Interpretacja Ministra Finansów
PT1-033-52/333/OP/PK/78/09
z 22 września 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
PT1-033-52/333/OP/PK/78/09
Data
2009.09.22


Referencje


Autor
Minister Finansów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
korekta faktury
nota korygująca
obniżenie podatku należnego
odliczanie podatku naliczonego
podatek naliczony
prawo do odliczenia
sukcesja


Istota interpretacji
W przypadku podziału spółki przez wydzielenie spółka przejmująca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT wystawionych przed dniem wydzielenia, dla których prawo do odliczenia powstało po tym dniu, jednak zmiany podmiotu widniejącego na tej fakturze można dokonać jedynie poprzez wystawienie faktury korygującej przez sprzedawcę, a nie noty korygującej przez nabywcę



Wniosek ORD-IN 510 kB

ZMIANA INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ


Na podstawie art. 14e § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.), Minister Finansów zmienia z urzędu interpretację indywidualną znak: IPPP1/443-1009/08-2/SM z dnia 27 lipca 2008 r. wydaną przez działającego z upoważnienia Ministra Finansów Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, uznającą za nieprawidłowe stanowisko Spółki z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 20 maja 2008 r. (data wpływu 26 maja 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczące uprawnienia Wnioskodawcy (Spółki przejmującej) do skorzystania z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, odnoszący się do okresu poprzedzającego bezpośrednio dzień wydzielenia, a wynikający z faktur otrzymanych po dniu wydzielenia, o ile prawo takie dotyczy prowadzonej przez spółkę przejmującą działalności opodatkowanej i nie może zostać zrealizowane po dniu wydzielenia, w ten sposób, iż stwierdza, że:

  1. stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie - jest nieprawidłowe,
  2. stanowisko Spółki z o.o. – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


Spółka z o.o., pismem z dnia 20 maja 2008 r. (data wpływu 26 maja 2008 r.), zwróciła się z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przez Wnioskodawcę (spółkę przejmującą).


We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (Spółka z o.o.) zamierza dokonać restrukturyzacji poprzez wydzielenie ze spółki dzielonej (Spółka akcyjna) składników majątkowych i niemajątkowych działu marketingu i sprzedaży oraz przeniesienie ich do spółki przejmującej (Spółka z o.o.).

Wydzielone składniki majątkowe stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm.). Zgodnie z art. 530 § 2 K.s.h. wydzielenie następuje w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej (zwanym dniem wydzielenia). Obie spółki (dzielona i przejmująca) prowadzą działalność opodatkowaną podatkiem VAT. Równocześnie spółka przejmująca oraz spółka dzielona przewidują, iż w okresie bezpośrednio poprzedzającym dzień wydzielenia ponoszone będą różnego rodzaju wydatki dotyczące działalności opodatkowanej spółki przejmującej oraz spółki dzielonej, które zostaną potwierdzone fakturami VAT oraz innymi dokumentami otrzymanymi przez spółkę przejmującą po dniu wydzielenia.


W związku z powyższym Wnioskodawca (spółka przejmująca) zadał następujące pytanie:


Czy spółka przejmująca jest uprawniona do skorzystania z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, odnoszący się do okresu poprzedzającego bezpośrednio dzień wydzielenia, a wynikający z faktur VAT otrzymanych przez te spółkę po dniu wydzielenia, o ile prawo takie dotyczy prowadzonej przez spółkę przejmującą działalności opodatkowanej i może zostać zrealizowane po dniu wydzielenia...

Przedstawiając własne stanowisko Wnioskodawca wskazał, że w jego ocenie podatek naliczony, odnoszący się do okresu bezpośrednio poprzedzającego dzień wydzielenia i związany z działalnością spółki przejmującej, który przypada do odliczenia po dniu wydzielenia (zważywszy, iż w świetle art. 93c Ordynacji podatkowej spółka przejmująca jest sukcesorem wszelkich przewidzianych w przepisach prawa podatkowego praw i obowiązków związanych z przydzielonym w planie podziału majątkiem – w tym również prawa w zakresie odliczenia podatku VAT naliczonego, związanego ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa), może zostać rozliczony tylko przez spółkę przejmującą, w trybie art. 86 ust. 1 i nast. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.


Zatem w zakresie, w jakim

  • dokumenty, z których wynika VAT naliczony dotyczą czynności opodatkowanych, wykonywanych przez spółkę przejmującą oraz
  • dokumenty, z których wynika VAT naliczony zostały otrzymane przez spółkę przejmującą po dniu wydzielenia (choćby nawet dokumenty te dotyczyły okresu sprzed dnia wydzielenia),

Spółce przejmującej (Spółka z o.o.) przysługiwać będzie pełne prawo do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z tych dokumentów.


Ponadto Wnioskodawca zaznaczył, iż w przypadku gdyby po dniu wydzielenia faktury VAT otrzymywane przez spółkę przejmującą i dotyczące jej działalności były wystawione na rzecz spółki dzielonej, spółce przejmującej (nabywcy) będzie przysługiwać prawo do korygowania błędów dotyczących (nazwy) osoby nabywcy za pomocą wystawiania noty korygującej, zgodnie z przepisami § 16 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podarku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposoby ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 796, z późn. zm.).

Działający z upoważnienia Ministra Finansów Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, wydał interpretację indywidualną z dnia 27 lipca 2008 r. znak: IPPP1/443-1009/08-2/SM, w której uznał stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Nie zgadzając się z przedstawionym przez Wnioskodawcę stanowiskiem, organ upoważniony uznał, iż w opisanej sytuacji spółka przejmująca wprawdzie będzie mieć prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, aby jednak skorzystać z tego prawa (w przypadku błędnie określonego nabywcy), winny być wystawione przez sprzedawcę (wystawcę faktur VAT) faktury korygujące, a nie noty korygujące przez nabywcę towarów i usług, spółkę przejmującą).

Powołując się w szczególności na przepisy art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) oraz § 9 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz § 18 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r., o którym mowa wyżej, organ upoważniony podkreślił, iż nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę VAT lub fakturę korygującą, zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą ma możność korygowania pomyłek dotyczących określenia m.in. nabywcy, np. błąd w nazwie, adresie lub numerze identyfikacji podatkowej.

Zdaniem organu upoważnionego, zwrot „jakakolwiek informacja wiążąca się z nabywcą", użyty w przepisach ww. rozporządzenia oznacza możliwość korygowania pomyłek w sposobie określania nabywcy widniejącego na fakturze. W tym trybie, zdaniem organu upoważnionego, mogą być prostowane pomyłki dotyczące tego konkretnego podatnika. Nie można natomiast w drodze wystawienia noty korygującej, zmienić podmiotu umowy sprzedaży z jednego istniejącego realnie, na drugi mający również swój byt cywilnoprawny i podatkowy. W związku z powyższym, spółka przejmująca (Wnioskodawca) jako nabywca towarów i usług nie ma prawa poprzez wystawienie noty korygującej zmieniać podmiotu sprzedawcy, w przypadku, gdy po dniu wydzielenia, otrzymane przez nabywcę (spółkę przejmującą) i dotyczące jej działalności faktury VAT, będą jeszcze wystawiane na rzecz spółki dzielonej. W przedstawionej sytuacji mogą mieć, zdaniem organu upoważnionego, zastosowanie przepisy dot. wystawiania faktur korygujących, określone w § 17 ust. 1 ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r., z których może skorzystać wyłącznie sprzedawca towarów (usług), tj. wystawca faktury VAT, a nie przepisy dot. uprawnień dotyczących wystawiania not korygujących określonych w § 18 tego rozporządzenia, przez nabywcę towarów (usług).


Po zapoznaniu się z aktami sprawy Minister Finansów zważył, co następuje:

W przedstawionym stanie faktycznym, na powstanie prawa do odliczeń podatku naliczonego przez Wnioskodawcę (spółkę przejmującą) nie ma wpływu fakt, ze odnosząca się do okresu bezpośrednio poprzedzającego dzień wydzielenia faktura VAT będąca podstawą do rozliczenia podatku naliczonego była wystawiona przez sprzedawcę na spółkę dzieloną. Faktu otrzymania tej faktury po dniu wydzielenia nie można uznać za pomyłkę przy wystawianiu faktury, o której mowa w § 17 ust. 1 cyt. wyżej rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798, z późn. zm.) zwłaszcza, że - jak wynika z opisu stanu faktycznego - faktura dotyczy czynności sprzed podziału, a jedynie otrzymana została po podziale. Dokumentuje ona zatem transakcje, które miały miejsce przed podziałem.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 cyt. wyżej ustawy, podatnik wystawia fakturę potwierdzającą sprzedaż. Skoro sprzedaż (zdarzenie, jak opisuje to Spółka) miało miejsce przed podziałem, to nabywcą była spółka dzielona. Na fakturze nie może zatem jako nabywca widnieć inny podmiot. W związku z tym nie ma również potrzeby wystawiania faktury korygującej przez sprzedawcę towarów (usług), ani też noty korygującej przez ich nabywca (spółkę przejmującą).

Zgodnie z art. 93c ww. ustawy Ordynacja podatkowa, Wnioskodawca (spółka przejmująca) wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki spółki dzielonej pozostające w związku z majątkiem przydzielonym jej w planie podziału, dlatego też ma on prawo obniżyć podatek należny o podatek naliczony wynikający z faktury VAT dokumentującej zakupy, wystawionej przez sprzedawcę towarów i usług na podmiot dzielony, bez konieczności korygowania otrzymanej faktury.

W związku z powyższym Minister Finansów uważa, iż zachodzą przesłanki do skorzystania z art. 14e § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa i dokonania z urzędu zmiany interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 29 lipca 2008 r. znak IPPP1/443-1009/08-2/SM przez działającego z upoważnienia Ministra Finansów Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.


Zmieniona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 20 maja 2008 r. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego przez spółkę przejmującą i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania zmienionej interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego, z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie Ministra Finansów - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sadami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270. z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach w terminie 30 dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie 60 dni od dnia wniesienia wezwania o usunięcie naruszenia prawa (art. 47 i art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem Ministra Finansów (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Minister Finansów ul. Świętokrzyska 12,00-916 Warszawa.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj