Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/423-566b/09/MT
z 28 grudnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB3/423-566b/09/MT
Data
2009.12.28



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Osoby prawne jako płatnicy


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
dywidendy
informacja podatkowa
obowiązek płatnika
płatnik
udział w zyskach osób prawnych


Istota interpretacji
Czy w przypadku, gdy dochody (przychody) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych korzystają ze zwolnienia, płatnik ma obowiązek sporządzenia informacji CIT-7 i deklaracji CIT-6R?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 23 września 2009 r. (data wpływu 28 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku sporządzenia informacji CIT-7 i deklaracji CIT-6R - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 28 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku sporządzenia informacji CIT-7 i deklaracji CIT-6R.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.


Spółka ma dwóch udziałowców. Jednym z nich jest osoba fizyczna posiadająca 60% udziałów, a drugim – osoba prawna (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), która posiada 40% udziałów. Z części wypracowanego zysku w 2008 r. wspólnicy postanowili podwyższyć jej kapitał zakładowy oraz wypłacić dywidendę.

Spółka kapitałowa będąca wspólnikiem Wnioskodawcy posiada 40% udziałów od października 2008 r. Ponieważ jest to okres krótszy niż 2 lata, a zwiększenie kapitału zakładowego stanowi dla wspólnika będącego osobą prawną przychód na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Wnioskodawca – jako płatnik – pobrał zryczałtowany podatek 19% i przekazał go razem z informacją CIT-7 do urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę wspólnika.

Dywidenda będzie wypłacona w późniejszym terminie. Spółka zamierza potrącić od niej podatek.


W związku z powyższym zadano następujące pytania:


  1. Czy Spółka powinna była pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od kwoty zwiększenia kapitału zakładowego od wspólnika będącego osoba prawną, czy przychód taki korzystał ze zwolnienia na podstawie art. 22 ust. 4...
  2. Czy wypłacając dywidendę, należy również pobrać od niej zryczałtowany podatek, czy będzie korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 22 ust. 4...
  3. Jeśli dochody (przychody) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych korzystają ze zwolnienia, to czy trzeba sporządzać informację CIT-7 i deklarację CIT-6R...


Niniejsza interpretacja indywidualna stanowi ocenę stanowiska Wnioskodawcy zakresie pytania trzeciego. Wniosek Spółki w części dotyczącej pytania pierwszego i drugiego będzie przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy, w sytuacji, gdy przychody z dywidend i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mogłyby korzystać ze zwolnienia od podatku, to nie sporządza się informacji CIT-7 i CIT 6-R.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym m.in. wskazany w pkt 4 tego przepisu dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach - dochód przeznaczony na podwyższenie funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej.

Na mocy art. 22 ust. 1 powołanej ustawy, podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu. Odstępstwo od tej zasady przewiduje art. 22 ust. 4 ww. ustawy normujący przesłanki zwolnienia należności z omawianego tytułu od podatku dochodowego.

Osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat (art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).


W analizowanym przypadku, część zysku wypracowanego przez Spółkę w 2008 r. została przeznaczona na podwyższenie jej kapitału zakładowego oraz wypłatę dywidendy. Zarówno dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, jak i dywidenda stanowią dochody (przychody) wspólników z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej. W związku z powyższym, Wnioskodawca jako płatnik ma wątpliwości odnośnie obowiązku sporządzenia:


  • informacji o wysokości pobranego podatku dochodowego od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (CIT-7),
  • deklaracji o wysokości pobranego podatku dochodowego od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (CIT-6R)

w sytuacji, gdy ww. przysporzenia wspólnika będącego osobą prawną są wolne od podatku na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Należy zatem wyjaśnić, że stosownie do art. 26 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, płatnicy, o których mowa w ust. 1, przekazują kwoty podatku w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zgodnie z ust. 1 i 2 pobrano podatek, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby podatnika, a w przypadku podatników wymienionych w art. 3 ust. 2 - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. Płatnicy są obowiązani sporządzić według wzoru ustalonego rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie określenia wzorów deklaracji, zeznania, oświadczenia oraz informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz. U. Nr 243, poz. 1761) i przesłać podatnikom, o których mowa w:


  1. art. 3 ust. 1 - informację o wysokości pobranego podatku (informację CIT-7),
  2. art. 3 ust. 2, oraz urzędowi skarbowemu - informację o dokonanych wypłatach i pobranym podatku.


Terminy przesyłania ww. informacji zostały określone w art. 26 ust. 3a - 3c omawianej ustawy.

Jak wynika z cytowanego przepisu, ustawodawca wiąże obowiązek sporządzenia przez płatnika ww. informacji z pobraniem przez niego i przekazaniem do właściwego organu podatkowego podatku dochodowego od dokonywanych wypłat.

Jednocześnie, mocą art. 26 ust. 3d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podmioty, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1, na rzecz podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2 mają obowiązek sporządzenia informacji, o której mowa w art. 26 ust. 3 pkt 2 również w sytuacji, gdy na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub ustawy nie są obowiązane do poboru podatku. Ustawodawca nie wprowadził jednak analogicznego unormowania w zakresie informacji CIT-7.

Wobec powyższego, płatnik, który na mocy ustawy nie jest obowiązany do poboru podatku od wypłat należności z tytułu udziału w zyskach osób prawnych dokonywanych na rzecz podatników, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie ma zatem obowiązku przesyłania tej informacji podatnikom.

W myśl natomiast art. 26a omawianej ustawy, w terminie do końca pierwszego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku, płatnicy, o których mowa w art. 26, i podatnicy, o których mowa w art. 22 ust. 4b, art. 25a oraz art. 26 ust. 1b i 4, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby podatnika, a w przypadku podatników wymienionych w art. 3 ust. 2 - do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, roczne deklaracje sporządzone według wzoru ustalonego w ww. rozporządzeniu Ministra Finansów.

Na mocy powołanego przepisu, płatnicy dokonujący wypłat należności z tytułu udziału w zyskach osób prawnych na rzecz podatników, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby podatnika deklaracje o wysokości pobranego podatku dochodowego od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (CIT-6R). Podobnie, jak w przypadku informacji CIT-7, obowiązek sporządzenia przez płatnika i przesłania do właściwego urzędu skarbowego deklaracji CIT-6R jest związany z pobraniem i przekazaniem na rachunek urzędu skarbowego podatku dochodowego od dokonywanych wypłat.


Mając na względzie powyższe, w przypadku, gdy uzyskane przez wspólnika Wnioskodawcy będącego spółką z ograniczoną odpowiedzialnością dochody (przychody) z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej będą wolne od podatku dochodowego na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a tym samym Wnioskodawca jako płatnik nie pobierze zryczałtowanego podatku dochodowego od tych należności, nie ma on również obowiązku:


  • sporządzenia informacji CIT-7 i przesłania jej podatnikowi (spółce z ograniczoną odpowiedzialnością będącej wspólnikiem),
  • sporządzenia deklaracji CIT-6R i przesłania jej do właściwego urzędu skarbowego.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80 - 219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj