Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-1094/09-3/MM
z 25 stycznia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP3/443-1094/09-3/MM
Data
2010.01.25



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
budynek
nieruchomości
pierwsze zasiedlenie
rezygnacja ze zwolnienia
sprzedaż


Istota interpretacji
Czy Wnioskodawca będzie mógł na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U z 2004r., Nr 54, poz. 535 ze zm.), zrezygnować ze zwolnienia od podatku i wybrać opodatkowanie dostawy budynków i budowli stawką 22%?



Wniosek ORD-IN 510 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 25.11.2009r. (data wpływu 27.11.2009r.), uzupełnione pismem z dnia 16.12.2009r. (data wpływu 21.12.2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do rezygnacji ze zwolnienia z podatku VAT dostawy budynków i budowli - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.11.2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do rezygnacji ze zwolnienia z podatku VAT dostawy budynków. Przedmiotowy wniosek zawierał braki w przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym (brak wskazania czy budynek opisany w pkt 4 przedmiotowego wniosku <budynek hali="" magazynowej="" wysokiego="" składowania="" o="" konstrukcji="" stalowej="" powierzchni="" użytkowej="" 590,60="" m²=""> został nabyty przez Wnioskodawcę w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, czy na fakturze nabycia budynku opisanego w pkt 4 zastosowano stawkę podatku VAT w wysokości 22% czy też budynek ten został nabyty ze stawką zwolnioną, czy budynki, o których mowa w pkt 3 i 4 przedmiotowego wniosku od momentu ich nabycia były przez Wnioskodawcę wydzierżawiane na rzecz innego podmiotu. W związku z czym tut. Organ podatkowy pismem z dnia 07.12.2009r. znak IPPP3/443-1094/09-2/MM wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku o powyższe braki. Wniosek został uzupełniony w terminie prawidłowym.

budynek>

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, podatnikiem VAT czynnym z uzyskiwania przychodów z dzierżawy nieruchomości. Wnioskodawca jest właścicielem nieruchomości stanowiącej zabudowaną działkę ewid. o obszarze 4.128,00m2,. Opisana wyżej nieruchomość zabudowana jest:

  1. budynkiem biurowo - administracyjnym o powierzchni użytkowej 428,30m2,
  2. budynkiem magazynowym murowanym o powierzchni użytkowej 272,20m2,
  3. budynkiem hali magazynowej wysokiego składowania o konstrukcji stalowej, o powierzchni użytkowej 819,30m2,
  4. budynkiem hali magazynowej wysokiego składowania o konstrukcji stalowej, o powierzchni użytkowej 590,60m2,
  5. budynkiem portierni murowanym o powierzchni użytkowej 19,20m2,
  6. budynkiem stacji transformatorowej o powierzchni użytkowej 18,60m2,
  7. placem manewrowo — parkingowym utwardzonym o powierzchni 869,00m2.

Nieruchomość gruntową wraz z budynkami opisanymi w pkt 1,2,5,6 i placem manewrowo-parkingowym Wnioskodawca nabył na podstawie umowy sprzedaży w lutym 1994r. Budynek opisany w pkt 3 Wnioskodawca nabył w grudniu 2006r. a budynek opisany w pkt 4 nabył w grudniu 2008r.

Wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, nie przekroczyły 30%. Powyższą nieruchomość w całości Wnioskodawca wydzierżawia od kwietnia 2000 roku.

Zainteresowany zamierza sprzedać w całości wyżej wymienioną nieruchomość gruntową zabudowaną małżeństwu. Jedno z małżonków jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą, będącym podatnikiem VAT czynnym. Nieruchomość, według wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, będzie służyła działalności opodatkowanej podatkiem VAT.

W uzupełnieniu do przedmiotowego wniosku Wnioskodawca wskazał, iż:

  1. Budynek opisany w pkt 4 przedmiotowego wniosku (budynek hali magazynowej wysokiego składowania o konstrukcji stalowej o powierzchni użytkowej 590,60m2, został nabyty przez Wnioskodawcę w ramach pierwszego zasiedlenia (w rozumieniu przepisów ustawy o VAT).
  2. Budynek opisany w pkt 4 został nabyty na podstawie faktury VAT z zastosowaniem 22% stawki podatku VAT.
  3. Budynki, o których mowa w pkt 3 i 4 przedmiotowego wniosku, były wydzierżawiane przez Wnioskodawcę na rzecz innego podmiotu od momentu ich nabycia.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca będzie mógł na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U z 2004r., Nr 54, poz. 535 ze zm.), zrezygnować ze zwolnienia od podatku i wybrać opodatkowanie dostawy budynków i budowli stawką 22%...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust 1 ustawy o VAT, przez dostawę rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT. Zgodnie z zapisem zawartym w tym przepisie, przez towary należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Stosownie do art. 29 ust. 5 ww. ustawy w przypadku budynków lub budowli trwale z gruntem związanych, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Co do zasady stawka podatku na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o VAT wynosi 22%. Jednakże, zarówno w treści wskazanej ustawy, jaki przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku.

I tak, stosownie do zapisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest wykonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zgodnie z zawartą w art. 2 pkt 14 ustawy o VAT definicją, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności opodatkowanych, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu,
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Jak wynika z uregulowań, zwolnienie od podatku od towarów i usług stosuje się w odniesieniu do sprzedaży całości lub części budynków, jeżeli w momencie dostawy są już zasiedlone, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a ich dostawą jest dłuższy niż 2 lata.

W art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, ustawodawca zwalnia od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

W świetle przytoczonych przepisów sprzedaż przez Wnioskodawcę nieruchomości podlega w dużej części zwolnieniu z VAT (w większości budynków pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynków upłynie okres dłuższy niż 2 lata). Wnioskodawca może jednak na podstawie art. 43 ust. 10 zrezygnować ze zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 10 i wybrać opodatkowanie dostawy budynków i budowli, ponieważ Zainteresowany jako dokonujący dostawy i nabywca budynków i budowli są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni. Muszą oni jednak złożyć, przed dniem zawarcia umowy sprzedaży, właściwemu dla nabywcy Naczelnikowi Urzędu Skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie tej transakcji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwana dalej „ustawą o VAT”, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT).

Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Stosownie do treści art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Stosownie do treści art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
  2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Zgodnie z art. 43 ust. 11 ustawy o VAT, oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

  1. imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;
  2. planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;
  3. adres budynku, budowli lub ich części.

Towary to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT).

Stosownie do treści art. 2 pkt 14 ustawy o VAT przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca jest właścicielem nieruchomości położonej w dzielnicy x. Nieruchomość ta składa się z kompleksu budynków o różnym przeznaczeniu oraz placu manewrowo – parkingowego. Część z tych budynków Wnioskodawca nabył na podstawie umowy sprzedaży w roku 1994, budynek opisany w pkt 3 przedmiotowego wniosku nabył w grudniu 2006r., a budynek opisany w pkt 4 w grudniu 2008r. Wydatki poniesione na ulepszenie, zgodnie z twierdzeniem Wnioskodawcy, nie przekroczyły 30%. W uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawca wskazał, iż budynek opisany w pkt 4 przedmiotowego wniosku (budynek hali magazynowej wysokiego składowania o konstrukcji stalowej o powierzchni użytkowej 590,60m2), został nabyty przez Wnioskodawcę na podstawie faktury VAT z zastosowaniem 22% stawki podatku VAT w ramach pierwszego zasiedlenia (w rozumieniu przepisów ustawy o VAT). Obecnie całość posiadanej nieruchomości Wnioskodawca wydzierżawia innemu podmiotowi od 2000r. (budynki opisane w pkt 3 i 4 wydzierżawia od chwili ich nabycia), Wnioskodawca zamierza sprzedać w całości w/w nieruchomość małżeństwu. Jedno z małżonków jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą, będącym podatnikiem VAT czynnym. Nieruchomość, według wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, będzie służyła działalności opodatkowanej podatkiem VAT. Wątpliwości Wnioskodawcy sprowadzają się do tego, czy ma prawo zrezygnować ze zwolnienia z VAT i wybrać opodatkowanie dostawy budynków i budowli ze stawką 22%.

Biorąc pod uwagę opis przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego tut. Organ podatkowy stwierdza, iż stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe. Analiza przytoczonych przepisów wskazuje, że ustawodawca przewidział możliwość zrezygnowania ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Rezygnacja ta została jednak obwarowana określonymi czynnościami. Przede wszystkim koniecznością zarejestrowania dostawcy i nabywcy budynków, budowli lub ich części jako podatników VAT czynnych oraz złożeniem przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodnego oświadczenia dotyczącego wyboru opodatkowania dostawy budynku, budowli lub ich części. Oświadczenie powinno spełniać warunki określone w art. 43 ust. 11 ustawy o VAT.

Oczywiście zarówno prawo do zwolnienia od podatku, jaki i prawo do rezygnacji ze zwolnienia od podatku dotyczą dostawy budynków, budowli lub ich części. Ustawa o podatku od towarów i usług zawiera definicję legalną pojęcia towar. Towarem jest również budynek, budowla lub ich części. Dostawą towarów jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Podsumowując należy zaznaczyć, że dostawa budynków, budowli lub ich części (udziałów) jest dostawą towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Analiza powyższych przepisów w połączeniu z opisem zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wskazuje, iż większość budynków, które Wnioskodawca zamierza sprzedać będzie korzystać ze zwolnienia na podstawie powołanego wyżej art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. b ustawy o VAT, bowiem sprzedaż ich nastąpi po pierwszym zasiedleniu (budynki zakupione w roku 1994 Wnioskodawca wydzierżawia od 2000, a budynek zakupiony w roku 2006 wydzierżawia od momentu jego nabycia), a pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynków upłynął okres dłuższy niż dwa lata. Wyjątek stanowi budynek opisany w pkt 4 przedmiotowego wniosku - jego sprzedaż musi być opodatkowana z uwagi na fakt, iż pomiędzy pierwszym zasiedleniem (zakup na fakturę ze stawką 22% w dniu 30.12.2008r.) a dostawą tego budynku nie upłynął okres dwóch lat.

Zatem biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, iż Wnioskodawca może zrezygnować z prawa do zwolnienia od podatku VAT opisywanej transakcji (z wyjątkiem budynku opisanego w pkt 4 – jego sprzedaż będzie opodatkowana), gdyż spełnia przesłanki przewidziane w art. 43 ust. 10 ustawy o VAT (zarówno dostawca jak i nabywca nieruchomości są zarejestrowanymi podatnikami VAT czynnymi oraz złożą, zgodnie z twierdzeniem Wnioskodawcy, przed dniem zawarcia umowy sprzedaży, właściwemu dla nabywcy Naczelnikowi Urzędu Skarbowego, zgodne oświadczenie o wyborze opodatkowania tej transakcji).

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w odniesieniu do tak przedstawionego zdarzenia przyszłego należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-ego Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj