Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-699/12-2/WM
z 19 października 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko., reprezentowanej przez pełnomocnika – doradcę podatkowego, przedstawione we wniosku z dnia 19 lipca 2012 r. (data wpływu 23 lipca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania darowizny udziałów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania darowizny udziałów oraz skutków podatkowych umorzenia udziałów nabytych w drodze darowizny, jak również podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania darowizny udziałów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest polskim rezydentem podatkowym w rozumieniu przepisów ustawy o PIT.

Mąż Zainteresowanej zamierza przekazać Jej w formie darowizny udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Polski (dalej: Udziały).

Między Wnioskodawczynią a jej mężem istnieje ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej. Na moment darowizny Udziały będą mogły stanowić część majątku wspólnego małżonków lub pozostawać w majątku odrębnym małżonka Zainteresowanej. W Krajowym Rejestrze Sądowym jako właściciel Udziałów wpisany będzie wyłącznie mąż Wnioskodawczyni. W wyniku darowizny, Udziały zostaną przekazane do majątku odrębnego Zainteresowanej.

Umowa darowizny Udziałów zostanie zawarta w formie aktu notarialnego. Na dzień dokonania darowizny określona zostanie wartość rynkowa darowanych Udziałów, która zostanie wskazana w umowie darowizny.

W przyszłości, możliwa jest sytuacja, że Udziały otrzymane przez Zainteresowaną w ramach darowizny zostaną umorzone. Umorzenie Udziałów może przy tym nastąpić w drodze umorzenia przymusowego lub umorzenia automatycznego, tj. w trybie przewidzianym w art. 199 § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz. U z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm., dalej: KSH). Niezależnie od trybu umorzenia Udziałów, Wnioskodawczyni otrzyma z tego tytułu wynagrodzenie (od spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której udziały zostaną umorzone).

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym:

  1. otrzymana przez Wnioskodawczynię darowizna Udziałów będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn?
  2. otrzymana przez Zainteresowaną darowizna Udziałów będzie podlegała opodatkowaniu PIT?
  3. dochód Wnioskodawczyni z tytułu umorzenia – w trybie umorzenia przymusowego lub umorzenia automatycznego – nabytych w drodze darowizny Udziałów stanowić będzie różnica pomiędzy wartością wynagrodzenia otrzymanego przez Zainteresowaną z tytułu umorzenia Udziałów a wartością rynkową tych Udziałów określoną na moment otrzymania darowizny?

Tut. Organ informuje, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na cytowane wyżej pytanie nr 2. W odniesieniu do pytań nr 1 i 3 dnia 19 października 2012 r. wydane zostały odrębne rozstrzygnięcia odpowiednio nr ILPB2/436-198/12-2/MK i ILPB2/415-699/12-3/WM.

Zdaniem Wnioskodawczyni – w odniesieniu do pytania nr 2 – nabycie przez Nią w drodze darowizny Udziałów (w spółce kapitałowej z siedzibą na terytorium Polski) nie będzie podlegało opodatkowaniu PIT.

W opinii Zainteresowanej, kwalifikacji tej nie zmienia okoliczność, iż otrzymana przez Wnioskodawczynię darowizna będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Jednocześnie, w myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, podatkowi temu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem darowizny.

Zdaniem Wnioskodawczyni, Udziały w kapitale zakładowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są przysługującymi udziałowcowi prawami majątkowymi, z którymi związane są określone prawa korporacyjne w stosunkach pomiędzy udziałowcem a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Prawa te, w przypadku udziałów w kapitale zakładowym w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością utworzonej zgodnie z prawem polskim i mającej siedzibę na terytorium Polski, podlegają wykonaniu na terytorium Polski.

W konsekwencji, nabycie przez osobę fizyczną udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością posiadającej siedzibę na terytorium Polski tytułem darowizny podlega przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Tym samym – zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT – przychody osiągnięte w związku z otrzymaniem darowizny udziałów w spółce kapitałowej z siedzibą na terytorium Polski nie będą podlegać przepisom ustawy o PIT. Nieistotne jest przy tym, czy otrzymana przez podatnika darowizna zostanie opodatkowana podatkiem od spadków i darowizn, czy też będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania tym podatkiem.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawczyni, nabycie przez Nią, w drodze darowizny, Udziałów w spółce kapitałowej z siedzibą na terytorium Polski będzie podlegało przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn, a w konsekwencji – zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT – nie będzie podlegało opodatkowaniu PIT.

Na poparcie swojego stanowiska Zainteresowana przywołała szereg interpretacji indywidualnych organów podatkowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Końcowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu informuje, iż powołane we wniosku interpretacje indywidualne wydane zostały w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania w przedmiotowej sprawie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj