Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB4/415-841/09-2/SP
z 9 marca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB4/415-841/09-2/SP
Data
2010.03.09



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Nieograniczony obowiązek podatkowy

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
nabycie nieruchomości
nabycie spadku
nieograniczony obowiązek podatkowy
rezydent podatkowy
sprzedaż nieruchomości
zbycie


Istota interpretacji
PIT - opodatkowanie przychodu ze sprzedaży nieruchomości położonej w Iraku nabytej w drodze spadku w 1981 roku



Wniosek ORD-IN 565 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 17.12.2009 r. (data wpływu 21.12.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości położonej w Iraku nabytej w drodze spadku w 1981 roku – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21.12.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości położonej w Iraku nabytej w drodze spadku w 1981 roku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Ojciec Wnioskodawcy, obywatel Iraku zamieszkały w Iraku, zmarł 05 stycznia 1981 r. Wnioskodawca jako spadkobierca, odziedziczył po swoim ojcu udziały w zabudowanej nieruchomości w Bagdadzie.

Wnioskodawca jest obywatelem Iraku. Kraj ten opuścił w 2004 r. osiedlając się na stałe w Polsce. W 2005 roku zawarł związek małżeński z Polką. Ze związku tego urodziło się dziecko. Od czasu zawarcia związku małżeńskiego Wnioskodawca wraz z rodziną zamieszkuje na stałe w L i ma zamiar dalej tu przebywać. Tutaj jest również zatrudniony. W 2008 roku jedynie na krótki czas Wnioskodawca wyjeżdżał do Danii celem odwiedzenia rodziny.

Jak twierdzi Wnioskodawca, w Polsce znajduje się Jego ośrodek interesów życiowych.

W lutym 2009 r. po podjęciu decyzji dotyczącej sprzedaży udziałów w nieruchomości w Iraku odziedziczonej po ojcu, Wnioskodawca wysłał pełnomocnictwo do Bagdadu upoważniające do ich sprzedaży. Pieniądze ze sprzedaży tych udziałów w przedmiotowej nieruchomości wpłynęły w 2009 r. na konto Wnioskodawcy w Polsce w 5 ratach na łączną kwotę 80.000 dolarów.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy z tytułu sprzedaży w 2009 r. udziału w zabudowanej nieruchomości położonej w Iraku nabytego w 1981 r. Wnioskodawca jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, jeśli pieniądze z tytułu sprzedaży tych udziałów wpłynęły na konto w Polsce...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Pomimo tego, iż Wnioskodawca nie jest obywatelem polskim, to z uwagi na zaistniały stan faktyczny, na podstawie art. 3 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, ma w Polsce obowiązek płacenia podatków bez względu na źródła położenia przychodów.

Pomiędzy Polską a Irakiem nie ma zawartej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku. W takiej sytuacji, zdaniem Wnioskodawcy, podlega w Polsce opodatkowaniu ze wszystkich źródeł przychodu według ustawy polskiej, tj. ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podstawą prawną takiego stanowiska jest art. 3 ust. 1 i 30e ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednakże na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 tej ustawy, sprzedaż w 2009 r. udziałów w nieruchomości położonej w Iraku, a nabytej w drodze spadku w 1981 r. nie będzie stanowiła źródła przychodu (dochodu), gdyż sprzedaż ta nastąpiła po upływie 5 lat od nabycia tych udziałów.

W związku z powyższym, Wnioskodawca uważa, iż dochód uzyskany ze sprzedaży udziałów w nieruchomości położonej w Bagdadzie, przekazany na konto Wnioskodawcy w Polsce nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

W myśl art. 3 ust. 1a ww. ustawy, za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

  1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Natomiast w myśl art. 3 ust. 2a powołanej ustawy, osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Powołany przepis stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 4a powołanej wyżej ustawy).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca jest obywatelem Iraku. Kraj ten opuścił w 2004 r. osiedlając się na stałe w Polsce. W 2005 roku zawarł związek małżeński z Polką. Ze związku tego urodziło się dziecko. Od czasu zawarcia związku małżeńskiego Wnioskodawca wraz z rodziną zamieszkuje na stałe w L i ma zamiar dalej tu przebywać. Tutaj jest również zatrudniony. W 2008 roku jedynie na krótki czas Wnioskodawca wyjeżdżał do Danii celem odwiedzenia rodziny. Według Wnioskodawcy w Polsce znajduje się Jego ośrodek interesów życiowych.

Wnioskodawca w drodze spadku po ojcu zmarłym w dniu 05.01.1981 r. odziedziczył udziały w zabudowanej nieruchomości położonej w Bagdadzie.

W lutym 2009 r. po podjęciu decyzji dotyczącej sprzedaży udziałów w tej nieruchomości, Wnioskodawca wysłał pełnomocnictwo do Bagdadu upoważniające do sprzedaży tych udziałów. Pieniądze ze sprzedaży udziałów w przedmiotowej nieruchomości wpłynęły w 2009 r. na konto Wnioskodawcy w Polsce w 5 ratach na łączną kwotę 80.000 dolarów.

Wątpliwość Wnioskodawcy budzi fakt, czy przychód uzyskany ze sprzedaży udziałów w ww. nieruchomości podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

W tym miejscu należy nadmienić, iż pytanie dotyczy obowiązku zapłaty podatku dochodowego z tytułu sprzedaży w 2009 r. udziału w zabudowanej nieruchomości położonej w Iraku nabytej w 1981 r. w drodze spadku, w przypadku gdy pieniądze z tytułu sprzedaży tych udziałów wpłynęły na konto w Polsce.

Wnioskodawca jest obywatelem Iraku, kraj ten opuścił w 2004 r. osiedlając się na stałe w Polsce. Pytanie Wnioskodawcy nie dotyczyło ustalenia obowiązku podatkowego w Polsce, dlatego też tut. Organ podatkowy wydając interpretację przepisów prawa podatkowego nie odnosi się do kwestii ustalania obowiązku podatkowego dla Wnioskodawcy, natomiast przyjął zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, iż Jego ośrodek interesów życiowych znajduje się w Polsce, w związku z czym zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, tj. podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

Wnioskodawca uzyskał przychód ze sprzedaży udziałów w nieruchomości położonej w Iraku. Dotychczas Polska nie zawarła z Irakiem umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zatem należy wziąć pod uwagę polskie przepisy prawa podatkowego.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, źródłem przychodu jest – z zastrzeżeniem ust. 2 – odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów
    - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W świetle powyższego, sprzedaż nieruchomości stanowi, wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, źródło przychodu podatkowego, jeśli ma ona miejsce przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Jeśli natomiast odpłatne zbycie następuje po upływie tego okresu, nie powstaje przychód podatkowy, a w konsekwencji nie ma miejsca opodatkowanie podatkiem dochodowym.

Wobec wyżej powołanych regulacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przedstawionym stanie faktycznym dla opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości istotne znaczenie ma data nabycia przedmiotowej nieruchomości.

Zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) spadek to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą jego śmierci przechodzą na następców prawnych. W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, iż dniem nabycia przez Wnioskodawcę spadku jest data śmierci spadkodawcy. Natomiast postanowienie Sądu o nabyciu spadku potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.

Mając na uwadze przytoczone powyżej przepisy, należy uznać, iż udziały w nieruchomości położonej w Iraku nabył Pan w dniu 05 stycznia 1981 r., tj. z chwilą śmierci Pana ojca. Zatem przychód ze sprzedaży udziału w tej nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z uwagi na upływ 5-letniego terminu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przedmiotowej sprawie nie ma znaczenia fakt, iż pieniądze z tytułu sprzedaży udziału w nieruchomości położonej w Iraku wpłynęły na konto Wnioskodawcy w Polsce, gdyż kluczowe znaczenie ma data nabycia i sprzedaży nieruchomości przez Wnioskodawcę.

Reasumując należy stwierdzić, iż z tytułu sprzedaży w 2009 r. udziałów w zabudowanej nieruchomości położonej w Iraku, który został nabyty w 1981 r. w drodze spadku, Wnioskodawca nie jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, gdyż od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie do dnia sprzedaży upłynęło juz 5 lat.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.

Jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M. C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj