Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1-443-1207/09-4/BS
z 1 marca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1-443-1207/09-4/BS
Data
2010.03.01



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
stawka preferencyjna
stawki podatku
zagospodarowanie przestrzenne


Istota interpretacji
stawka podatku VAT na usługi zagospodarowania terenów zielonych przy nowowybudowanych budynkach mieszkalnych, a jaką przy obiektach firmowych, jeśli usługa jest świadczona na podstawie umowy cywilnoprawnej na wykonanie tylko usługi ogrodniczej i nie jest związana z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu oraz stawki podatku VAT na usługi usług zagospodarowania terenów zielonych przy budynkach mieszkalnych, jeśli w łącznej usłudze zostanie założony system nawadniający



Wniosek ORD-IN 325 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 23.11.2009 r.(data wpływu 25.11.2009 r.) uzupełnionym na wezwanie tut. organu z dnia 28.01.2010 r. (skutecznie doręczonym w dniu 01.02.2010 r.) pismem z dnia 04.02.2010 r. (data wpływu 08.02.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • stawki podatku VAT dla usług zagospodarowania terenów zielonych - jest prawidłowe,
  • stawki podatku VAT dla usług zagospodarowania terenów zielonych wraz z usługą założenia systemu nawadniającego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25.11.2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla usług zagospodarowania terenów zielonych oraz stawki podatku VAT dla usług zagospodarowania terenów zielonych wraz z usługą założenia systemu nawadniającego. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony w dniu 08.02.2010r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Firma Wnioskodawcy zajmuje się usługami ogrodniczymi dotyczącymi zagospodarowania terenów zielonych (PKWiU 01.41.12-00.00). W skład usług wchodzi: zakładanie trawników, nasadzanie roślin, pielęgnacja drzew, wycinanie drzew i krzewów, mała architektura ogrodowa, zakładanie oczek wodnych, w przyszłości systemów nawadniających.

W piśmie z dnia 04.02.2010 r. (data wpływu 08.02.2010 r.) stanowiącym odpowiedź na wezwanie tut. organu z dnia 28.01.2010 r. Wnioskodawca wyjaśnił, iż w przyszłości zakładanie systemów nawadniających będzie stanowiło nierozerwalną część wykonywanej przez firmę Wnioskodawcy kompleksowej usługi związanej z zagospodarowaniem terenów zieleni. Ogród – zielona trawa oraz rośliny potrzebują regularnego podlewania. Dlatego, oprócz deszczu, rośliny i trawniki wymagają sztucznego nawodnienia. Do tego celu w każdym ogrodzie powinien być zainstalowany system nawadniający, tzn. system rur podziemnych i zraszaczy wynurzanych, które pod wpływem ciśnienia wody wynurzają się z ziemi i ogród zostaje nawodniony strumieniem wody. Po zakończeniu pracy zraszacze automatycznie chowają się pod ziemię. Zdaniem Wnioskodawcy podlewanie stanowi najważniejszy element przy funkcjonowaniu ogrodu. Podsumowując, Wnioskodawca wyjaśnił, iż usługa będzie polegała na założeniu systemu nawadniającego, założeniu trawników, posadzeniu roślin i pielęgnacji ww. obiektu zielonego. Ww. kompleksowa usługa nie posiada odrębnej klasyfikacji według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług dla celów podatku od towarów i usług. W związku z powyższym Wnioskodawca ma wątpliwości, czy założenie systemu nawadniającego łącznie z usługą ogrodniczą (zagospodarowanie terenów zielonych) będzie opodatkowane stawką 7% VAT (PKWiU 01.41.12-00) czy stawką 22% VAT, jako odrębna usługa.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Jaką stawkę VAT zastosować do usług zagospodarowania terenów zielonych przy nowowybudowanych budynkach mieszkalnych, a jaką przy obiektach firmowych, jeśli usługa jest świadczona na podstawie umowy cywilnoprawnej na wykonanie tylko usługi ogrodniczej i nie jest związana z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu...
  2. Jaką stawkę VAT zastosować do usług zagospodarowania terenów zielonych przy budynkach mieszkalnych, jeśli w łącznej usłudze zostanie założony system nawadniający...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1)

Wnioskodawca uważa, że powinien zastosować 7% stawkę podatku VAT na podstawie art. 41 ust. 2 w związku z poz. 135 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, ponieważ świadczone przez firmę Wnioskodawcy usługi mieszczą się w zakresie dziesięciocyfrówki PKWiU 01.41.12-00.00 „Usługi związane z zagospodarowywaniem terenów zielonych”. Takie usługi są opodatkowane stawką 7% VAT. W powyższym art. nie ma żadnych ograniczeń, co do miejsca świadczenia tych usług.

Ad. 2)

W przypadku zakładania systemu nawadniającego połączonego z kompleksowym wykonaniem ogrodu, zdaniem Wnioskodawcy powinien również opodatkować całość usługi stawką 7% VAT. System nawadniający zaczyna stanowić nieodłączną część wykonania kompleksowo usługi ogrodniczej, gdyż dzięki niemu dba o posadzone rośliny tak jak podczas pielęgnacji, tzn. przycinek drzew, spulchniania gleby, itp.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe w zakresie stawki podatku VAT dla usług zagospodarowania terenów zielonych oraz nieprawidłowe w zakresie stawki podatku VAT dla usług zagospodarowania terenów zielonych wraz z usługą założenia systemu nawadniającego.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Stosownie do art. 8 ust. 3 ustawy usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Stosownie do treści ww. przepisów prawa, usługi są identyfikowane na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Prawidłowa pod względem klasyfikacji statystycznych identyfikacja usług stanowi warunek niezbędny do określenia wysokości opodatkowania podatkiem VAT.

Podstawowa stawka podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział trzy stawki preferencyjne: 7%, 3% i 0%, a także zwolnienie od podatku.

W myśl art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

W załącznika nr 3 do ustawy, zawierającym wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7%, pod poz. 135 wymieniono usługi o symbolu PKWiU ex 01.4 „Usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyjątkiem usług weterynaryjnych, podkuwania koni i schronisk dla zwierząt”.

Zamieszczenie przedrostka „ex” przed symbolem PKWiU oznacza, że wskazana pozycja dotyczy tylko danego wyrobu czy usługi z danego grupowania.

Ad. 1)

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca świadczy usługi ogrodnicze dotyczące zagospodarowania terenów zielonych (PKWiU 01.41.12-00.00).

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz okoliczności przedstawione we wniosku stwierdzić należy, iż „usługi związane z zagospodarowaniem terenów zielonych” mieszczące się w PKWiU w grupowaniu 01.41.12-00.00 są objęte stawką podatku w wysokości 7% na mocy art. 41 ust. 2 ustawy w związku z poz. 135 załącznika nr 3 do tej ustawy, przy czym nie ma znaczenia, na rzecz jakiego odbiorcy świadczone są te usługi, w sytuacji gdy są świadczone na podstawie umowy cywilnoprawnej na wykonanie tylko usługi ogrodniczej i nie są związane z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 należy uznać za prawidłowe.

Ad. 2)

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca zamierza świadczyć usługi ogrodnicze dotyczące zagospodarowania terenów zielonych wraz z zakładaniem systemów nawadniających (systemu rur podziemnych i zraszaczy wynurzanych). Kompleksowa usługa świadczona przez Wnioskodawcę będzie polegała na założeniu systemu nawadniającego, założeniu trawników, posadzeniu roślin i pielęgnacji ww. obiektu zielonego.

Usługa kompleksowa jest usługą złożoną, którą stanowi usługa główna i usługi poboczne, istotne jest jednak aby usługi poboczne miały wpływ na usługę główną, tj. powinny wspierać wykonanie usługi głównej. W sprawie będącej przedmiotem niniejszego wniosku takie relacje między usługą zakładania ogrodu a usługą zakładania systemu nawadniającego nie będą zachodziły.

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz okoliczności przedstawione we wniosku stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie nie występuje świadczenie usługi kompleksowej w postaci wykonania ogrodu wraz z usługą wykonania systemu nawadniającego.

Usługi ogrodnicze dotyczące zagospodarowania terenów zielonych sklasyfikowane w PKWiU 01.41.12-00.00 oraz usługi zakładania systemów nawadniających (wykonawstwo instalacji hydraulicznej) należy traktować jako dwie odrębne usługi i opodatkować przy zastosowaniu właściwych dla nich stawek podatku VAT.

Jak wskazano powyżej, usługi związane z zagospodarowaniem terenów zielonych mieszczące się w PKWiU w grupowaniu 01.41.12-00.00 przy budynkach mieszkalnych są objęte stawką podatku w wysokości 7% na mocy art. 41 ust. 2 ustawy w związku z poz. 135 załącznika nr 3 do tej ustawy, natomiast dla usług zakładania systemów nawadniających ustawodawca nie przewidział preferencyjnej stawki podatku VAT, zatem podlegają one opodatkowaniu zgodnie z art. 41 ust. 1 stawką podatku VAT w wysokości 22%.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2 należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj