Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-500/10/AK
z 29 marca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-500/10/AK
Data
2010.03.29



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Różnice kursowe


Słowa kluczowe
budowa
faktura
faktura zaliczkowa
inwestycje
koszty uzyskania przychodów
linia
maszyny
przychód
różnice kursowe
specjalna strefa ekonomiczna
technologia
waluta obca
zakup
zaliczka
zaliczka na poczet ceny
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Czy różnice kursowe powstałe w związku ze zwrotem zaliczki na zakup linii technologicznej w związku ze zmianą charakteru finansowania zakupu maszyn będą przychodem/kosztem finansowym strefowym czyli będą zaliczone do dochodu podlegającego zwolnieniu zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych? (zdarzenie przyszłe)



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 31 grudnia 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 11 stycznia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy różnice kursowe powstałe w związku ze zwrotem zaliczki na zakup linii technologicznej będą przychodem/kosztem strefowym czyli będą zaliczone do dochodu podlegającego zwolnieniu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od prawnych – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 stycznia 2010 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy różnice kursowe powstałe w związku ze zwrotem zaliczki na zakup linii technologicznej będą przychodem/kosztem strefowym czyli będą zaliczone do dochodu podlegającego zwolnieniu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od prawnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia z 2007 roku. W połowie 2008 roku Spółka zawarła umowę z firmą włoską na dostawę linii technologicznej do nowo budowanej fabryki. Linia ta stanowi zaawansowaną technologię i wymaga wielomiesięcznego procesu produkcyjnego pod indywidualne zamówienie kontrahenta. W związku z powyższym, wraz z zamówieniem Spółka przekazała zaliczkę w walucie euro na poczet dostawy gwarantującą dostawcy odbiór przedmiotu zamówienia. Zaliczka została przekazana przelewem bankowym na wskazany rachunek bankowy we włoskim banku. Planowany zakup linii technologicznej zgodny był z biznesplanem, który był przekazany do SSE podczas uzgodnień w zakresie zezwolenia strefowego. Tylko taka forma zamówienia gwarantowała Spółce możliwość odbioru maszyny w roku 2010.

W roku 2009 Spółka podjęła działania mające na celu pozyskanie środków finansowych niezbędnych do kontynuacji przedmiotowej inwestycji m.in. do zapłaty pozostałej części zamówionej linii technologicznej. W związku z ogólnoświatowym kryzysem finansowym Spółka napotkała wiele problemów z uzyskaniem długoterminowego kredytu bankowego inwestycyjnego. Wnioskowana kwota kredytu przekraczała na obecne czasy możliwości banków działających na rynku finansowym. Po wielu staraniach Spółka uzyskała możliwość sfinansowania pozostałej części inwestycji poprzez inną spółkę włoską która zajmuje się wspieraniem exportu podmiotów gospodarczych działających na rynku włoskim. Zasada działania tej spółki włoskiej polega na finansowaniu eksportu spółek włoskich a tym samym wydłużeniu terminu płatności dla odbiorcy końcowego. Ostatecznie nabywca (w tym przypadku Spółka) zakupuje maszyny z wydłużonym terminem płatności płacąc w związku z tym uzgodniony koszt maszyny wraz z kosztem wydłużonego okresu finansowania ich zakupu (odsetki).

Warunkiem dokonania transakcji jest:

  • sprzedaż maszyn i urządzeń przez producentów włoskich do spółki włoskiej wspierającej eksport,
  • spółka włoska wspierająca eksport po wyprodukowaniu maszyn przez producentów, ich dostawie do Spółki i potwierdzeniu kompletności dostaw wystawi fakturę na Spółkę za dostawę maszyn z terminem płatności uzgodnionym w kontrakcie (wieloletnią formą kredytu kupieckiego mającego charakter pożyczki inwestycyjnej) oraz zapłaci należności z tytułu maszyn producentom włoskim.

W związku z powyższym w celu umożliwienia dokonania transakcji kredytowego zakupu maszyn:

  • Spółka otrzymała w IV kwartale 2009 roku zwrot przekazanej zaliczki na zakup linii technologicznej od producenta włoskiego któremu przekazała zaliczkę w roku 2008,
  • zawarła porozumienie zamykające złożone zamówienie i dokonanie transakcji zgodnie z nowo zawartą umową poprzez spółkę włoską wspierającą eksport.

Powyższej procedurze finansowania zakupu maszyn podlegają wszystkie zamówienia złożone i które będą w przyszłości złożone na zakupy maszyn i urządzeń.

Wraz ze zwrotem zaliczki przekazanej w 2008 roku na zakup linii technologicznej powstały różnice kursowe.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy różnice kursowe powstałe w związku ze zwrotem zaliczki na zakup linii technologicznej w związku ze zmianą charakteru finansowania zakupu maszyn będą przychodem/kosztem finansowym strefowym zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych, czyli będą zaliczone do dochodu podlegającego zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych... (zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych)

Zdaniem Spółki, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.), wolne od podatku są dochody z zastrzeżeniem ust. 4-6, uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych, przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Mając na uwadze powyższe, wpływ zwrotu zaliczki skutkujący powstaniem różnicy kursowej ma bezpośredni związek z działalnością gospodarczą objętą zezwoleniem na działalność w SSE. Tym samym stanowi on korektę kosztów/przychodów finansowych działalności strefowej, a więc generuje dodatkowy dochód z działalności objętej zezwoleniem, a więc zwolniony od podatku dochodowego od osób prawnych. Dochód ten, uzyskany został w wyniku racjonalnej polityki finansowej wnioskodawcy zabezpieczającego finansowanie inwestycji strefowej będącej podstawą korzystania z ulgi w PDOP.

Racjonalne działania Spółki zabezpieczające finansowanie inwestycji strefowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach (IBPB3/423-362/08/MO (KAN-4610/5/08)) uznał jako koszt/przychód działalności Spółki zgodnie ze zezwoleniem strefowym.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

Stosownie do postanowień art. 12 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 42, poz. 274 ze zm.), dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy w ramach zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1, przez osoby prawne lub osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą są zwolnione od podatku dochodowego, odpowiednio na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych lub w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, ze zm. – określanej dalej skrótem „ustawa o pdop”), wolne od podatku są dochody, z zastrzeżeniem ust. 4-6, uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 powołanej ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (…), przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami.

W myśl art. 17 ust. 4 ww. ustawy o pdop, zwolnienie, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34, przysługuje podatnikowi wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka prowadzi działalność gospodarczą na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Spółka otrzymała w IV kwartale 2009 roku zwrot zaliczki w walucie obcej na zakup linii technologicznej od producenta włoskiego, któremu przekazała tą zaliczkę także w walucie obcej w roku 2008. W związku ze zwrotem zaliczki powstały różnice kursowe.

Stosownie do art. 15a ust. 1 ustawy o pdop, różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3.

Dodatnie różnice kursowe, w myśl art. 15a ust. 2 ustawy o pdop, powstają, jeżeli wartość:

  1. przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
  2. poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
  3. otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5,
  4. kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego udzielenia jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego zwrotu, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni,
  5. kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

Natomiast ujemne różnice kursowe powstają, zgodnie z art. 15a ust. 3 ustawy o pdop, jeżeli wartość:

  1. przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
  2. poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
  3. otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5,
  4. kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego udzielenia jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego zwrotu, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni,
  5. kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o pdop, przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Z kolei przychodem z działalności gospodarczej - zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o pdop - są także kwoty należne, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane. Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu, o czym stanowi art. 12 ust. 2 ustawy o pdop.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera definicji przychodu. Jednakże, co do zasady, za przychód podatkowy można uznać każde przysporzenie majątkowe podatnika.

Dodatkowo, na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 6a ustawy o pdop, do przychodów nie zalicza się zwróconych innych wydatków nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.

Mając powyższe na uwadze, zwrot uprzednio wpłaconej przez Spółkę zaliczki, która nie była zaliczona do kosztów uzyskania przychód nie stanowi przychodu w rozumieniu ustawy o pdop.

Zatem, powstałe różnice kursowe w związku ze zwrotem zaliczki w walucie obcej jako związane z wydatkiem (i jego zwrotem) neutralnym podatkowo na gruncie ustawy o pdop, nie stanowią ani przychodu ani kosztu uzyskania przychodu, a co za tym idzie nie będą wpływać na dochód zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych w myśl art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o pdop. Różnica ta nie stanowi korekty kosztów ani przychodów finansowych działalności strefowej, a więc nie generuje dodatkowego dochodu z działalności objętej zezwoleniem.

Stanowisko Spółki jest zatem nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj