Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-864/09-5/JG
z 22 grudnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-864/09-5/JG
Data
2009.12.22


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wyłączenia spod amortyzacji

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
amortyzacja
dofinansowanie
dotacja
koszty uzyskania przychodów
spółdzielnie mieszkaniowe
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
1. Czy otrzymana bezzwrotna pomoc finansowa pochodząca ze środków budżetu państwa będzie zwolniona z podatku od osób prawnych?
2. Czy odpisy amortyzacyjne od środka trwałego – kotłowni J. będą stanowiły koszt uzyskania przychodów?



Wniosek ORD-IN 567 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej, przedstawione we wniosku z dnia 29 września 2009 r. (data wpływu 01 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego oraz kosztów uzyskania przychodów – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 01 października 2009 r. został złożony ww. wniosek – uzupełniony pismami z dnia 08 grudnia 2009 r. i 11 grudnia 2009 r. – o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego oraz kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółdzielnia Mieszkaniowa stała się właścicielem starej kotłowni w miejscowości x w wyniku nieodpłatnego przekazania przez Agencję Nieruchomości Rolnych.

Eksploatacja kotłowni służy celom gospodarki i utrzymania zasobów mieszkaniowych oraz dostarczaniu poszczególnych mediów, do których to została powołana Spółdzielnia. Na remont powyższej kotłowni, Wnioskodawca otrzyma pomoc finansową z Oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych w kwocie brutto.

Zgodnie z ustalonymi w umowie subwencyjnej zasadami:

  • Spółdzielnia wyłoni zgodnie z procedurą przetargową wykonawcę przebudowy kotłowni,
  • faktury VAT za przeprowadzony remont wystawi wykonawca, bezpośrednio na Spółdzielnię,
  • Spółdzielnia dokona zapłaty na rzecz wykonawcy po przelaniu środków pomocy przez Agencję w kwocie brutto.


Przyjęta wartość subwencji zwiększy stan funduszu zasobowego Spółdzielni, a comiesięczne odpisy umorzeniowe będą stopniowo zmniejszały stan tego funduszu.

Wnioskodawca jednocześnie informuje, że jest podatnikiem podatku od towarów i usług, a produkcja wytwarzanej przez Niego energii cieplnej zawiera 22% stawkę podatku należnego.

Pismem uzupełniającym z dnia 04 grudnia 2009 r., Spółdzielnia Mieszkaniowa doprecyzowała opisane we wniosku zdarzenie przyszłe o informację, iż zgodnie z wyjaśnieniem Agencji Nieruchomości Rolnych podstawę prawną otrzymania bezzwrotnej pomocy finansowej określa ustawa z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa i rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej Agencji Nieruchomości Rolnych oraz gospodarki finansowej Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa – Dz. u. Nr 52, poz. 427 - § 7 ust. 3 pkt 1.

W związku z powyższym zadano następujące pytania w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

  1. Czy otrzymana bezzwrotna pomoc finansowa pochodząca ze środków budżetu państwa będzie zwolniona z podatku od osób prawnych...
  2. Czy odpisy amortyzacyjne od środka trwałego – kotłowni będą stanowiły koszt uzyskania przychodów...


Zdaniem Wnioskodawcy, w przedmiotowej sprawie otrzymana przez Niego bezzwrotna pomoc finansowa w kwocie brutto na remont środków trwałych będzie zwolniona z podatku od osób prawnych, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 47 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z tym, że otrzymana subwencja nie zwiększy dochodów podlegających opodatkowaniu, odpisy amortyzacyjne w części pokrytej przez tą pomoc nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółdzielnia prosi uprzejmie o kompleksowe i możliwie pilne zajęcie stanowiska w powyższej sprawie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. u. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Dotacje otrzymywane przez podatników spełniają generalnie warunek uznania ich za przychód.

Podkreślić jednakże należy, iż ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje zwolnienie środków stanowiących dotacje otrzymane z budżetu państwa, zgodnie bowiem z brzmieniem art. 17 ust. 1 pkt 47 tej ustawy, dotacje otrzymane z budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego, z wyjątkiem dopłat do oprocentowania kredytów bankowych w zakresie określonym w odrębnych ustawach.

Ponadto w myśl art. 17 ust. 1 pkt 48 ww. ustawy, wolne od podatku są kwoty otrzymane od agencji rządowych, jeżeli agencje otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa, z wyjątkiem dopłat do oprocentowania kredytów bankowych w zakresie określonym w odrębnych ustawach.

Brzmienie cytowanych wyżej przepisów wskazuje, iż zwolnieniu od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych podlegają dotacje uzyskane:

  • z budżetu państwa,
  • z budżetu jednostek samorządu terytorialnego,
  • od agencji rządowych, jeżeli agencje otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa.


Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca otrzyma bezzwrotną pomoc finansową z Oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych.

Zakres i zasady działania Agencji Nieruchomości Rolnych określają:

  • ustawa z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (t. j. Dz. u. z 2007 Nr 231, poz. 1700 ze zm.),
  • ustawa z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz. u. Nr 64, poz. 592 ze zm.),
  • statut (rozporządzenie Ministra Skarbu Państwa z dnia 01 sierpnia 2003 r. – Dz. u. Nr 140, poz. 1348).


Z kolei, podstawą prawną do udzielania przez Agencję bezzwrotnej pomocy finansowej jest rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej Agencji Nieruchomości Rolnych oraz gospodarki finansowej Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (Dz. u. Nr 52, poz. 427).

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, Agencja realizuje zadania wynikające z polityki państwa, w szczególności w zakresie:

  1. tworzenia oraz poprawy struktury obszarowej gospodarstw rodzinnych;
  2. tworzenia warunków sprzyjających racjonalnemu wykorzystaniu potencjału produkcyjnego Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa;
  3. restrukturyzacji oraz prywatyzacji mienia Skarbu Państwa użytkowanego na cele rolnicze;
  4. obrotu nieruchomościami i innymi składnikami majątku Skarbu Państwa użytkowanymi na cele rolne;
  5. administrowania zasobami majątkowymi Skarbu Państwa przeznaczonymi na cele rolne;
  6. zabezpieczenia majątku Skarbu Państwa;
  7. inicjowania prac urządzeniowo – rolnych na gruntach Skarbu Państwa oraz popierania organizowania na gruntach Skarbu Państwa prywatnych gospodarstw rolnych.


W myśl § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej Agencji Nieruchomości Rolnych oraz gospodarki finansowej Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, Agencja realizuje zadania, o których mowa w art. 6 ustawy, ze środków finansowych uzyskanych z gospodarowania mieniem Zasobu, w formie zakupów, pożyczek, poręczeń lub gwarancji kredytowych oraz bezzwrotnej pomocy finansowej.

Zgodnie z § 7 ust. 3 pkt 1 ww. rozporządzenia, bezzwrotna pomoc finansowa może dotyczyć budowy, remontu oraz przebudowy budynków i lokali, obiektów infrastruktury technicznej oraz innego majątku, przekazanych na podstawie art. 43 ust. 2, art. 44 i 48 ustawy bez uprzedniego doprowadzenia ich do należytego stanu technicznego.

Jak wynika z powyższych uregulowań, źródłem bezzwrotnej pomocy finansowej udzielonej Spółdzielni nie będzie budżet państwa, lecz środki finansowe uzyskane przez Agencję Nieruchomości Rolnych z gospodarowania mieniem Zasobu.

W przedmiotowej sprawie nie znajdzie zatem zastosowania wskazany przez Spółdzielnię art. 17 ust. 1 pkt 47 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wobec powyższego, zwolnieniem nie będą objęte kwoty, które Wnioskodawca otrzyma z innych środków, będących w dyspozycji Agencji. Wskazany powyżej przepis odnosi się bowiem tylko do kwot otrzymanych z budżetu państwa, które zostały przeznaczone na określony cel.

Ponadto należy także zwrócić uwagę na fakt, że norma wynikająca z art. 17 ust. 1 pkt 47 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowi formę ulg podatkowych, które naruszają zasadę równości oraz powszechności opodatkowania i tym samym powinna być interpretowana w sposób niezwykle precyzyjny i ścisły. Niedopuszczalne jest stosowanie wykładni rozszerzającej.

Reasumując, otrzymana przez Spółdzielnię bezzwrotna pomoc finansowa nie będzie podlegać zwolnieniu z opodatkowania w myśl art. 17 ust. 1 pkt 47 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 16a ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, (Dz. u. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Zgodnie natomiast z art. 16c pkt 2 ww. ustawy, amortyzacji nie podlegają budynki, lokale, budowle i urządzenia zaliczane do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych lub służące działalności społeczno - wychowawczej prowadzonej przez spółdzielnie mieszkaniowe.

Przez pojęcie „zasoby mieszkaniowe” należy rozumieć:

  • znajdujące się w budynku mieszkalnym lokale mieszkalne wraz z przynależnymi do nich pomieszczeniami oraz wyposażenie techniczne, jak np.: dźwigi osobowe i towarowe, aparaty do wymiany ciepła, kotłownie i hydrofornie wbudowane, klatki schodowe, strychy, piwnice, komórki, balkony, loggie, garaże,
  • pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tj.: budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej, kotłownie i hydrofornie wolnostojące, osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno - remontowe,
  • urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się ww. budynki jak np.: zbiorniki - doły gnilne, szamba, przydomowe oczyszczalnie ścieków, rurociągi i przewody sieci wodociągowo - kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej, sieci elektroenergetyczne i telekomunikacyjne, budowle inżynieryjne (studnie itp.), stacje transformatorowe, budowle komunikacyjne, jak: drogi osiedlowe, ulice, chodniki, inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych, jak np. latarnie oświetleniowe, ogrodzenia, parkingi, trawniki, kontenery na śmieci.


Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Spółdzielnia Mieszkaniowa jest właścicielem kotłowni, która służy celom gospodarki i utrzymania zasobów mieszkaniowych.

Stwierdzić zatem należy, iż kotłownia przekazana Spółdzielni stanowi zasób mieszkaniowy, a więc pomieszczenie zapewniające sprawne funkcjonowanie całego budynku mieszkalnego.

Reasumując, stosownie do treści art. 16c pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Jednostka nie może dokonywać odpisów amortyzacyjnych dotyczących tego pomieszczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie dodaje się, że wniosek Spółki w zakresie opisu zdarzenia przyszłego dotyczącego podatku od towarów i usług został rozpatrzony odrębną interpretacją wydaną w dniu 22 grudnia 2009 r. nr ILPP1/443-1211/09-6/BD.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj