Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-1124/09/EA
z 6 listopada 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP1/443-1124/09/EA
Data
2009.11.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
architekt
faktura VAT
licencja
moment powstania obowiązku podatkowego
obowiązek podatkowy
prawa autorskie


Istota interpretacji
Ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku usług udzielania licencji na korzystanie z utworów autorskich.



Wniosek ORD-IN 4 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku, który wpłynął do tut. organu w dniu 17 sierpnia 2009r., uzupełnionym pismem z dnia 29 października 2009r. (data wpływu 30 października 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku usług udzielania licencji na korzystanie z utworów autorskich – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 sierpnia 2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku usług udzielania licencji na korzystanie z utworów autorskich.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 29 października 2009r. (data wpływu 30 października 2009r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 19 października 2009r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca, jest uznanym architektem dysponującym wieloletnim doświadczeniem, wysokimi kwalifikacjami oraz wszelkimi właściwymi uprawnieniami niezbędnymi do wykonywania działalności architektonicznej obejmującej między innymi:

  • opracowywanie projektów architektoniczno - budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków,
  • przygotowywanie koncepcji w postaci rysunków, szkiców i innych opracowań służących do stworzenia projektów architektonicznych i architektoniczno-urbanistycznych,
  • realizowanie pozostałych prac związanych z opracowaniem projektów architektonicznych i architektoniczno-urbanistycznych.

Ponadto Wnioskodawca jest prezesem zarządu oraz jednocześnie jedynym udziałowcem spółki A. Sp. z o.o. (dalej: Spółka) zajmującej się opracowywaniem i sprzedażą gotowych projektów domów jednorodzinnych, dwurodzinnych, wielopokoleniowych, domów w zabudowie szeregowej, a także projektów gotowych garaży i pawilonów handlowych.

W momencie tworzenia Spółki Wnioskodawca wniósł na poczet kapitału zakładowego wkład niepieniężny obejmujący około 200 gotowych projektów domów. W okresie późniejszym, dla utrzymania wysokiej pozycji Spółki na konkurencyjnym rynku gotowych projektów domów Wnioskodawca w kolejnych latach funkcjonowania Spółki przekazywał jej do użytkowania kolejne prace architektoniczne swojego autorstwa. Spółka wykorzystywała przedmiotowe projekty do swojej działalności poprzez umieszczanie ich na stronie internetowej, materiałach reklamowych, prezentacjach multimedialnych oraz w mediach, a także poprzez umieszczanie w katalogach oferowanych projektów gotowych.

Kwestia przeniesienia praw majątkowych do projektów domów wniesionych aportem do Spółki została szczegółowo określona w statucie Spółki. Natomiast Spółka oraz Wnioskodawca nie ustalili początkowo szczegółowych warunków, na podstawie których projekty domów będą przekazywane Spółce w kolejnych latach. Tym samym, przekazywanie przez Wnioskodawcę możliwości użytkowania przez Spółkę projektów domów w kolejnych latach funkcjonowania A. nie było dotychczas udokumentowane jakąkolwiek umową zawartą w formie pisemnej.

Mając na uwadze, że nieodpłatne wykorzystywanie otrzymanych od Wnioskodawcy prac architektonicznych mogłoby być potraktowane jako uzyskiwanie przychodów z tytułu nieodpłatnych świadczeń, Wnioskodawca zawarł ze Spółką umowę licencyjną na korzystanie z utworów autorskich.

Przedmiotowa umowa licencyjna zawarta została w formie aktu notarialnego 29 czerwca 2009r. Strony umowy określiły następujące warunki wynagrodzenia:

  1. Licencjobiorca (Spółka) był zobowiązany do zapłaty Licencjodawcy (Wnioskodawca) opłaty licencyjnej odpowiadającej 7% wartości sprzedaży netto dokonanej przez Licencjobiorcę w związku z wykorzystaniem przez Licencjobiorcę Utworów - tj. prac architektonicznych objętych umową licencyjną,
  2. Opłata licencyjna należna za korzystanie z Utworów przekazanych do wykorzystania przez Licencjobiorcę w latach poprzednich i należna za okres od dnia 1 stycznia 2003r. do dnia 31 grudnia 2008r. - podlegała rozliczeniu w nieprzekraczalnym terminie do dnia 30 czerwca 2009r. włącznie; faktura ta została wystawiona zgodnie z postanowieniami umowy licencyjnej w czerwcu 2009r.,


W kolejnych latach opłata licencyjna będzie rozliczana dwukrotnie w ciągu roku, tj. na dzień 31 marca oraz na dzień 30 września danego roku, przy czym opłata należna za pierwsze trzy kwartały 2009r. zostanie rozliczona na dzień 30 września 2009r.

Dodatkowo w umowie licencyjnej ustalono, iż faktury dokumentujące opłaty licencyjne za przyszłe okresy uiszczane będą w oparciu o zestawienie sprzedaży netto Licencjobiorcy przygotowane do 20 dnia miesiąca następującego po zakończeniu danego okresu rozliczeniowego, tj. odpowiednio do dnia 20 kwietnia i dnia 20 października każdego kolejnego roku.

Umowa licencyjna nie obejmuje licencji na korzystanie z projektów przekazanych w momencie tworzenia Spółki jako wkład niepieniężny na poczet kapitału zakładowego. Projekty wniesione aportem do Spółki od chwili wniesienia należą do Spółki i niemożliwe byłoby ich licencjonowanie przez Wnioskodawcę oraz obciążanie Spółki z tego tytułu (we wniosku wskazano: „W momencie tworzenia Spółki Wnioskodawca wniósł na poczet kapitału zakładowego wkład niepieniężny obejmujący około 200 gotowych projektów domów. W okresie późniejszym (...) Wnioskodawca w kolejnych latach funkcjonowania Spółki przekazywał jej do użytkowania kolejne prace architektoniczne swojego autorstwa”). Projekty wniesione aportem do Spółki podczas jej tworzenia (w 2001r.) nie są w ogóle przedmiotem pytania Wnioskodawcy - chodzi tylko o projekty powstałe w późniejszych latach (od 2003r.). Tych późniejszych projektów dotyczy umowa licencyjna opisana we wniosku.

Faktura została wystawiona 30 czerwca 2009r. Faktura zawierała wszystkie konieczne elementy zgodnie z regulacjami VAT. Zgodnie z zawartym na niej opisem dotyczyła „opłat licencyjnych zgodnie z umową notarialną z 29 czerwca 2009r. rep. ”.

Zgodnie z umową licencyjną termin płatności wynikający z faktury będzie nie dłuższy niż 30 (trzydzieści) dni. Na tej podstawie w wystawionej 30 czerwca 2009r. fakturze określono termin płatności jako 30 lipca 2009r.

Faktura nie została jeszcze zapłacona w całości. Na chwilę obecną z określonej na fakturze kwoty 924.966,18 zł Spółka zapłaciła 171.000,00 zł (24 sierpnia 2009r.).

Przedmiotem pytania Wnioskodawcy w zakresie podatku VAT jest:

  • stan faktyczny dotyczący dotychczasowych rozliczeń z tytułu podpisania umowy licencyjnej z 29 czerwca 2009r.
  • zdarzenie przyszłe dotyczące przyszłych rozliczeń z tytułu podpisania umowy licencyjnej z 29 czerwca 2009r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca słusznie uważa, że obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług w przypadku usług udzielania licencji na korzystanie z utworów autorskich Wnioskodawcy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze...

Zdaniem Wnioskodawcy, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług w przypadku usług udzielania licencji na korzystanie z praw do projektów autorskich powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług, w myśl przepisu art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które mnie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Co do zasady, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, natomiast jeśli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 1 i 4 ustawy o VAT). Jednakże w odniesieniu do usług licencji ustawodawca wprowadził odrębny termin powstania obowiązku podatkowego.

Zgodnie z treścią art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług, o których mowa w art. 27 ust. 4 pkt 1 powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze.

Przepis art. 27 ust. 4 pkt 1 tej ustawy wymienia następujące kategorie usług: sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych, oddania do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego, albo innych pokrewnych praw. Z kolei przepis art. 19 ust. 15 ustawy o VAT stanowi, że w przypadkach określonych m. in. w ust. 13 pkt 9 otrzymanie części zapłaty (ceny) powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.

Zgodnie z treścią § 11 ust. 1 Rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur, w przypadkach określonych m.in. w art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy o VAT, a więc w przypadku należności licencyjnych, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego. Stosownie do treści § 11 ust. 2 powołanego rozporządzenia, faktury te nie mogą być wystawione wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.

W świetle powyższych regulacji oraz mając na uwadze, że przedmiotem analizowanej transakcji jest udzielnie licencji do utworów autorskich Wnioskodawcy, stoi on na stanowisku, że w odniesieniu do opłaty licencyjnej obliczonej za lata 2003 - 2008, która została udokumentowana fakturą VAT wystawioną w czerwcu 2009r. po podpisaniu stosownej umowy licencyjnej, obowiązek podatkowy w VAT powstanie z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty za tę fakturę, nie później jednak niż w przewidzianym w tej fakturze VAT terminie płatności. Podkreślenia wymaga przy tym, że faktura została wystawiona zgodnie z przepisami Rozporządzenia VAT, tj. nie wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego w VAT, a określony w fakturze termin płatności przypadał na lipiec 2009r.

Także w odniesieniu do kolejnych opłat licencyjnych naliczanych, zgodnie z umową licencyjną za okresy półroczne, obowiązek podatkowy w podatku VAT będzie powstawał z uwzględnieniem faktycznych płatności za opłaty licencyjne, nie później niż termin płatności dla tych opłat, który będzie każdorazowo wynikał z odpowiedniej faktury VAT dokumentującej dane rozliczenie okresowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zakres tych czynności został zdefiniowany odpowiednio w art. 7 i art. 8 ustawy o VAT.

Przepis art. 7 ust. 1 ww. ustawy o VAT stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast przez świadczenie usług, na mocy art. 8 ust. 1 ww. ustawy o VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Jak stanowi art. 29 ust. 12 cyt. wyżej ustawy, w przypadku świadczenia usług, o którym mowa w art. 8 ust. 2, podstawą opodatkowania jest koszt świadczenia tych usług poniesiony przez podatnika.

W przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze (stosowanie do art. 106 ust. 7 ustawy o VAT).

Generalna zasada stanowi, iż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 1 ustawy o VAT), zaś jeśli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy o VAT). Dla usług licencji ustawodawca wprowadził jednak odrębny termin powstania obowiązku podatkowego.

W myśl art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze – z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług, o których mowa w art. 27 ust. 4 pkt 1 (tj. sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych, oddania do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego, albo innych pokrewnych praw).

Przepis art. 19 ust. 15 ww. ustawy stanowi, iż w przypadkach określonych w ust. 10, 13 pkt 2-5 i 7-10 otrzymanie części zapłaty (ceny) lub części wkładu budowlanego i mieszkaniowego powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.

W przypadku czynności, o których mowa w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z ust. 1-5 (art. 19 ust. 16 ustawy o VAT).

Stosowanie do § 11 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. (Dz. U. Nr 212, poz. 1337) w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10, ust. 13 pkt 1-5 i 7-11, ust. 16a oraz ust. 16b ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego. Faktury, o których mowa w ust. 1, nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.

Jak wynika z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca, jest uznanym architektem dysponującym wieloletnim doświadczeniem, wysokimi kwalifikacjami oraz wszelkimi właściwymi uprawnieniami niezbędnymi do wykonywania działalności architektonicznej obejmującej między innymi:

  • opracowywanie projektów architektoniczno - budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków,
  • przygotowywanie koncepcji w postaci rysunków, szkiców i innych opracowań służących do stworzenia projektów architektonicznych i architektoniczno-urbanistycznych,
  • realizowanie pozostałych prac związanych z opracowaniem projektów architektonicznych i architektoniczno-urbanistycznych.

Ponadto Wnioskodawca jest prezesem zarządu oraz jednocześnie jedynym udziałowcem spółki A. Sp. z o.o. (dalej: Spółka) zajmującej się opracowywaniem i sprzedażą gotowych projektów domów jednorodzinnych, dwurodzinnych, wielopokoleniowych, domów w zabudowie szeregowej, a także projektów gotowych garaży i pawilonów handlowych.

W momencie tworzenia Spółki Wnioskodawca wniósł na poczet kapitału zakładowego wkład niepieniężny obejmujący około 200 gotowych projektów domów. W okresie późniejszym, dla utrzymania wysokiej pozycji Spółki na konkurencyjnym rynku gotowych projektów domów Wnioskodawca w kolejnych latach funkcjonowania Spółki przekazywał jej do użytkowania kolejne prace architektoniczne swojego autorstwa. Spółka wykorzystywała przedmiotowe projekty do swojej działalności poprzez umieszczanie ich na stronie internetowej, materiałach reklamowych, prezentacjach multimedialnych oraz w mediach, a także poprzez umieszczanie w katalogach oferowanych projektów gotowych.

Kwestia przeniesienia praw majątkowych do projektów domów wniesionych aportem do Spółki została szczegółowo określona w statucie Spółki. Natomiast Spółka oraz Wnioskodawca nie ustalili początkowo szczegółowych warunków, na podstawie których projekty domów będą przekazywane Spółce w kolejnych latach. Tym samym, przekazywanie przez Wnioskodawcę możliwości użytkowania przez Spółkę projektów domów w kolejnych latach funkcjonowania A. nie było dotychczas udokumentowane jakąkolwiek umową zawartą w formie pisemnej.

Mając na uwadze, że nieodpłatne wykorzystywanie otrzymanych od Wnioskodawcy prac architektonicznych mogłoby być potraktowane jako uzyskiwanie przychodów z tytułu nieodpłatnych świadczeń, Wnioskodawca zawarł ze Spółką umowę licencyjną na korzystanie z utworów autorskich. Przedmiotowa umowa licencyjna zawarta została w formie aktu notarialnego 29 czerwca 2009r.

Strony umowy określiły następujące warunki wynagrodzenia:

  1. Licencjobiorca (Spółka) był zobowiązany do zapłaty Licencjodawcy (Wnioskodawca) opłaty licencyjnej odpowiadającej 7% wartości sprzedaży netto dokonanej przez Licencjobiorcę w związku z wykorzystaniem przez Licencjobiorcę Utworów - tj. prac architektonicznych objętych umową licencyjną,
  2. Opłata licencyjna należna za korzystanie z Utworów przekazanych do wykorzystania przez Licencjobiorcę w latach poprzednich i należna za okres od dnia 1 stycznia 2003r. do dnia 31 grudnia 2008r. - podlegała rozliczeniu w nieprzekraczalnym terminie do dnia 30 czerwca 2009r. włącznie; faktura ta została wystawiona zgodnie z postanowieniami umowy licencyjnej w czerwcu 2009r.,


W kolejnych latach opłata licencyjna będzie rozliczana dwukrotnie w ciągu roku, tj. na dzień 31 marca oraz na dzień 30 września danego roku, przy czym opłata należna za pierwsze trzy kwartały 2009r. zostanie rozliczona na dzień 30 września 2009r.

Dodatkowo w umowie licencyjnej ustalono, iż faktury dokumentujące opłaty licencyjne za przyszłe okresy uiszczane będą w oparciu o zestawienie sprzedaży netto Licencjobiorcy przygotowane do 20 dnia miesiąca następującego po zakończeniu danego okresu rozliczeniowego, tj. odpowiednio do dnia 20 kwietnia i dnia 20 października każdego kolejnego roku.

Umowa licencyjna nie obejmuje licencji na korzystanie z projektów przekazanych w momencie tworzenia Spółki jako wkład niepieniężny na poczet kapitału zakładowego. Projekty wniesione aportem do Spółki od chwili wniesienia należą do Spółki i niemożliwe byłoby ich licencjonowanie przez Wnioskodawcę oraz obciążanie Spółki z tego tytułu (we wniosku wskazano: „W momencie tworzenia Spółki Wnioskodawca wniósł na poczet kapitału zakładowego wkład niepieniężny obejmujący około 200 gotowych projektów domów. W okresie późniejszym (...) Wnioskodawca w kolejnych latach funkcjonowania Spółki przekazywał jej do użytkowania kolejne prace architektoniczne swojego autorstwa”). Projekty wniesione aportem do Spółki podczas jej tworzenia (w 2001r.) nie są w ogóle przedmiotem pytania Wnioskodawcy - chodzi tylko o projekty powstałe w późniejszych latach (od 2003r.). Tych późniejszych projektów dotyczy umowa licencyjna opisana we wniosku.

Faktura została wystawiona 30 czerwca 2009r. Faktura zawierała wszystkie konieczne elementy zgodnie z regulacjami VAT. Zgodnie z zawartym na niej opisem dotyczyła „opłat licencyjnych zgodnie z umową notarialną z 29 czerwca 2009r. rep.”.

Zgodnie z umową licencyjną termin płatności wynikający z faktury będzie nie dłuższy niż 30 (trzydzieści) dni. Na tej podstawie w wystawionej 30 czerwca 2009r. fakturze określono termin płatności jako 30 lipca 2009r.

Faktura nie została jeszcze zapłacona w całości. Na chwilę obecną z określonej na fakturze kwoty 924.966,18 zł Spółka zapłaciła 171.000,00 zł (24 sierpnia 2009r.).

Przedmiotem pytania Wnioskodawcy w zakresie podatku VAT jest:

  • stan faktyczny dotyczący dotychczasowych rozliczeń z tytułu podpisania umowy licencyjnej z 29 czerwca 2009r.
  • zdarzenie przyszłe dotyczące przyszłych rozliczeń z tytułu podpisania umowy licencyjnej z 29 czerwca 2009r.

W świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku opłat licencyjnych naliczanych zgodnie z umową za okresy półroczne (tj. opłat dotyczących okresu po zawarciu umowy, czyli po 29 czerwca 2009r.) należy uznać, iż znajdzie tutaj zastosowanie art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy o VAT. Zatem w przedstawionej sytuacji obowiązek podatkowy powstanie z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego każdorazowo w fakturze (lub umowie).

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w powyższym zakresie należało uznać za prawidłowe.

Jednakże, biorąc pod uwagę przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego należy zauważyć, iż w przypadku przekazywania prac architektonicznych Wnioskodawcy na rzecz Spółki w okresie od dnia 1 stycznia 2009r. do dnia 28 czerwca 2009r. mamy do czynienia ze świadczeniem usług podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, stosownie do art. 8 ust. 2 ustawy o VAT.

Należy bowiem zauważyć, iż przedmiotowe nieodpłatne świadczenie usług przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki nie było związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa przez Wnioskodawcę, gdyż czynności te zostały wykonane przez Wnioskodawcę w ramach działalności gospodarczej, lecz nie na jej potrzeby (jak wynika z wniosku, Wnioskodawca „(…) dla utrzymania wysokiej pozycji Spółki na konkurencyjnym rynku gotowych projektów domów (…) przekazywał jej do użytkowania kolejne prace swego autorstwa”, zatem bezspornie przedmiotowe czynności były wykonywane na potrzeby działalności Spółki).

Ponadto należy wskazać, iż Wnioskodawcy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami (w całości lub w części), gdyż zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W świetle powyższego należy stwierdzić, że w stosunku do czynności przekazywania prac architektonicznych Wnioskodawcy na rzecz Spółki w okresie od dnia 1 stycznia 2009r. do dnia 28 czerwca 2009r. obowiązek podatkowy powstał (stosownie do art. 19 ust. 4 w związku z art. 19 ust. 16 ustawy o VAT) z chwilą, w której był zobowiązany do wystawienia faktury (o której mowa w art. 106 ust. 7 ww. ustawy), nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Należy zauważyć, iż w ocenie tut. organu w ww. okresie, między Spółką a Wnioskodawcą istniała umowa (mimo że nie była zawarta w formie pisemnej), zgodnie z którą Wnioskodawca nieodpłatnie przekazywał Spółce prawa majątkowe do projektów domów a Spółka je przyjmowała i wykorzystywała w prowadzonej działalności gospodarczej. Tym samym w przedmiotowej sytuacji do ww. okresu nie jest możliwe określenie momentu otrzymania całości lub części zapłaty czy też terminu płatności. W konsekwencji powyższego w przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym dotyczącym rozliczenia przekazywania prac architektonicznych Wnioskodawcy na rzecz Spółki w okresie od dnia 1 stycznia 2009r. do dnia 28 czerwca 2009r. nie znajdują zastosowania regulacje szczególne wynikające z art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy o VAT. Zatem przedstawiony przez Wnioskodawcę sposób rozliczenia w części dotyczącej dwóch pierwszych kwartałów 2009r. (tj., iż opłata należna za pierwsze trzy kwartały 2009r. zostanie rozliczona na dzień 30 września 2009r.) jest nieprawidłowy.

W związku z powyższym zawarcie przez Wnioskodawcę ze Spółką pisemnej umowy licencyjnej w dniu 29 czerwca 2009r. dotyczącej rozliczenia minionego tj. m.in. okresu od 1 stycznia 2009r. do 28 czerwca 2009r. oraz określenie terminu rozliczenia za ten okres na dzień 30 września 2009r. pozostaje bez wpływu na konieczność rozpoznania momentu powstania obowiązku podatkowego w poszczególnych miesiącach w okresie od 1 stycznia 2009r. do 28 czerwca 2009r. kiedy to usługi były świadczone bez pobrania należności tj. nieodpłatnie.

Tym samym oceniając całościowo stanowisko Wnioskodawcy należało uznać je za nieprawidłowe.

Na marginesie należy zauważyć, iż tut. organ podatkowy nie ingeruje w swobodę kontraktacji miedzy Stronami, jednakże postanowienia umowne nie mogą naruszać obowiązujących przepisów prawa, w tym również prawa podatkowego.

Ponadto należy dodać, iż zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy o VAT W przypadku gdy między nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą istnieje związek, o którym mowa w ust. 2, oraz w przypadku gdy wynagrodzenie jest:

  1. niższe od wartości rynkowej, a nabywca towarów lub usług nie ma zgodnie z art. 86, 88 i 90 oraz z przepisami wydanymi na podstawie art. 92 ust. 3 pełnego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego;
  2. niższe od wartości rynkowej, a dokonujący dostawy towarów lub usługodawca nie ma zgodnie z art. 86, 88 i 90 oraz z przepisami wydanymi na podstawie art. 92 ust. 3 pełnego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a dostawa towarów lub świadczenie usług są zwolnione od podatku;
  3. wyższe od wartości rynkowej, a dokonujący dostawy towarów lub usługodawca nie ma zgodnie z art. 86, 88 i 90 oraz z przepisami wydanymi na podstawie art. 92 ust. 3 pełnego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego

- organ podatkowy określa wysokość obrotu na podstawie wartości rynkowej pomniejszonej o kwotę podatku, jeżeli okaże się, że związek ten miał wpływ na ustalenie wynagrodzenia z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług.

Związek, o którym mowa w ust. 1, istnieje, gdy między kontrahentami lub osobami pełniącymi u kontrahentów funkcje zarządzające, nadzorcze lub kontrolne zachodzą powiązania o charakterze rodzinnym lub z tytułu przysposobienia, kapitałowym, majątkowym lub wynikające ze stosunku pracy. Związek ten istnieje także, gdy którakolwiek z wymienionych osób łączy funkcje zarządzające, nadzorcze lub kontrolne u kontrahentów (art. 32 ust. 2 ww. ustawy). Stosowanie do ust. 3, przez powiązania rodzinne, o których mowa w ust. 2, rozumie się małżeństwo oraz pokrewieństwo lub powinowactwo do drugiego stopnia.

Natomiast przez powiązania kapitałowe, o których mowa w ust. 2, rozumie się sytuację, w której jedna z osób lub jeden z kontrahentów posiada prawo głosu wynoszące co najmniej 5 % wszystkich praw głosu lub dysponuje bezpośrednio lub pośrednio takim prawem (art. 32 ust. 4 cyt. ustawy). Zgodnie z art. 32 ust. 5 ustawy o VAT, przepisy ust. 1-4 nie mają zastosowania w przypadku transakcji zawieranych pomiędzy podmiotami powiązanymi, w odniesieniu do których właściwy organ podatkowy, na podstawie ustawy - Ordynacja podatkowa, wydał decyzję o uznaniu prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej między podmiotami powiązanymi.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, że niniejsza interpretacja indywidualna traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Zgodnie z przepisem art. 14 b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego.

Natomiast w myśl w art. 14c § 1 tej ustawy, interpretacja indywidualna zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny.

Z powyższych przepisów wynika zatem, że przedmiotem interpretacji może być jedynie ocena stanowiska Wnioskodawcy dotyczącego przedstawionego zdarzenia przyszłego. Organ wydający interpretację nie jest natomiast uprawniony do analizowania i oceny załączonych do wniosku o interpretację dokumentów, nie przeprowadza bowiem postępowania dowodowego, jest zatem związany wyłącznie opisem zdarzenia przyszłego przedstawionym przez Wnioskodawcę i jego stanowiskiem.

W kwestii stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę w tym samym wniosku oraz w zakresie dotyczącym podatku dochodowego, zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj