Interpretacja Ministra Finansów
PL/LM/834/56/BNJ/09/PK-1514
z 12 kwietnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
PL/LM/834/56/BNJ/09/PK-1514
Data
2010.04.12



Autor
Minister Finansów


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Wysokość podatku --> Zaliczanie nabywców do grup podatkowych

Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia

Podatek od spadków i darowizn --> Wysokość podatku --> Delegacja ustawowa


Słowa kluczowe
dziedziczenie
podatek od spadków i darowizn
spadek
ubezpieczenia
Wielka Brytania


Istota interpretacji
Nie podlega podatkowi od spadków i darowizn świadczenie pieniężne otrzymane tytułem ubezpieczenia osobowego (polisy na życie) w zakresie sumy ubezpieczenia, którą osoba uprawniona otrzymała jako osoba upoważniona w umowie ubezpieczenia na okoliczność śmierci ubezpieczonego, tj. w zakresie kwoty pieniężnej, która nie należała do spadku po ubezpieczonym. Nabycie świadczenia pieniężnego otrzymanego z tytułu ubezpieczenia osobowego (polisy na życie) podlega podatkowi od spadków i darowizn wyłącznie w zakresie kwoty, która należała do spadku po ubezpieczonym.



Wniosek ORD-IN 246 kB

ZMIANA INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ


Na podstawie art. 14e ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) Minister Finansów, z urzędu, zmienia interpretację indywidualną nr IPPB2/436-226/09-4/AF, wydaną w dniu 21 września 2009 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w imieniu Ministra Finansów, w ten sposób, iż stwierdza, że stanowisko Pani Ireny L., zwanej dalej „Wnioskodawczynią”, przedstawione we wniosku z dnia 17 czerwca 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej opodatkowania środków pieniężnych nabytych z tytułu zagranicznej polisy dotyczącej umowy ubezpieczenia na życie po zmarłym stryju jest:

  • prawidłowe w zakresie opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn kwoty nabytej w drodze spadku,
  • nieprawidłowe w zakresie opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn nienależącej do spadku po ubezpieczonym sumy ubezpieczenia.


UZASADNIENIE


W dniu 18 czerwca 2009 r. wpłynął do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768), w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania tym podatkiem nabycia przez Wnioskodawczynię środków pieniężnych z tytułu ubezpieczenia na życie po zmarłym stryju zamieszkałym ostatnio w Wielkiej Brytanii.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni nabyła prawo do ubezpieczenia na życie po zmarłym stryju, posiadającym obywatelstwo brytyjskie, zmarłym w 2005 r. w Wielkiej Brytanii. Postępowanie spadkowe zostało przeprowadzone w Wielkiej Brytanii w latach 2008-2009. Po jego zakończeniu Wnioskodawczyni otrzymała kwotę 10.876,40 funtów szterlingów.


Pismem z dnia 7 sierpnia 2009 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wezwał Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku w zakresie przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej opisanego we wniosku stanu faktycznego.

W odpowiedzi na powyższe wezwanie, w piśmie z dnia 17 sierpnia 2009 r. Wnioskodawczyni przedstawiła własne stanowisko, zgodnie z którym środki pieniężne pochodzące z ubezpieczenia na życie obywatela Wielkiej Brytanii nie powinny być opodatkowane, ponieważ „odszkodowania” wypłacane przez ubezpieczycieli w Polsce nie podlegają opodatkowaniu.

W oparciu o powyższy stan faktyczny Wnioskodawczyni zadała pytanie, czy z tytułu nabycia przedmiotowych środków pieniężnych jest zobowiązana do zapłaty podatku i w jakiej wysokości.

W interpretacji indywidualnej z dnia 21 września 2009 r. nr IPPB2/436-226/09-4/AF stanowisko Wnioskodawczyni zostało przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie uznane za nieprawidłowe. W rezultacie przyjęcia, że Wnioskodawczyni nabyła prawo do ubezpieczenia na życie w drodze spadku, organ ten stwierdził w konsekwencji, że jest zobowiązana do zapłaty podatku od spadków i darowizn, na zasadach określonych w ustawie z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514, z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. Podatek zostanie ustalony w drodze decyzji organu podatkowego, po złożeniu zeznania podatkowego, od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku (7.276 zł), według skali podatkowej określonej dla nabywców zaliczonych do II grupy podatkowej.


Po zapoznaniu się z aktami sprawy, Minister Finansów stwierdza, co następuje.

W myśl art. 14e § 1 Ordynacji podatkowej, Minister Finansów może, z urzędu, zmienić wydaną interpretację indywidualną, jeżeli stwierdzi jej nieprawidłowość.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768.), w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., zwanej dalej „upsd”, podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem spadku. Nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawczyni nabyła środki pieniężne z tytułu ubezpieczenia na życie po zmarłym stryju, obywatelu Wielkiej Brytanii, ostatnio zamieszkałym w tym państwie.

Mając na względzie przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn należy stwierdzić, że nabycie świadczenia pieniężnego otrzymanego z tytułu ubezpieczenia osobowego (polisy na życie) podlega podatkowi od spadków i darowizn wyłącznie w zakresie kwoty, która należała do spadku po ubezpieczonym. Wysokość podatku ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca. W przypadku zstępnej rodzeństwa podatek ustala się zgodnie z przepisami upsd dotyczącymi nabywców zaliczonych do II grupy podatkowej, od czystej wartości majątku nabytego w drodze spadku, z uwzględnieniem kwoty wolnej od podatku (7.276 zł).

Nie podlega podatkowi od spadków i darowizn świadczenie pieniężne otrzymane tytułem ubezpieczenia osobowego (polisy na życie) w zakresie sumy ubezpieczenia, którą osoba uprawniona otrzymała jako osoba upoważniona w umowie ubezpieczenia na okoliczność śmierci ubezpieczonego, tj. w zakresie kwoty pieniężnej, która nie należała do spadku po ubezpieczonym.

Podejmując rozstrzygnięcie Dyrektor Izby Skarbowej w sposób bezzasadny przyjął, że wobec przeprowadzenia postępowania spadkowego po zmarłym stryju, także kwota wypłacona z tytułu jego ubezpieczenia na życie stanowi element masy spadkowej i jej nabycie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr IPPB2/436-226/09-4/AF, wydana w dniu 21 września 2009 r., jest zatem nieprawidłowa. Nieprawidłowe jest także stwierdzenie w tej interpretacji, iż dotyczy ona zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię. Wydana interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego, co Wnioskodawczyni stwierdza we wniosku o wydanie interpretacji oraz w piśmie z dnia 17 sierpnia 2009 r.

Mając powyższe na względzie, istnieje podstawa do zmiany rozstrzygnięcia podjętego przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.


Zmiana tej interpretacji dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania zmienionej interpretacji.


Na podstawie przepisów ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270, z późn. zm.) stronie służy skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, po uprzednim wezwaniu na piśmie Ministra Finansów (ul. Świętokrzyska 12; 00-916 Warszawa) - w terminie czternastu dni od dnia doręczenia zmiany interpretacji - do usunięcia naruszenia prawa.

Skargę wnosi się za pośrednictwem Ministra Finansów w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi tego organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ ten nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia wezwania do usunięcia naruszenia prawa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj