Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-454/10/JD
z 31 maja 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-454/10/JD
Data
2010.05.31



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
rok podatkowy
udział


Istota interpretacji
Czy w przypadku braku przeciwwskazań do zastosowania w przedmiotowym przyszłym stanie faktycznym metody łączenia udziałów (dla której z przepisów ustawy o rachunkowości nie wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych) rok podatkowy spółek łączących się nie zostanie zakończony w momencie połączenia?



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 10 marca 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 17 marca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie roku podatkowego łączących się spółek (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 marca 2010 r. do tut. Biura wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie roku podatkowego łączących się spółek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka (dalej: „Wnioskodawca", „Spółka przejmująca") posiada dwie spółki zależne z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółki zależne", „Spółki przejmowane"), w których posiada 100% kapitału – jest więc jedynym udziałowcem zależnych spółek z o.o. Obie spółki zależne posiadają w swoich aktywach akcje i udziały w innych podmiotach (długoterminowe aktywa finansowe). Akcje i udziały zostały nabyte przez Spółki zależne kilka lat temu po cenach wyższych od ich bieżącej wartości rynkowej. Obie Spółki zależne

przynoszą straty podatkowe. Wnioskodawca planuje przeprowadzenie połączenia z powyższymi dwiema Spółkami zależnymi za pomocą metody łączenia udziałów na podstawie art. 44a ust 2 ustawy o rachunkowości. Z uwagi na możliwość przewidzianą przepisami ustawy o rachunkowości (art. 12 ust. 3 pkt 2) na dzień połączenia księgi rachunkowe spółek nie będą podlegały zamknięciu.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w przypadku braku przeciwwskazań do zastosowania w przedmiotowym przyszłym stanie faktycznym metody łączenia udziałów (dla której z przepisów ustawy o rachunkowości nie wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych) rok podatkowy spółek łączących się nie zostanie zakończony w momencie połączenia (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)...

Zdaniem Spółki, w momencie połączenia metodą łączenia udziałów rok podatkowy spółek łączących się nie zostanie zakończony.

Uzasadnienie

Spółka wskazała, iż stosownie do art. 12 ust 3 pkt 2 ustawy o rachunkowości, możliwe jest nie zamykanie i nie otwieranie ksiąg rachunkowych w przypadku połączenia jednostek, gdy w myśl ww. ustawy rozliczenie połączenia następuje metodą łączenia udziałów i nie powoduje powstania nowej jednostki. Skoro więc uzasadnione byłoby zastosowanie metody łączenia udziałów, a jednocześnie z jej przyjęciem nie łączy się obowiązek zamykania ksiąg rachunkowych, tym samym w dniu połączenia, zdaniem Wnioskodawcy, nie nastąpi również zakończenie roku podatkowego. Wskazują na to przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm., dalej: updop).

Art. 8 ust. 2 updop wskazuje, iż jeśli z przepisów o rachunkowości wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych.

A zatem, jak wskazywano powyżej, ponieważ w wyniku zastosowania metody łączenia udziałów nie zostałyby zamknięte księgi rachunkowe spółek łączących się również i ich rok nie uległby zakończeniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Dokonując oceny stanowiska Spółki Organ ograniczył się jedynie do przepisów prawa podatkowego, nie odnosząc się do kwestii związanych z interpretacją ustawy o rachunkowości. Stosownie bowiem do art. 14b § 1 w związku z art. 3 pkt 2 i 1 Ordynacji podatkowej nie jest on uprawniony, ani obowiązany do interpretacji przepisów ustawy o rachunkowości, gdyż nie jest to ustawa podatkowa o jakiej mowa w ww. przepisach.

Nadmienia się, że w zakresie pytań oznaczonych we wniosku numerami 1,3 i 4 wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj