Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-1709/11/MS
z 1 marca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 października 2011r. (data wpływu do tut. organu 23 listopada 2011r.), uzupełnionym pismem z dnia 22 lutego 2012r. (data wpływu do tut. organu w dniu 24 lutego 2012r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przeniesienia na członków Stowarzyszenia własności pawilonów handlowych wraz z prawem użytkowania wieczystego geodezyjnie wyodrębnionych działek na których przedmiotowe pawilony są posadowione – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 listopada 2011r. do tut. organu, wpłynął wniosek z dnia 20 października 2011r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przeniesienia na członków Stowarzyszenia własności pawilonów handlowych wraz z prawem użytkowania wieczystego geodezyjnie wyodrębnionych działek na których przedmiotowe pawilony są posadowione.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 22 lutego 2012r. (data złożenia do tut. organu 24 lutego 2012r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu nr IBPP1/443-1709/11/MS z dnia 13 lutego 2012r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Przedmiotem wniosku o wydanie interpretacji podatkowej jest opodatkowanie podatkiem VAT przeniesienia własności gruntu zabudowanego - nieruchomości objętej księgą wieczystą, położonej w D.

Pierwszym właścicielem gruntu była Gmina D. Gmina wydzierżawiała ten grunt Wnioskodawcy - Stowarzyszeniu Z. K. „P.”. W związku z dzierżawą Gmina pobierała od Stowarzyszenia czynsz i wystawiała mu z tego tytułu faktury VAT. Na wniosek Stowarzyszenia wydano pozwolenie na zabudowanie przez Stowarzyszenie dzierżawionego gruntu budynkami z przeznaczeniem na cele handlowe. Właścicielem gruntu cały czas była Gmina D., ale dzierżawca, tj. Stowarzyszenie otrzymał pozwolenie na budowę. Koszty budowy pawilonów handlowych posadowionych na przedmiotowej nieruchomości pokryli w całości członkowie Stowarzyszenia.

W trakcie budowy cały czas właścicielem nieruchomości była Gmina D. - tym samym stała się również właścicielem wybudowanych na nieruchomości pawilonów handlowych. Adresatem natomiast pozwolenia na użytkowanie wybudowanych pawilonów było Stowarzyszenie. W 2004r. Gmina sprzedała Stowarzyszeniu przedmiotową nieruchomość gruntową wraz z posadowionymi na niej pawilonami handlowymi. Cena kupna została pomniejszona o nakłady jakie zostały poczynione na nieruchomość, tj. o wartość wybudowanych na nieruchomości budynków. Cenę kupna zapłaciło Stowarzyszenie, lecz środki na ten cel pochodziły z pożyczek udzielonych Stowarzyszeniu przez jego członków. Pomiędzy Stowarzyszeniem a członkami zostały zawarte stosowne umowy pożyczki. Zwrot pożyczek miał nastąpić w ten sposób, że w przyszłości Stowarzyszenie przeniesie na rzecz poszczególnych członków własność pawilonów wraz z wydzielonymi działkami, zajętymi przez te pawilony.

Do momentu sprzedaży Gmina pobierała cały czas od Stowarzyszenia czynsz dzierżawny i wystawiała z tego tytułu faktury VAT. Czynsz ten nie uległ jednak zmianie (podwyższeniu) w związku z wybudowaniem na nieruchomości pawilonów handlowych i ich użytkowaniem.

Od momentu sprzedaży właścicielem zarówno gruntu, jak i posadowionych na nim, budynków, jest Stowarzyszenie, co znajduje swoje odzwierciedlenie również w treści księgi wieczystej.

Stowarzyszenie, po wybudowaniu pawilonów handlowych zawarło z członkami umowy użyczenia budynków i znajdującego się pod nimi gruntu. Na podstawie tych umów członkowie Stowarzyszenia mogą korzystać z nieruchomości, tj. prowadzić działalność gospodarczą w pawilonach handlowych. Z tego tytułu nie uiszczają oni na rzecz Stowarzyszenia żadnych opłat. Członkowie nie mają jednak prawa do dysponowania budynkami jak właściciele, tzn. nie mogą ich sprzedać, ani też przenieść prawa do dysponowania nimi pod jakimkolwiek tytułem na rzecz osób trzecich. W razie śmierci któregokolwiek z członków Stowarzyszenia, budynek przez niego używany nie wchodzi do masy spadkowej i nie podlega dziedziczeniu. Spadkobiercy jednak takiego członka mogą wstąpić do Stowarzyszenia, jeżeli spełniają warunki przewidziane przez Statut Stowarzyszenia. Na spadkobierców przechodzi natomiast roszczenie o zwrot pożyczki udzielonej Stowarzyszeniu przez jej zmarłego członka. Podobnie została uregulowana sytuacja wystąpienia członka ze Stowarzyszenia - traci on wówczas prawo użytkowania zajmowanego dotychczas pawilonu handlowego, lecz zachowuje roszczenie o zwrot udzielonej pożyczki. Obecnie Stowarzyszenie zostało postawione w stan likwidacji. Całość gruntu zabudowanego pawilonami uległa na wniosek Stowarzyszenia podziałowi geodezyjnemu na mniejsze działki, przy czym każda z działek jest zabudowana pawilonem handlowym. Stowarzyszenie zamierza obecnie zwrócić członkom pożyczki poprzez przeniesienie własności poszczególnych części nieruchomości w granicach nowopowstałych działek wraz ze znajdującymi się na nich pawilonami handlowymi. Po definitywnym przeniesieniu własności części nieruchomości wraz z własnością pawilonów handlowych na członków Stowarzyszenie ulegnie rozwiązaniu.

Podsumowując, wskazać należy, że przedmiotem transakcji, których dotyczy złożony wniosek o wydanie interpretacji podatkowej ,,będą wyodrębnione geodezyjnie działki zabudowane oraz posadowione na tych działkach budynki w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2010r. Nr 243, poz. 1623 ze zm.). Wszystkie budynki znajdujące się na przedmiotowych działkach są trwale związane z gruntem.

S tan prawny nieruchomości będącej przedmiotem zapytania przedstawia się w ten sposób, że dla całego gruntu prowadzona jest obecnie jedna księga wieczysta, a wiec w sensie prawnym jest to jedna nieruchomość gruntowa, natomiast te części gruntu, na których znajdują się poszczególnie budynki zostały wyodrębnione geodezyjnie. Zostało wyodrębnionych tym samym 19 działek geodezyjnych, które zostały oznaczone następującymi numerami: 2763/1, 2763/2, 2763/3, 2763/4, 2763/5, 2763/6, 2763/7, 2763/8, 2763/9, 2763/10, 2764/1, 2764/2, 2764/3, 2765/1, 2765/2, 2765/3, 2765/4, 2765/5, 2765/6.

Na wyżej wskazanych działkach znajduje się 19 budynków ( na każdej działce jeden). Wszystkie budynki zostały oddane do użytkowania (decyzją o pozwoleniu na użytkowanie) z dniem 11 września 2000r. Od tego też roku wszystkie budynki użytkowane są faktycznie. W związku z czym pomiędzy ich pierwszym zasiedleniem a planowaną dostawą upłynie okres dłuższy niż 2 lata.

Stowarzyszenie nie ponosiło żadnych wydatków na ulepszenie przedmiotowych budynków, tym bardziej takich, które wynosiły co najmniej 30% ich wartości początkowej.

Stowarzyszeniu nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu.

Przedmiotem planowanej przez Stowarzyszenie transakcji będą w całości tylko i wyłącznie działki zabudowane.

Stowarzyszenie jest czynnym podatnikiem podatku VAT od dnia 2 maja 2001r. z tytułu prowadzonej działalności związanej z zorganizowaniem i koordynowaniem prowadzonej przez członków Stowarzyszenia działalności handlowej w pawilonach handlowych dzierżawionych przez Stowarzyszenie od Gminy D. Wszystkie działki, których własność Stowarzyszenie zamierza przenieść na członków są działkami zabudowanymi.

Umowa dzierżawy pomiędzy Stowarzyszeniem a Gminą D. dotycząca nieruchomości objętej księgą wieczystą została zawarta 31 grudnia 1997r. i od tego momentu obowiązywała. W umowie tej wskazano, że dzierżawa ma na celu budowę i eksploatację pawilonów handlowych.

Budynki na przedmiotowej nieruchomości przeznaczone na cele handlowe Stowarzyszenie wybudowało w okresie 1999 i 2000 roku na podstawie pozwolenia na budowę wydanego przez Urząd Miasta i Gminy D. decyzją z dnia 9 października 1998r. Proces budowlany został zakończony wydanym decyzją z dnia 11 września 2000r. Urzędu Miasta i Gminy D. Budynki zostały przekazane do użytkowania w październiku 2000r. W związku z powyższym niezrozumiałe i nieprawidłowe jest stwierdzenie zawarte w wezwaniu z dnia 13 lutego 2012r., że w 2000r. „przedmiotowe budynki jeszcze nie były wybudowane”.

Stowarzyszenie wyjaśnia, że w wykonaniu umowy dzierżawy płaciło na rzecz Gminy czynsz dzierżawy opodatkowany podatkiem VAT. W związku z tym, że umowa dzierżawy wygasła w dniu 21 kwietnia 2004r. ostatnią fakturę VAT z tytułu dzierżawy Gmina wystawiła za miesiąc kwiecień 2004r. Stowarzyszenie zaznacza, że na wystawianych fakturach VAT, zarówno przed jak i po wybudowaniu pawilonów w rubryce „nazwa towaru lub usługi wpisywano za dzierżawę placu pod kioski” za konkretny miesiąc i rok.

Stowarzyszenie wyjaśnia, że w związku z wybudowaniem pawilonów handlowych na dzierżawionej od Gminy D. nieruchomości objętej księgą wieczystą umowa dzierżawy nie uległa zmianie, rozwiązaniu, ani też nie podpisywano nowej odrębnej umowy dotyczącej stricte pawilonów handlowych.

Wnioskodawca wskazuje, że z nieruchomości objętej księgą wieczystą zostanie wydzielonych 19 (słownie: dziewiętnaście) działek. Wydzielenie będzie w pełni zgodne z aktualnym podziałem faktycznym, tj. powstanie 19 działek zabudowanych 19-toma pawilonami handlowymi.

Ponadto Wnioskodawca wskazał, że:

  • działka nr 2763/1 jest działką zabudowaną jednym pawilonem handlowym, symbol PKOB 1230, brak prawa Wnioskodawcy do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z budową budynku, brak wydatków Wnioskodawcy na ulepszenie budynku wyższych niż 30% wartości początkowej, okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem a ich planowaną dostawą - więcej niż 2 lata (ponad 10 lat), umowa użyczenia gruntu i budynku między Wnioskodawcą a członkiem Stowarzyszenia od 22 kwietnia 2004r., która nie była oddaniem w użytkowanie w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu,
  • działka nr 2763/2 jest działką zabudowaną jednym pawilonem handlowym, symbol PKOB, brak prawa Wnioskodawcy do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z budową budynku, brak wydatków Wnioskodawcy na ulepszenie budynku wyższych niż 30% wartości początkowej, okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem a ich planowaną dostawą - więcej niż 2 lata (ponad 10 lat), umowa użyczenia gruntu i budynku między Wnioskodawcą a członkiem Stowarzyszenia od 22 kwietnia 2004r., która nie była oddaniem w użytkowanie w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu,
  • działka nr 2763/3 jest zabudowana jednym pawilonem handlowym, symbol PKOB 1230, brak prawa Wnioskodawcy do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z budową budynku, brak wydatków Wnioskodawcy na ulepszenie budynku wyższych niż 30% wartości początkowej, okres między pierwszym zasiedleniem a ich planowaną dostawą - więcej niż 2 lata (ponad 10 lat), umowa użyczenia gruntu i budynku między Wnioskodawcą a członkiem Stowarzyszenia od 22 kwietnia 2004r., która nie była oddaniem w użytkowanie w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu,
  • działka nr 2763/4 jest zabudowana jednym pawilonem handlowym, symbol PKOB 1230, brak prawa Wnioskodawcy do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z budową budynku, brak wydatków Wnioskodawcy na ulepszenie budynku wyższych niż 30% wartości początkowej, okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem a ich planowaną dostawą - więcej niż 2 lata (ponad 10 lat), umowa użyczenia gruntu i budynku między Wnioskodawcą a członkiem Stowarzyszenia od 22 kwietnia 2004r., która me była oddaniem w użytkowanie w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu,
  • działka nr 2763/5 jest zabudowana jednym pawilonem handlowym, symbol PKOB 1230, brak prawa Wnioskodawcy do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z budową budynku, brak wydatków Wnioskodawcy na ulepszenie budynku wyższych niż 30% wartości początkowej, okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem a ich planowaną dostawą - więcej niż 2 lata (ponad 10 lat), umowa użyczenia grunta i budynku między Wnioskodawcą a członkiem Stowarzyszenia od 22 kwietnia 2004r., która nie była oddaniem w użytkowanie w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu,
  • działka nr 2763/6 jest zabudowana jednym pawilonem handlowym, symbol PKOB 1230,brak prawa Wnioskodawcy do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z budową budynku, brak wydatków Wnioskodawcy na ulepszenie budynku wyższych niż 30% wartości początkowej, okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem a ich planowaną dostawą - więcej niż 2 lata (ponad 10 lat), umowa użyczenia gruntu i budynku między Wnioskodawcą a członkiem Stowarzyszenia od 22 kwietnia 2004r., która nie była oddaniem w użytkowanie w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu,
  • działka nr 2763/7 jest zabudowana jednym pawilonem handlowym, symbol PKOB 1230,brak prawa Wnioskodawcy do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z budową budynku, brak wydatków Wnioskodawcy na ulepszenie budynku wyższych niż 30% wartości początkowej, okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem a ich planowaną dostawą - więcej niż 2 lata (ponad 10 lat), umowa użyczenia gruntu i budynku między Wnioskodawcą a członkiem Stowarzyszenia od 22 kwietnia 2004r., która nie była oddaniem w użytkowanie w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu,
  • działka nr 2763/8 jest zabudowana jednym pawilonem handlowym, symbol PKOB 1230,brak prawa Wnioskodawcy do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z budową budynku, brak wydatków Wnioskodawcy na ulepszenie budynku wyższych niż 30% wartości początkowej, okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem a ich planowaną dostawą - więcej niż 2 lata (ponad 10 lat), umowa użyczenia gruntu i budynku między Wnioskodawcą a członkiem Stowarzyszenia od 22 kwietnia 2004r., która nie była oddaniem w użytkowanie w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu,
  • działka nr 2763/9 jest zabudowana jednym pawilonem handlowym, symbol PKOB 1230,brak prawa Wnioskodawcy do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z budową budynku, brak wydatków Wnioskodawcy na ulepszenie budynku wyższych niż 30% wartości początkowej, okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem a ich planowaną dostawą - więcej niż 2 lata (ponad 10 lat),umowa użyczenia gruntu i budynku między Wnioskodawcą a członkiem Stowarzyszenia od 22.04.2004 r., która nie była oddaniem w użytkowanie w wyk. czynności podlegających opodatkowaniu,
  • działka nr 2763/10 jest zabudowana jednym pawilonem handlowym, symbol PKOB 1230, brak prawa Wnioskodawcy do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z budową budynku, brak wydatków Wnioskodawcy na ulepszenie budynku wyższych niż 30% wartości początkowej, okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem a ich planowaną dostawą - więcej niż 2 lata (ponad 10 lat), umowa użyczenia gruntu i budynku między Wnioskodawcą a członkiem Stowarzyszenia od 22 kwietnia 2004r., która nie była oddaniem w użytkowanie w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu,
  • działka nr 2764/1 jest zabudowana jednym pawilonem handlowym, symbol PKOB 1230,brak prawa Wnioskodawcy do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z budową budynku, brak wydatków Wnioskodawcy na ulepszenie budynku wyższych niż 30% wartości początkowej, okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem a ich planowaną dostawą - więcej niż 2 lata (ponad 10 lat), umowa użyczenia gruntu i budynku między Wnioskodawcą a członkiem Stowarzyszenia od 22 kwietnia 2004r., która nie była oddaniem w użytkowanie w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu,
  • działka nr 2764/2 jest zabudowana jednym pawilonem handlowym, symbol PKOB 1230, brak prawa Wnioskodawcy do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z budową budynku, brak wydatków Wnioskodawcy na ulepszenie budynku wyższych niż 30% wartości początkowej, okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem a ich planowaną dostawą - więcej niż 2 lata (ponad 10 lat), umowa użyczenia gruntu i budynku między Wnioskodawcą a członkiem Stowarzyszenia od 22 kwietnia 2004r., która nie była oddaniem w użytkowanie w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu,
  • działka nr 2764/3 jest zabudowana jednym pawilonem handlowym, symbol PKOB 1230, brak prawa Wnioskodawcy do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z budową budynku, brak wydatków Wnioskodawcy na ulepszenie budynku wyższych niż 30% wartości początkowej, okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem a ich planowaną dostawą - więcej niż 2 lata (ponad 10 lat),umowa użyczenia gruntu i budynku między Wnioskodawcą a członkiem Stowarzyszenia od 22 kwietnia 2004r., która nie była oddaniem w użytkowanie w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu,
  • działka nr 2765/1 jest zabudowana jednym pawilonem handlowym, symbol PKOB 1230, brak prawa Wnioskodawcy do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z budową budynku, brak wydatków Wnioskodawcy na ulepszenie budynku wyższych niż 30% wartości początkowej, okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem a ich planowaną dostawą - więcej niż 2 lata (ponad 10 lat), umowa użyczenia gruntu i budynku między Wnioskodawcą a członkiem Stowarzyszenia od 22 kwietnia 2004r., która nie była oddaniem w użytkowanie w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu,
  • działka nr 2765/2 jest zabudowana jednym pawilonem handlowym, symbol PKOB 1230, brak prawa Wnioskodawcy do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z budową budynku, brak wydatków Wnioskodawcy na ulepszenie budynku wyższych niż 30% wartości początkowej, okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem a ich planowaną dostawą - więcej niż 2 lata (ponad 10 lat), umowa użyczenia gruntu i budynku miedzy Wnioskodawcą a członkiem Stowarzyszenia od 22 kwietnia 2004r. która nie była oddaniem w użytkowanie w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu,
  • działka nr 2765/3 jest zabudowana jednym pawilonem handlowym, symbol PKOB 1230, brak prawa Wnioskodawcy do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z budową budynku, brak wydatków Wnioskodawcy na ulepszenie budynku wyższych niż 30% wartości początkowej, okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem a ich planowaną dostawą - więcej niż 2 lata (ponad 10 lat), umowa użyczenia gruntu i budynku między Wnioskodawcą a członkiem Stowarzyszenia od 22 kwietnia 2004r., która nie była oddaniem w użytkowanie w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu,
  • działka nr 2765/4 jest zabudowana jednym pawilonem handlowym, symbol PKOB 1230, brak prawa Wnioskodawcy do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z budową budynku, brak wydatków Wnioskodawcy na ulepszenie budynku wyższych niż 30% wartości początkowej, okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem a ich planowaną dostawą - więcej niż 2 lata (ponad 10 lat), umowa użyczenia gruntu i budynku między Wnioskodawcą a członkiem Stowarzyszenia od 22 kwietnia 2004r., która nie była oddaniem w użytkowanie w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu,
  • działka nr 2765/5 jest zabudowana jednym pawilonem handlowym, symbol PKOB 1230, brak prawa Wnioskodawcy do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z budową budynku, brak wydatków Wnioskodawcy na ulepszenie budynku wyższych niż 30% wartości początkowej, okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem a ich planowaną dostawą - więcej niż 2 lata (ponad 10 lat), umowa użyczenia gruntu i budynku między Wnioskodawcą a członkiem Stowarzyszenia od 22 kwietnia 2004r., która nie była oddaniem w użytkowanie w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu,
  • działka nr 2765/6 jest zabudowana jednym pawilonem handlowym, symbol PKOB 1230, brak prawa Wnioskodawcy do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z budową budynku, brak wydatków Wnioskodawcy na ulepszenie budynku wyższych niż 30% wartości początkowej, okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem a ich planowaną dostawą - więcej niż 2 lato (ponad 10 lat), umowa użyczenia gruntu i budynku między Wnioskodawcą a członkiem Stowarzyszenia od 22 kwietnia 2004r., która nie była oddaniem w użytkowanie w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

Wnioskodawca zaznacza, że przedmiotem sprzedaży - umowy notarialnej pomiędzy Gminą D. a Stowarzyszeniem z dnia 21 kwietnia 2004r. był zarówno grunt jak też posadowione na nim pawilony handlowe. Zostało to wyraźnie i szczegółowo opisane w umowie sprzedaży, przy czym na poczet tej ceny zaliczono nakłady poniesione na nieruchomość w postaci wybudowania pawilonów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w piśmie z dnia 22 lutego 2012r.):

Czy w opisanym stanie faktycznym planowana transakcja przeniesienia na członków likwidowanego Stowarzyszenia Z. K. P. własności części nieruchomości i znajdujących się na nich budynków będzie zwolniona z podatku od towarów i usług?

W przypadku odpowiedzi pozytywnej na pytanie postawione w punkcie 1 - Czy transakcja będzie zwolniona od podatku od towarów i usług w całości, czy też jedynie w zakresie budynków?

W przypadku odpowiedzi negatywnej na pytanie postawione w punkcie 1 - Czy brak zwolnienia od podatku od towarów i usług będzie dotyczył zarówno gruntu jak i budynków, czy też jedynie gruntu?

Zdaniem Wnioskodawcy, cała planowana transakcja - a więc zarówno grunt jak również budynki (trwałe z nim związane) będą podlegały zwolnieniu od podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.) zwolnieniu od podatku od towarów i usług podlega co do zasady dostawa budynków, chyba że dostawa jest dokonywana w ramach tzw. pierwszego zasiedlenia lub przed nim, bądź też gdy pomiędzy tzw. pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku minął okres krótszy niż dwa lata.

W opisanym przez Wnioskodawcę stanie faktycznym nie budzi wątpliwości, że nie zaszły okoliczności wyjątkowe opisane w art. 43 ust. 1 pkt 10 ppkt 1 i 2 ww. ustawy, a zatem istnieją przesłanki do zastosowania zwolnienia przedmiotowego dotyczącego dostawy budynków. Nieco bardziej sporne może się pozornie wydawać zwolnienie od podatku od towarów i usług samego gruntu. Art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy mówi bowiem literalnie jedynie o budynkach, nie wspominając nic o gruntach. Rozstrzygnięcie jednak tej sytuacji przynosi art. 29 ust. 5 ww. ustawy, zgodnie z którym w przypadku dostawy budynków trwale związanych z gruntem z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się gruntu. Zatem w takiej sytuacji grunt należy traktować jako jedną całość wraz z posadowionym na nim budynkiem lub budynkami.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje również odzwierciedlenie w judykaturze oraz piśmiennictwie. Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 15 kwietnia 2010r., sygn. I FSK 369/09, dostawa gruntu wraz z używanym budynkiem, którego dostawa podlega zwolnieniu z VAT również objęta jest zwolnieniem od podatku.

W ocenie Wnioskodawcy w opisanym stanie faktycznym nie ma również wątpliwości, że doszło do tzw. pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ww. ustawy, albowiem budynki zostały oddane do użytkowania, faktycznie rozpoczęto ich użytkowanie oraz korzystanie z tych budynków było opodatkowanie podatkiem od towarów i usług poprzez zapłatę czynszu za dzierżawę przez Stowarzyszenie na rzecz Gminy D. Wszystkie te czynności miały miejsce w 2000r.

Podobnie stwierdza jeden z komentatorów ustawy o podatku od towarów i usług, który analizując art. 29 ust 5 ww. ustawy konstatuje, że powyższa regulacja powoduje, że grunt – z którym trwale złączone są budynki lub budowle również będące przedmiotem dostawy - opodatkowany jest wedle tej samej stawki co budynki. Przykładowo, gdy budynki korzystają ze zwolnienia dla towarów używanych, także grunt - z którym budynki te są trwale związane - będzie objęty zwolnieniem podatkowym (Patrz: R. Kubacki, A. Bartosiewicz, VAT. Komentarz, Wydanie V, LEX 2011, Komentarz do art. 29 ustawy o podatku od towarów i usług).

Analiza prawna przedstawionego stanu faktycznego, w ocenie Wnioskodawcy prowadzi do wniosku, że planowane transakcje dotyczące przeniesienia własności nieruchomości zabudowanej budynkami na rzecz członków likwidowanego Stowarzyszenia Z. K. „P.” objęte będą zwolnieniem przedmiotowym z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca stwierdził, iż stoi na stanowisku, że cała planowana transakcja - a więc zarówno grunt jak również budynki (trwale z nim związane) będą podlegały zwolnieniu od podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 43 ust 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.) zwolnieniu od podatku od towarów i usług podlega co do zasady dostawa budynków, chyba że dostawa jest dokonywana w ramach tzw. pierwszego zasiedlenia lub przed nim, bądź też gdy pomiędzy tzw. pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku minął okres krótszy niż dwa lata. W opisanym przez Wnioskodawcę stanie faktycznym nie budzi wątpliwości, że nie zaszły okoliczności wyjątkowe opisane w art. 43 ust. 1 pkt 10 ppkt 1 i 2 ww. ustawy, a zatem istnieją przesłanki do zastosowania zwolnienia przedmiotowego dotyczącego dostawy budynków.

Nieco bardziej sporne może się pozornie wydawać zwolnienie od podatku od towarów i usług samego gruntu. Art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy mówi bowiem literalnie jedynie o budynkach, nie wspominając nic o gruntach. Rozstrzygnięcie jednak tej sytuacji przynosi art. 29 ust. 5 ww. ustawy, zgodnie z którym w przypadku dostawy budynków trwale związanych z gruntem z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się gruntu. Zatem w takiej sytuacji grunt należy traktować jako jedną całość wraz z posadowionym na nim budynkiem lub budynkami.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje również odzwierciedlenie w judykaturze oraz piśmiennictwie. Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 15 kwietnia 2010r., sygn. I FSK 369/09, dostawa gruntu wraz z używanym budynkiem, którego dostawa podlega zwolnieniu z VAT również objęta jest zwolnieniem od podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy. Zgodnie z zapisem zawartym w tym przepisie, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2011r., przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca będąc Stowarzyszeniem Z. K. „P.” zamierza przenieść własność zabudowanych pawilonami handlowymi działek o numerach ewidencyjnych: 2763/1, 2763/2, 2763/3, 2763/4, 2763/5, 2763/6, 2763/7, 2763/8, 2763/9, 2763/10, 2764/1, 2764/2, 2764/3, 2765/1, 2765/2, 2765/3, 2765/4, 2765/5, 2765/6, wydzielonych z nieruchomości objętej księgą wieczystą, na rzecz członków Stowarzyszenia.

Przedmiotowe pawilony handlowe Wnioskodawca wytworzył we własnym zakresie przy czym koszty budowy pawilonów handlowych posadowionych na przedmiotowej nieruchomości pokryli w całości członkowie Stowarzyszenia. Natomiast przedmiotową nieruchomość gruntową objętą księgą wieczystą. Wnioskodawca nabył w 2004r. od Gminy D. Środki na ten cel pochodziły z pożyczek udzielonych Stowarzyszeniu przez jego członków. Jednocześnie pomiędzy Wnioskodawcą a członkami zostały zawarte stosowne umowy pożyczki. Zwrot pożyczek miał nastąpić w ten sposób, że w przyszłości Wnioskodawca przeniesie na rzecz poszczególnych członków własność pawilonów wraz z wydzielonymi działkami, zajętymi przez te pawilony. Obecnie Wnioskodawca w związku z likwidacją zamierza przenieść na rzecz poszczególnych członków własność przedmiotowych pawilonów wraz z wydzielonymi przynależnymi im działkami.

Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz powołany stan prawny stwierdzić należy, że wskazane we wniosku przeniesienia na rzecz poszczególnych członków Stowarzyszenia własności przedmiotowych pawilonów wraz z wydzielonymi przynależnymi im działkami w zamian za udzielone uprzednio przez członków Stowarzyszenia pożyczki stanowi zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT odpłatną dostawę towarów.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga przepis art. 29 ust. 5 ustawy, w myśl którego, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Z powyższego przepisu jednoznacznie wynika, że co do zasady, grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowana jest dostawa budynków na nim posadowionych. Oznacza to, że w sytuacji, gdy budynki i budowle lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, również sprzedaż gruntu, w tym zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu, korzysta ze zwolnienia od podatku.

Podstawowa stawka podatku – w myśl art. 41 ust. 1 ustawy – wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Niemniej jak wynika z art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011r. do dnia 31 grudnia 2013r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i ust. 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisach wykonawczych do niej, przewidziane zostały zwolnienia od podatku oraz obniżone stawki.

Stosownie do przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W świetle wyżej przytoczonego przepisu, kluczowym dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynku jest ustalenie, kiedy nastąpiło jego pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Przez pierwsze zasiedlenie, zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Co istotne, oddanie do użytkowania powinno nastąpić w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu, a za takie można rozumieć m. in. objęcie we władanie budynku, budowli lub ich części przez pierwszego nabywcę lub pierwszego użytkownika. Przedmiotowa nieruchomość nie musi być faktycznie zamieszkała czy użytkowana, lecz winna być przejęta przez nabywcę do użytkowania. Wydanie przedmiotowego obiektu nabywcy winno nastąpić w ramach wykonania przez sprzedającego czynności podlegających opodatkowaniu.

Ponadto za oddanie do użytkowania w ramach czynności podlegających opodatkowaniu, uznać należy nie tylko sprzedaż, ale również umowy najmu i dzierżawy. Zatem pierwszym zasiedleniem będzie także moment oddania budynku do użytkowania pierwszemu najemcy (dzierżawcy).

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjęta zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Analizując powyższe przepisy stwierdzić należy, iż jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a stanie się bezzasadne.

Jak wynika z art. 43 ust. 7a ustawy, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Z cytowanych wyżej przepisów wynika, iż aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynków, budowli lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

Zatem pierwsze zasiedlenie będzie miało miejsce wówczas, gdy nabyty, wybudowany lub ulepszony w stopniu nie niższym niż 30% wartości początkowej obiekt budowlany będzie przedmiotem dostawy w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy lub przedmiotem najmu, dzierżawy (przedmiotem świadczenia usług, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy). Bowiem zarówno dostawa, jak i najem czy dzierżawa są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Gmina wydzierżawiała nieruchomość objętą księgą wieczystą Wnioskodawcy. Jednocześnie na wniosek Wnioskodawcy wydano pozwolenie na zabudowanie tej nieruchomości budynkami z przeznaczeniem na cele handlowe. Właścicielem gruntu cały czas była Gmina D., ale dzierżawca, tj. Wnioskodawca otrzymał pozwolenie na budowę. Budynki na przedmiotowej nieruchomości przeznaczone na cele handlowe Wnioskodawca wybudował w okresie 1999 i 2000 roku na podstawie pozwolenia na budowę wydanego przez Urząd Miasta i Gminy D. decyzją z dnia 9 października 1998r. Proces budowlany został zakończony wydaniem decyzji z dnia 11 września 2000r. Budynki zostały przekazane do użytkowania w październiku 2000r. W 2004r. Gmina sprzedała Wnioskodawcy przedmiotową nieruchomość gruntową wraz z posadowionymi na niej pawilonami handlowymi. Cena kupna została pomniejszona o nakłady jakie zostały poczynione na nieruchomość, tj. o wartość wybudowanych na nieruchomości budynków. Jednocześnie z wniosku wynika, że od 22 kwietnia 2004r. Wnioskodawca zawarł umowy użyczenia gruntów i budynków na nich posadowionych z członkami Stowarzyszenia, które nie była jednak oddaniem ich w użytkowanie w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

Zgodnie z cytowanym wcześniej art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonywaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli po ich wybudowaniu lub ulepszeniu (jeżeli wydatki na ulepszenie stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej).

Mając ma uwadze powyższe stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie nie doszło do pierwszego zasiedlenia wskazanych we wniosku pawilonów handlowych mających być przedmiotem planowanej sprzedaży. Za pierwsze zasiedlenie nie można bowiem uznać wbrew stanowisku zawartemu we wniosku, oddania tych pawilonów handlowych przez Wnioskodawcę do użytkowania w październiku 2000r. Przedmiotowe przekazanie do użytkowania nie było bowiem oddaniem do użytkowania, w wykonywaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Również sprzedaży dokonanej przez Gminę D. na rzecz Wnioskodawcy w 2004r., w odniesieniu do pawilonów handlowych, nie można uznać za pierwsze zasiedlenie tych budynków w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, gdyż jak wynika z wniosku przedmiot sprzedaży dokonanej przez Gminę D. został pomniejszony o nakłady poniesione na wybudowanie tych pawilonów przez Wnioskodawcę. Ponadto w rozumieniu ustawy o VAT dostawą jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, tj. wydanie towaru w sensie ekonomicznym. W przedmiotowej sprawie gmina nigdy nie była w ekonomicznym posiadaniu budynków zatem nie można uznać, że dokonała ich sprzedaży na rzecz Wnioskodawcy. Również obowiązujące od 22 kwietnia 2004r. umowy użyczenia gruntów i budynków na nich posadowionych, które Wnioskodawca zawarł z członkami Stowarzyszenia, nie były jak to zostało stwierdzone we wniosku oddaniem wskazanych pawilonów handlowych w użytkowanie w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

W konsekwencji w świetle przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego oraz powołanych wyżej regulacji prawnych, stwierdzić należy, że planowana sprzedaż przez Wnioskodawcę pawilonów handlowych nie może korzystać ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, gdyż zostanie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT. Jak wskazano powyżej, przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć objęcie we władanie budynków, budowli lub ich części przez pierwszego nabywcę lub pierwszego użytkownika. Wydanie przedmiotowych obiektów winno nastąpić w ramach wykonania czynności podlegających opodatkowaniu co w przedmiotowej sprawie nie miało miejsca.

Z opisu wskazanego we wniosku wynika jednocześnie, że Wnioskodawca przedmiotowe budynki wybudował w okresie 1999 i 2000 roku. Wnioskodawca podał, że nie miał prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z budową tych budynku. Ponadto Wnioskodawca nie poniósł żadnych wydatków na ulepszenie tych budynków, w tym wyższych niż 30% wartości początkowej.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że jeżeli Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z wybudowaniem przedmiotowych pawilonów handlowych, jak również jeżeli Wnioskodawca nie ponosił wydatków na ich ulepszenie wyższych niż 30% wartości początkowej, to planowana sprzedaż przedmiotowych budynków, będzie objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

W powyższej sprawie przedmiotem transakcji będzie również dostawa nieruchomości gruntowych na których posadowione są wskazane pawilony handlowe.

Zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli albo ich części trwale związanych z gruntem.

Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, ze zwolnienia korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Wobec powyższego należy stwierdzić, iż planowana przez Wnioskodawcę sprzedaż pawilonów handlowych wraz z wyodrębnioną przynależną do niego działką będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym, stanowisko Wnioskodawcy, że sprzedaż wskazanych we wniosku pawilonów handlowych wraz z przynależnymi im działkami będzie objęta zwolnieniem od podatku VAT, należało uznać za prawidłowe jednakże przedmiotowe zwolnienie wynika z innej podstawy prawnej niż to wskazał Wnioskodawca.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Należy podkreślić, że niniejsza interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Należy podkreślić, że niniejszą interpretację wydano przy założeniu, że Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy budowie budynków, bowiem kwestia ta nie była przedmiotem niniejszej interpretacji, gdyż nie sformułowano w tym zakresie pytania ani własnego stanowiska.

Dodać również należy, że sprawa o numerze IBPP3/443-825/11/KO została zakończona wydaniem postanowienia o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia z dnia 27 października 2011r. Sprawa ta była sprawą odrębną i nie może być łączona z niniejszą sprawą.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj