Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPP4/443-779/12-4/UNR
z 13 lutego 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 8 listopada 2012 r. (data wpływu 14 listopada 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 29 stycznia 2013 r. (data wpływu 31 stycznia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT sprzedaży produktów rolnych przy jednoczesnym prowadzeniu działalności gospodarczej jako czynny podatnik VAT –jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 listopada 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT sprzedaży produktów rolnych przy jednoczesnym prowadzeniu działalności gospodarczej jako czynny podatnik VAT.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 29 stycznia 2013 r. (data wpływu 31 stycznia 2013 r.) w zakresie doprecyzowania opisu stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.(ostatecznie przedstawiony w uzupełnieniu wniosku)

Wnioskodawczyni posiada gospodarstwo rolne, w ramach którego prowadzi hodowlę trzody chlewnej uprawę zbóż oraz innych produktów rolnych. Produkty wytworzone w gospodarstwie rolnym Zainteresowana sprzedaje osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Z działalności rolniczej Wnioskodawczyni korzysta ze zwolnienia przedmiotowego od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT zwalniającym od podatku VAT dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej dokonywanej przez rolnika ryczałtowego. W dniu 04.04.2011 roku Wnioskodawczyni rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej rezygnując z przysługującego zwolnienia z VAT na podstawie art. 113 ust 1 lub 9 ustawy. Działalność ta obejmuje m.in. działalność usługową wspomagającą produkcję roślinną (PKWiU 01.61.10.0), wynajem i dzierżawę maszyn i urządzeń rolniczych (PKWiU 77.31.10.0), działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki (PKWiU 62.02) oraz transport drogowy towarów (PKWiU 49.41) przy czym przeważającym rodzajem działalności wskazanej we wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej EDG-1 jest działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną (PKWiU 01.61.10.0).

W jej ramach Zainteresowana wykonuje m.in. usługi orki, załadunku zbóż i innych płodów rolnych dla rolników. Do prowadzenia ww. działalności gospodarczej Wnioskodawczyni zakupiła maszyny rolnicze ciągnik rolniczy CASE oraz ładowacz czołowy, które to zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Maszyny te wykorzystywane są tylko i wyłącznie w prowadzonej działalności gospodarczej i Wnioskodawczyni nie wykorzystuje ich w gospodarstwie rolnym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy będąc czynnym podatnikiem VAT z tytułu prowadzenia ww. działalności gospodarczej sprzedaż produktów rolnych będzie nadal korzystała ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy VAT?

Zdaniem Wnioskodawczyni, dokonując zgłoszenia rejestracyjnego VAT i rezygnując ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy Wnioskodawczyni dokonała rezygnacji ze zwolnienia dla działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza. W działalności tej Zainteresowana wykorzystuje sprzęt rolniczy zakupiony tylko i wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej, ponadto Wnioskodawczyni świadczy usługi w zakresie informatyki (PKWiU 62.02), które nie mieszczą się w katalogu usług wymienionych w załączniku nr 2 ustawy o VAT-wykaz towarów i usług od których dostawy i świadczenia przysługuje zryczałtowany zwrot podatku od towarów i usług. Zamiarem Zainteresowanej jest prowadzenie działalności gospodarczej innej niż rolnicza w związku z czym w zakresie sprzedaży produktów rolnych Wnioskodawczyni korzysta z przysługującego jej zwolnienia od podatku VAT jako rolnik ryczałtowy na mocy art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. z 2011 r. Dz. U. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy).

Działalność rolnicza – stosownie do art. 2 pkt 15 ustawy - obejmuje produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, gruntową, szklarnianą i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, chów, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego lub fermowego oraz chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, także uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, chów i hodowlę dżdżownic, entomofagów i jedwabników, prowadzenie pasiek oraz chów i hodowlę innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym oraz sprzedaż produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna okrągłego z drzew tropikalnych (PKWiU 02.20.13.0) oraz bambusa (PKWiU ex 01.29.30.0), a także świadczenie usług rolniczych.

Biorąc pod uwagę przytoczoną definicję działalności gospodarczej (art. 15 ust. 2 ustawy) uznać należy, iż działalność rolnicza (art. 2 pkt 15 ustawy) mieści się w pojęciu działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy, w przypadku osób fizycznych prowadzących wyłącznie gospodarstwo rolne, leśne lub rybackie za podatnika uważa się osobę, która złoży zgłoszenie rejestracyjne, o którym mowa w art. 96 ust. 1.

Natomiast w myśl art. 15 ust. 5 ustawy, przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio do osób fizycznych prowadzących wyłącznie działalność rolniczą w innych niż wymienione w ust. 4 przypadkach.

Przez rolnika ryczałtowego rozumie się rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych – art. 2 pkt 19 ustawy.

Przez produkty rolne, zgodnie z art. 2 pkt 20 ustawy, rozumie się towary wymienione w załączniku nr 2 do ustawy oraz towary wytworzone z nich przez rolnika ryczałtowego z produktów pochodzących z jego własnej działalności rolniczej przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym, leśnym i rybackim.

Stosownie do art. 2 pkt 21 ustawy, przez usługi rolnicze rozumie się usługi wymienione w załączniku nr 2 do ustawy.

W załączniku nr 2 do ustawy, w wykazie towarów i usług, od których dostawy i świadczenia przysługuje zryczałtowany zwrot podatku od towarów i usług, w poz. 35 ex 01.6 występują usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyłączeniem usług weterynaryjnych oraz usług podkuwania koni i prowadzenia schronisk dla zwierząt gospodarskich (PKWiU ex 01.62.10.0).

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.

Natomiast zgodnie z art. 43 ust. 3, w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia 2011 r., rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, które są zwolnione od podatku na podstawie ust. 1 pkt 3, może zrezygnować z tego zwolnienia pod warunkiem dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 i ust. 2.

Zwolnienie rolnika ryczałtowego od podatku ma charakter przedmiotowo-podmiotowy. Od podatku zwolnieni są tylko rolnicy ryczałtowi i tylko w zakresie wyraźnie wskazanym w przepisie. Świadczenie usług rolniczych oraz dostawa produktów rolnych przez podmioty inne niż rolnicy ryczałtowi podlega opodatkowaniu. Innego rodzaju działalność prowadzona przez rolnika ryczałtowego, nie uprawniająca go do zwolnienia przedmiotowego (np. działalność handlowa, dostawa produktów rolnych innych niż własnej produkcji, dzierżawa, świadczenie usług innych niż rolnicze), co do zasady podlegać będzie opodatkowaniu wg stawek właściwych dla tych czynności.

Stosownie do art. 96 ust. 1 ustawy, podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3, który stanowi, że podmioty wymienione w art. 15, zwolnione od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne.

Z brzmienia art. 96 ust. 2 ustawy wynika, iż w przypadku osób fizycznych, o których mowa w art. 15 ust. 4 i 5, zgłoszenie rejestracyjne może być dokonane wyłącznie przez jedną z osób, na które będą wystawiane faktury przy zakupie towarów i usług i które będą wystawiały faktury przy sprzedaży produktów rolnych.

W myśl art. 96 ust. 4 ustawy, naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako „podatnika VAT czynnego” lub w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 – jako „podatnika VAT zwolnionego”.

Natomiast w myśl art. 113 ust. 3 ustawy, w przypadku prowadzenia przez rolnika ryczałtowego korzystającego ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 3 także działalności innej niż działalność rolnicza do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1 i 10, dokonywanej przez tego podatnika nie wlicza się sprzedaży produktów rolnych pochodzących z prowadzonej przez niego działalności rolniczej.

Z powyższych przepisów wynika, iż podmiot będący rolnikiem ryczałtowym może być - w pozostałym zakresie swojej działalności - podatnikiem VAT czynnym (nie korzystającym ze zwolnienia). Jest to wyjątkowy przypadek, w którym jeden podmiot może łączyć dwa statusy - podatnika VAT zwolnionego jako rolnik ryczałtowy (niemającego obowiązku składania deklaracji, prowadzenia ewidencji, wystawiania faktur) i jednocześnie podatnika VAT czynnego. Wówczas - chociaż w pozostałej części podatnik prowadzi działalność opodatkowaną - dostawa własnych produktów rolnych oraz świadczenie usług rolniczych jest zwolniona od podatku, o ile nie zostanie ta działalność zarejestrowana jako opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawczyni posiada gospodarstwo rolne, w ramach którego prowadzi hodowlę trzody chlewnej uprawę zbóż oraz innych produktów rolnych. Produkty wytworzone w gospodarstwie rolnym Zainteresowana sprzedaje osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz osobom prowadzącym działalność gospodarczą. W dniu 04.04.2011 roku Wnioskodawczyni rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej rezygnując z przysługującego zwolnienia z VAT na podstawie art. 113 ust 1 lub 9 ustawy. Działalność ta obejmuje m.in. działalność usługową wspomagającą produkcję roślinną (PKWiU 01.61.10.0), wynajem i dzierżawę maszyn i urządzeń rolniczych (PKWiU 77.31.10.0), działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki (PKWiU 62.02) oraz transport drogowy towarów (PKWiU 49.41) przy czym przeważającym rodzajem działalności jest działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną, w ramach której Zainteresowana wykonuje m.in. usługi orki, załadunku zbóż i innych płodów rolnych dla rolników. Do prowadzenia ww. działalności gospodarczej Wnioskodawczyni zakupiła maszyny rolnicze ciągnik rolniczy CASE oraz ładowacz czołowy, które zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Maszyny te wykorzystywane są tylko i wyłącznie w prowadzonej działalności gospodarczej i Wnioskodawczyni nie wykorzystuje ich w gospodarstwie rolnym.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż podejmowane przez Wnioskodawczynię czynności, tj. produkcja i sprzedaż produktów rolnych z własnej działalności rolniczej, świadczenie usług wspomagających produkcję roślinną, tj. usług orki, załadunku zbóż i innych płodów rolnych, a także pozostałe, tzn. wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń rolniczych, doradztwo w zakresie informatyki, transport drogowy stanowią działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Dokonując rejestracji jako podatnik VAT czynny m.in. z tytułu usług wspomagających produkcję roślinną (PKWiU 01.61.10.0), a więc z tytułu świadczenia usług o charakterze rolniczym, Wnioskodawczyni dokonała jej dla wszystkich czynności wykonywanych w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, występując jako podatnik podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy. Podmiot będący rolnikiem ryczałtowym nie może bowiem łączyć dwóch statusów - podatnika VAT zwolnionego jako rolnik ryczałtowy (niemającego obowiązku składania deklaracji, prowadzenia ewidencji, wystawiania faktur) z tytułu produkcji i sprzedaży produktów rolnych z własnej działalności rolniczej i jednocześnie podatnika VAT czynnego – w pozostałym zakresie działalności rolniczej, tj. świadczenia usług rolniczych.

Biorąc pod uwagę treść złożonego wniosku oraz powołane wyżej przepisy stwierdzić należy, że w przypadku zarejestrowania się jako czynny podatnik podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia usług o charakterze rolniczym, tj. w przypadku Zainteresowanej z tytułu świadczenia usług rolniczych - orki, załadunku zbóż i innych płodów rolnych na rzecz rolników, Wnioskodawczyni traci status rolnika ryczałtowego również z tytułu pozostałej działalności rolniczej.

W związku z powyższym, Wnioskodawczyni sprzedając płody rolne z własnej produkcji nie może nadal korzystać ze zwolnienia z podatku na mocy art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy. Wskazać należy również, że fakt świadczenia usług takich jak: wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń rolniczych, działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki oraz transport drogowy towarów, przy jednoczesnym świadczeniu usług o charakterze rolniczym, nie ma wpływu na możliwość skorzystania przez Zainteresowaną z powyższego zwolnienia.

Wnioskodawczyni powinna dokonać zgłoszenia aktualizacyjnego rezygnując ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 3. Wnioskodawczyni bowiem występuje jako jeden podatnik podatku od towarów i usług - podatnik VAT czynny dla wszystkich czynności wykonywanych w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj