Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-1309/09-2/IG
z 1 marca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1/443-1309/09-2/IG
Data
2010.03.01



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług transportowych


Słowa kluczowe
hotele
miejsce świadczenia usług
nocleg
usługi hotelarskie
usługi pośrednictwa
usługi związane z nieruchomościami


Istota interpretacji
Czy prawidłowe jest opodatkowanie usługi: nocleg w hotelu jako usługi na nieruchomości zgodnie z art. 28e znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 195 z 23.11.2009 poz. 1504), a usługi pośrednictwa w rezerwacji hotelu zgodnie z art. 28b w/w ustawy?



Wniosek ORD-IN 311 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 09 grudnia 2009r. (data wpływu 14 grudnia 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług „nocleg w hotelu” oraz miejsca świadczenia usług pośrednictwa w rezerwacji hotelu na rzecz podatnika - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 grudnia 2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usługi „nocleg w hotelu” w miejscu świadczenia usług związanych z nieruchomościami oraz miejsca świadczenia usług pośrednictwa w rezerwacji hotelu na rzecz podatnika.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka zajmuje się kompleksową obsługą podróży służbowych swoich klientów. Główną jej działalnością jest pośrednictwo w sprzedaży biletów lotniczych i kolejowych, pośredniczą również w rezerwacjach miejsc noclegowych, organizują wyjazdy na konferencje i kongresy.

Od stycznia 2010 roku Spółka będzie dokonywać rezerwacji noclegów w hotelach zagranicznych położonych (zarejestrowanych na potrzeby VAT) głównie na terenie Państw Wspólnoty.

Zgodnie z art. 28e znowelizowanej ustawy o VAT (Dz. U. Nr 195 z 23.11.2009r. poz. 1504) Spółka:

  1. otrzyma z hotelu np. w Niemczech fakturę za noclegi, która zawierać będzie niemiecki podatek VAT,
  2. wystawi dla polskiego podatnika fakturę za nocleg nie zawierającą podatku VAT.

Ponadto Spółka będzie pobierać od polskich podatników opłatę za pośrednictwo w rezerwacji hotelu.

Zgodnie z art. 28b znowelizowanej ustawy o VAT (Dz. U. Nr 195 z 23.11.2009 poz. 1504) Spółka:

a/spółka wystawi dla polskiego podatnika fakturę za pośrednictwo w dokonaniu rezerwacji hotelowej opodatkowaną 22% i rozliczy go z urzędem skarbowym w Polsce.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy prawidłowe jest opodatkowanie usługi: nocleg w hotelu jako usługi na nieruchomości zgodnie z art. 28e znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 195 z 23.11.2009 poz. 1504), a usługi pośrednictwa w rezerwacji hotelu zgodnie z art. 28b w/w ustawy...

Zdaniem wnioskodawcy zgodnie z treścią art. 28e znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 195 z 23.11.2009 poz. 1504), miejscem świadczenia usług hotelowych jest miejsce gdzie nieruchomość jest położona i podatek VAT jest rozliczany tam, gdzie nieruchomość jest położona.

Pośrednictwo w rezerwacji hotelowej opodatkowane jest zgodnie z art. 28b znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług, czyli w miejscu gdzie usługobiorca posiada siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do obowiązującego od dnia 1 stycznia 2010 r. art. 28b ust. od 1 do 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1, art. 28g ust. 1, art. 28i, 28j i 28n.

W przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności (ust. 2 powołanego artykułu.

W przypadku gdy usługobiorca nie posiada siedziby, stałego miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności, o którym mowa w ust. 2, miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym zwykle prowadzi on działalność lub w którym ma on miejsce zwykłego pobytu.

W przypadku świadczenia usług na rzecz podatników, gdy usługi te przeznaczone są na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych lub członków stowarzyszenia, do określenia miejsca świadczenia stosuje się odpowiednio przepisy art. 28c.

Natomiast art. 28e ustawy stanowi, że miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że wnioskodawca zajmuje się pośrednictwem w sprzedaży biletów lotniczych i kolejowych, pośrednictwem w rezerwacjach miejsc noclegowych, organizacją wyjazdów na konferencje i kongresy. Od stycznia 2010r. będzie dokonywać na rzecz podatników rezerwacji noclegów w hotelach zagranicznych położonych głównie na terenie Państw Wspólnoty. Będzie otrzymywać faktury za noclegi zawierające podatek VAT kraju unijnego a następnie wystawiać na polskiego podatnika fakturę za nocleg nie zawierającą podatku VAT oraz fakturę za pośrednictwo w rezerwacji hotelu opodatkowaną 22% i rozliczy ją z urzędem skarbowym.

Z w/cyt przepisów wynika, że miejsce opodatkowania usług zakwaterowania w hotelach ustala się na zasadach szczególnych zawartych w art. 28e ustawy, natomiast przy świadczeniu usług pośrednictwa w rezerwacji miejsc hotelowych na rzecz podatnika, miejsce świadczenia ustala się na zasadach ogólnych wynikających z art. 28b ust. 1-4 ustawy. W związku z tym stanowisko wnioskodawcy w tym zakresie jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj