Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1332/09/CzP
z 1 lutego 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-1332/09/CzP
Data
2010.02.01



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
adaptacja
adaptacja pomieszczeń strychowych na lokal mieszkalny
gospodarowanie zasobami mieszkaniowymi
sprzedaż lokalu
zasoby mieszkaniowe


Istota interpretacji
„Czy dochód uzyskany ze sprzedaży poddasza zaadaptowanego na cele mieszkaniowe, a przeznaczony na fundusz remontowy tej nieruchomości jest wolny od podatku dochodowego od osób prawnych?”



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 26 października 2009r. (data wpływu do tut. BKIP 02 listopada 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodu uzyskanego z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego powstałego w wyniku adaptacji poddasza budynku na cele mieszkaniowe - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02 listopada 2009r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodu uzyskanego z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego powstałego w wyniku adaptacji poddasza budynku na cele mieszkaniowe.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny :

Spółdzielnia funkcjonuje w oparciu o przepisy Prawo spółdzielcze oraz o ustawę o Spółdzielniach mieszkaniowych i Statut.

Spółdzielnia w latach 2001-2002 wybudowała dla członków budynek mieszkalny składający się z 40 lokali mieszkalnych wraz z przynależnymi do nich piwnicami garażami oraz cztery samodzielne garaże, a ponadto poddasze do wspólnego użytkowania. Inwestycja została rozliczona w 2002 roku. Poniesione nakłady inwestycyjne na realizację tego zadania zostały rozliczone wg kosztu 1m2 powierzchni użytkowej mieszkań i garaży. Budynek ten stanowi nieruchomość mieszkaniową jednobudynkową.

W 2004r. wykonano ogrodzenie tej nieruchomości i potraktowano je jako formę ulepszenia, a tym samym zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy o rachunkowości, jak również z art. 6 ust. 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych – przedsięwzięcie to uznano za modernizację. Nakłady poniesione na ulepszenie nieruchomości (budynku) zwiększyły wartość tej nieruchomości.

W przypadku modernizacji budynku, członek któremu przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu jest obowiązany uzupełnić wkład mieszkaniowy lub budowlany (art. 10 ust. 5 oraz art. 173 ust. 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych), a właściciel pokryć koszty modernizacji.

W 2009r., po uzyskaniu pozwolenia na przebudowę – adaptację poddasza na lokal mieszkalny, wydanego przez Prezydenta Miasta, Spółdzielnia sprzedała poddasze.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży poddasza zaadoptowanego na cele mieszkaniowe, a przeznaczony na fundusz remontowy tej nieruchomości jest wolny od podatku dochodowego od osób prawnych...

Zdaniem Wnioskodawcy, uzyskany dochód ze sprzedaży poddasza, jako uzyskany z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, przeznaczony na fundusz remontowy tej nieruchomości podlega zwolnieniu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. W świetle powyższego opodatkowaniu podlegać będą:

  1. dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych,
  2. dochody uzyskane z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Przez „zasoby mieszkaniowe”, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy rozumieć nie tylko lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, a także ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie. Zasadne jest więc zaliczenie do zasobów mieszkaniowych:

  1. budynków mieszkalnych wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, w szczególności: dźwigi osobowe i towarowe, aparaty do wymiany ciepła, kotłownie i hydrofornie wbudowane, klatki schodowe, strychy, piwnice, komórki, garaże,
  2. pomieszczeń znajdujących się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związanych z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, w szczególności: budynków (pomieszczeń) administracji osiedlowej, kotłowni i hydroforni wolnostojących, osiedlowych warsztatów (zakładów) konserwacyjno-remontowych,
  3. urządzeń i uzbrojenia terenów, na których znajdują się w/w budynki, w szczególności: zbiorników-dołów gnilnych, szamb, rurociągów i przewodów sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, gazowej, ciepłowniczej, sieci elektroenergetycznych i telefonicznych, budowli inżynieryjnych (studni itp.), budowli komunikacyjnych (np: drogi osiedlowe, ulice, chodniki), innych budowli i urządzeń związanych z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mających wpływ na prawidłowe funkcjonowanie budynków mieszkalnych (np: latarnie oświetleniowe, ogrodzenia).
  4. gruntów na których posadowione są budynki mieszkalne.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż pomieszczenie poddasza budynku zaadoptowanego na lokal mieszkalny, mieści się w pojęciu zasobów mieszkaniowych Spółdzielni mieszkaniowej, a zatem dochód uzyskany ze sprzedaży poddasza należy uznać za dochód uzyskany z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Jeżeli więc zostanie przeznaczony na cele związane z utrzymaniem tych zasobów (np. na ich remont), to może korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, ul. Prosta 10, 25-366 Kielce po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj