Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-736/10/JD
z 31 maja 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-736/10/JD
Data
2010.05.31


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
łączenie spółek przez przejęcie
udział
zeznanie podatkowe


Istota interpretacji
Czy wynik podatkowy spółek przejmowanych za bieżący rok podatkowy do dnia połączenia (strata podatkowa) będzie podlegał zsumowaniu z wynikiem podatkowym Spółki przejmującej?



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 10 marca 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 17 marca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu ustalania podstawy opodatkowania dla spółki przejmującej w roku podatkowym, w którym dokonano połączenia spółek metodą łączenia udziałów (pytanie oznaczone we wniosku nr 3) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 marca 2010 r. do tut. Biura wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu ustalania podstawy opodatkowania dla spółki przejmującej w roku podatkowym, w którym dokonano połączenia spółek metodą łączenia udziałów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka (dalej: „Wnioskodawca", „Spółka przejmująca") posiada dwie spółki zależne z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółki zależne", „Spółki przejmowane"), w których posiada 100% kapitału – jest więc jedynym udziałowcem zależnych spółek z o.o. Obie spółki zależne posiadają w swoich aktywach akcje i udziały w innych podmiotach (długoterminowe aktywa finansowe). Akcje i udziały zostały nabyte przez Spółki zależne kilka lat temu po cenach wyższych od ich bieżącej wartości rynkowej. Obie Spółki zależne przynoszą straty podatkowe. Wnioskodawca planuje przeprowadzenie połączenia z powyższymi dwiema Spółkami zależnymi za pomocą metody łączenia udziałów na podstawie art. 44a ust 2 ustawy o rachunkowości. Z uwagi na możliwość przewidzianą przepisami ustawy o rachunkowości (art. 12 ust. 3 pkt 2) na dzień połączenia księgi rachunkowe spółek nie będą podlegały zamknięciu.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wynik podatkowy spółek przejmowanych za bieżący rok podatkowy do dnia połączenia (strata podatkowa) będzie podlegał zsumowaniu z wynikiem podatkowym Spółki przejmującej (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)...

Zdaniem Spółki, w związku z faktem, że w momencie połączenia metodą łączenia udziałów rok podatkowy spółek łączących się nie zostanie zakończony, strata wykazywana przez Spółki przejmowane będzie podlegała zsumowaniu z wynikiem podatkowym Spółki przejmującej - poprzez zsumowanie odpowiednich pozycji przychodów i kosztów. W sytuacji, gdyby Spółka przejmująca w roku podatkowym, w którym miało miejsce przejęcie Spółek zależnych, wykazała stratę podatkową strata ta będzie podlegała rozliczeniu w okresie kolejnych 5 lat w Spółce przejmującej zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Uzasadnienie

Zdaniem Spółki, w opisywanym stanie faktycznym nie znajdzie zastosowania art. 7 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm., dalej: updop). Przepis ten stanowi, że przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się strat przedsiębiorców przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych - w razie przekształcenia formy prawnej, łączenia lub podziału przedsiębiorców, z wyjątkiem przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową. Przepis ten dotyczy straty w rozumieniu przepisów podatkowych, tj. straty wynikającej z art. 7 ust 2 updop, zgodnie z którym dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów różnica jest stratą. W rozważanej sytuacji nie będziemy mieli do czynienia z ustalaniem przez Spółki przejmowane ewentualnej straty na dzień przejęcia (tj. połączenia metodą łączenia udziałów), ponieważ podmioty te nie zamkną na ten dzień ksiąg rachunkowych. Jeśli w wyniku zastosowania metody łączenia udziałów nie zostaną zamknięte księgi Spółek przejmowanych, również i ich rok podatkowy w rozumieniu updop nie ulegnie zakończeniu.

Nie ziści się zatem warunek konieczny do uznania za rok podatkowy w rozumieniu art. 8 ust. 6 updop okresu od dnia rozpoczęcia danego roku podatkowego spółek przejmowanych do dnia połączenia. A zatem nadwyżki kosztów uzyskania przychodów nad sumą przychodów Spółki przejmowanej w odniesieniu do roku, w którym nastąpi połączenie, nie można uznać za „stratę", o której mowa w art 7 ust. 2, ust. 3 i 4 updop, która nie mogłaby być rozliczona przez Spółkę przejmującą.

Na dzień połączenia, Spółka przejmująca będzie bowiem zobowiązana do zsumowania odpowiednich pozycji swoich aktywów, pasywów, przychodów i kosztów, po uprzednim doprowadzeniu tych wartości do jednolitych metod wyceny oraz dokonania odpowiednich wyłączeń. Połączenie to zostanie odzwierciedlone w księgach rachunkowych Spółki przejmującej. Spółki przejmowane nie będą miały natomiast obowiązku złożenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za okres do dnia ich przejęcia.

Złożenie zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) nastąpi dopiero po zakończeniu roku podatkowego Spółki przejmującej przedmiotowe Spółki zależne. Zeznanie to będzie uwzględniać zarówno dochody, jak i straty zrealizowane przez przejęte przez nią podmioty (Spółki przejmowane) w tym roku podatkowym, w którym nastąpi ich inkorporacja. W praktyce będzie to oznaczało, że jeżeli połączenie zostanie przeprowadzone na przykład w roku podatkowym / obrotowym, który rozpoczął się dnia 1 stycznia 2010 r., wówczas Spółka przejmująca będzie uprawniona do ujęcia w deklaracjach i zeznaniu rocznym za ten rok osiągniętych przychodów podatkowych i kosztów uzyskania przychodów Spółek przejmowanych, dotyczących tego roku. W konsekwencji, w ten sposób Spółka przejmująca przy wyliczeniu dochodu do opodatkowania będzie mogła rozliczyć ewentualne straty poniesione przez Spółki przejmowane, poniesione w roku omawianego połączenia.

Interpretacja ta znajduje także oparcie w przepisach ustawy o rachunkowości. Ponieważ zgodnie z art. 44c ust 1 ustawy o rachunkowości, łączenie metodą łączenia udziałów polega na sumowaniu poszczególnych pozycji odpowiednich aktywów i pasywów oraz przychodów i kosztów połączonych spółek, według stanu na dzień połączenia, po uprzednim doprowadzeniu ich wartości do jednolitych metod wyceny i dokonaniu wyłączeń, również strata wykazywana przez spółki przejmowane, zdaniem Wnioskodawcy, powinna być zsumowana z wynikiem podatkowym Spółki - poprzez zsumowanie odpowiednich pozycji przychodów i kosztów. W sytuacji natomiast gdy Spółka przejmująca wykaże w roku podatkowym, w którym nastąpiło przejęcie nadwyżkę kosztów uzyskania przychodów nad sumą przychodów, powstała w ten sposób strata podatkowa w Spółce przejmującej będzie podlegała rozliczeniu w okresie kolejnych 5 lat (według art. 7 ust. 5 updop).

Spółka wskazała, że analogiczne stanowisko zostało przedstawione m.in. w następujących interpretacjach indywidualnych:

  • interpretacja z dnia 30 kwietnia 2008 r., wydana za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (Znak: IP-PB3-423-249/08-2/ER),
  • interpretacja z dnia 30 listopada 2007 r., wydana za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (Znak: ILPB3/423-86/07-27ŁM).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Dokonując oceny stanowiska Spółki Organ ograniczył się jedynie do przepisów prawa podatkowego, nie odnosząc się do kwestii związanych z interpretacją ustawy o rachunkowości. Stosownie bowiem do art. 14b § 1 w związku z art. 3 pkt 2 i 1 Ordynacji podatkowej nie jest on uprawniony, ani obowiązany do interpretacji przepisów ustawy o rachunkowości, gdyż nie jest to ustawa podatkowa o jakiej mowa w ww. przepisach.

Dodatkowo należy wskazać, że powołane przez Spółkę interpretacje zostały wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla Organu wydającego niniejsze rozstrzygnięcie.

Nadmienia się, że w zakresie pytań wymienionych we wniosku pod numerami 1,2,4 wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj