakcja nie obejmie zapasów towarów i produktów gotowych, gdyż Spółka dokona ich zbycia na rzecz odbiorców (zgodnie z rolą Spółki przewidzianą w strukturze grupy kapitałowej - po transakcji Jej działalność koncentrować się będzie na handlu). Każdy z zakładów będzie kontynuować swoją działalność produkcyjną. Spółka nadmieniła, że przekazane będą wszystkie składniki majątku niezbędne do nieprzerwanego realizowania przez zakłady przypisanych im funkcji gospodarczych. Z transakcji mogą być wyłączone takie składniki, które nie mają wpływu na możliwość niezależnego funkcjonowania zakładów, jako jednostek samodzielnie realizujących zadania gospodarcze (np. wybrane wartości niematerialne i prawne, wybrane wyposażenie, wyprodukowane wyroby gotowe).


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy zbycie zakładów produkcyjnych będzie skutkować obowiązkiem dokonania przez Spółkę korekty podatku naliczonego związanego z działalnością zbywanych zakładów...


Zdaniem Wnioskodawcy, zbycie zakładów produkcyjnych nie będzie skutkować obowiązkiem dokonania przez Spółkę korekt podatku naliczonego związanego z działalnością zbywanych zakładów. Jakiekolwiek potencjalne korekty, o których mowa jest w art. 91 ust. 1-8 ustawy o podatku od towarów i usług, dokonywane będą na podstawie art. 91 ust. 9 tej ustawy przez spółkę przejmującą.

Spółka wskazała, iż ustawa z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1320), wprowadziła nowe brzmienie art. 6 ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z powyższym od dnia 1 grudnia 2008 r. transakcja zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części nie podlega opodatkowaniu. Natomiast, zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy, w takim przypadku korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do postanowień art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Szczegółowe zasady dotyczące sposobu i terminu dokonywania korekt podatku naliczonego oraz podmiotu zobowiązanego do dokonywania korekty zostały określone w art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług. W świetle ust. 9 tego artykułu, w przypadku zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Mając na uwadze powyższe oraz przyjętą w powołanym wyżej przepisie art. 6 pkt 1 ustawy opcję wyłączenia z opodatkowania czynności zbycia przedsiębiorstwa (lub jego zorganizowanej części) stwierdzić należy, że jego nabywca traktowany jest jako następca prawny podatnika dokonującego jego zbycia. Tym samym zbycie przedsiębiorstwa (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) nie skutkuje w sferze wcześniejszych odliczeń podatku dokonanych przez podatnika – zbywcę, co pozostaje w zgodzie z zasadą neutralności podatku od towarów i usług. Nakłada jednak na nabywcę, jako beneficjenta praw i obowiązków zbywcy, obowiązek dokonywania stosownych korekt w zakresie podatku naliczonego, do których zobowiązany byłby również zbywca przedsiębiorstwa.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż w ramach planowanej transakcji sprzedaży/aportu Spółka dokona przeniesienia własności na rzecz innej spółki z o.o. dwóch zakładów prowadzących samodzielną i kompletną z technologicznego punktu widzenia działalność produkcyjną (przy czym każdy z nich jest wyspecjalizowany w produkcji innego asortymentu towarów spożywczych). Przedmiotowe zakłady posiadają własnych pracowników oraz odrębne kierownictwo, odpowiadające za ich funkcjonowanie. Prowadzona w Spółce rachunkowość zarządcza zapewnia wyodrębnienie zarówno przychodów, jak i kosztów związanych z działalnością każdego z zakładów i pozwala na bieżąco analizować ich wyniki finansowe. Wyodrębnienie znajduje również odzwierciedlenie w zapisach regulaminu organizacyjnego oraz w schemacie organizacyjnym Spółki.


Transakcja obejmie, w wypadku każdego z zakładów, następujące składniki majątkowe:


  • nieruchomość (nieruchomości), w której prowadzona jest działalność,
  • inne środki trwałe, jak również wybrane wartości niematerialne i prawne (m.in. receptury i znaki towarowe) oraz wybrane wyposażenie niezbędne do kontynuowania działalności produkcyjnej,
  • wybrane należności i wybrane zobowiązania związane funkcjonalnie z prowadzoną produkcją,
  • wybrane surowce niezbędne w procesie produkcji.


Spółka nadmieniła, że przekazane będą wszystkie składniki majątku, niezbędne do nieprzerwanego realizowania przez zakłady przypisanych im funkcji gospodarczych. Z transakcji mogą być wyłączone takie składniki, które nie mają wpływu na możliwość niezależnego funkcjonowania zakładów, jako jednostek samodzielnie realizujących zadania gospodarcze (np. wybrane wartości niematerialne i prawne, wybrane wyposażenie, wyprodukowane wyroby gotowe). Każdy z zakładów będzie kontynuować swoją działalność produkcyjną.

W wydanej interpretacji indywidualnej znak ITPP2/443-603a/09/AW rozstrzygnięto, iż zakłady produkcyjne, wyodrębnione z majątku Spółki w sposób organizacyjny, finansowy i funkcjonalny, posiadają cechy zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług. Wobec powyższego czynność zbycia/aportu tych zakładów na rzecz spółki z o.o. będzie wyłączona spod działania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, na podstawie art. 6 pkt 1 tej ustawy. W konsekwencji przeniesienie własności tych zakładów nie będzie wiązać się dla Spółki z obowiązkiem dokonania korekty w zakresie podatku naliczonego związanego z przekazywanymi składnikami majątkowymi. Natomiast spółka z o.o., jako nabywca zakładów, zobowiązana będzie - zgodnie z treścią art. 91 ust. 9 ustawy - do dokonania ewentualnych korekt, określonych w art. 91 ust. 1-8 ustawy o podatku od towarów i usług.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania niniejszej interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj