Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-198a/10/RS
z 17 maja 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-198a/10/RS
Data
2010.05.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne


Słowa kluczowe
dostawa towarów
fundacje
podatnik podatku od towarów i usług


Istota interpretacji
Uznanie dostawy obrazów za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2.



Wniosek ORD-IN 820 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Fundacji, przedstawione we wniosku z dnia 22 lutego 2010 r. (data wpływu 5 marca 2010 r.), uzupełnionym w dniu 19 kwietnia 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania wykonywanych czynności dostawy obrazów za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 5 marca 2010 r. wpłynął wniosek, uzupełniony w dniach 19 kwietnia 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania wykonywanych czynności dostawy obrazów za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.


W przedmiotowym wniosku, oraz w jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


W związku ze sprzedażą obrazów na aukcji, z której obrót przekroczył limit zwolnienia podmiotowego, Fundacja (Instytut) dokonała zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R i stała się w 2006 r. czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Powyższa aukcja była jedyną aukcją dzieł sztuki w dotychczasowej jej działalności. Fundacja otrzymuje od artystów w drodze darowizny obrazy, które zamierza sprzedać na terenie kraju w drodze aukcji. Dochód z niej zostanie przeznaczony na cele Instytutu. Dostawa ta jest czynnością okazjonalną, związaną z pozyskiwaniem środków na działalność statutową. Fundacja poza aukcją, która miała miejsce w 2006 r. i planowaną w 2010 r. nie zajmuje się działalnością w zakresie handlu towarami używanymi, dziełami sztuki, przedmiotami kolekcjonerskimi lub antykami.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy sprzedaż obrazów na aukcji podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług...


Zdaniem Wnioskodawcy, powołującego treść art. 15 ust. 1 i 2 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega jedynie obrót profesjonalny, a nie obrót wykonywany poza działalnością gospodarczą. Fundacja wskazała, że nie każda transakcja dokonana przez podatnika musi podlegać opodatkowaniu. Objęcie danej transakcji zakresem podatku od towarów i usług wymaga analizy, czy w odniesieniu do konkretnej dostawy dany podmiot występował w charakterze podatnika. W tym kontekście należy rozstrzygnąć, czy planowana sprzedaż obrazów nosi znamiona obrotu profesjonalnego, czy też jest czynnością wykonywaną poza działalnością komercyjną. W ocenie Fundacji sprzedaż obrazów należy zakwalifikować do działań podejmowanych w sferze nie związanej z działalnością komercyjną. W konsekwencji Instytut nie powinien być traktowany jako podatnik podatku od towarów i usług dla celów transakcji sprzedaży na aukcji obrazów, która nie powinna podlegać opodatkowaniu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów rozumie się - w myśl dyspozycji art. 7 ust. 1 ww. ustawy - przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Definicję towaru ustawodawca zawarł w art. 2 pkt 6 powołanej ustawy, który stanowi, iż przez towary należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały zdefiniowane w art. 15 ust. 1 i 2 powołanej ustawy. Podatnikami - wg zapisu art. 15 ust. 1 - są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza, zgodnie z ust. 2 tego artykułu, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ww. ustawie ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnika” te wszystkie podmioty, które prowadzą określoną działalność występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto podatnikiem staje się również ten, kto wykonał czynność podlegającą opodatkowaniu jednorazowo, ale w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia „zamiar”. Zgodnie z definicją zawartą we „Współczesnym słowniku języka polskiego” (Wydawnictwo Langenscheidt, Warszawa 2007 r.) „zamiar” oznacza „intencje zrobienia czegoś, zamysł, plan, projekt, chęć”. Zatem przez zamiar wykonywania danej czynności w sposób częstotliwy należy rozumieć chęć, wolę powtarzalnego, a nie jednorazowego wykonywania określonych czynności, składających się na istotę prowadzenia działalności. O kwestii częstotliwości nie decyduje okres wykonywania czynności (tydzień, miesiąc, rok), ani ilość dokonanych transakcji. Decydującym kryterium jest powtarzalność czynności. Dlatego też, w każdym przypadku należy indywidualnie rozstrzygnąć, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowoprawne było dokonywanie tej czynności wielokrotnie w ramach działalności producenta, handlowca lub usługodawcy.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że od 2006 r. Fundacja jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu dokonanej sprzedaży obrazów na aukcji. W 2010 r. planuje dostawę obrazów otrzymanych od artystów w drodze darowizny. Poza ww. aukcjami, Fundacja nie zajmuje się działalnością w zakresie handlu towarami używanymi, dziełami sztuki, przedmiotami kolekcjonerskimi lub antykami. Dostawa obrazów jest czynnością okazjonalną, związaną z pozyskiwaniem środków na działalność statutową.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz treść wskazanych wyżej regulacji należy zauważyć, iż obrazy są towarami w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy, a ich dostawa podlega opodatkowaniu, na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy, jeżeli jest dokonywana przez podatnika podatku od towarów i usług. Dla stwierdzenia, czy dostawa obrazów dokonywana przez Fundację podlega opodatkowaniu, ważne jest, czy w odniesieniu do tej czynności, działa jako podatnik prowadzący w tym zakresie działalność. Z treści wniosku wynika, że Fundacja dokonując przedmiotowych dostaw występuje w roli podatnika, o czym świadczy dokonana w 2006 r. rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży obrazów. Powyższe potwierdza powtarzalny charakter dokonywanych dostaw, bez względu na czasookres ich występowania (okazjonalność) oraz zorganizowany sposób ich przeprowadzenia, jakim jest aukcja.

Reasumując należy stwierdzić, że w świetle art. 15 ust. 1 i 2 ustawy, Fundacja jest podatnikiem podatku od towarów i usług w związku ze sprzedażą obrazów, która podlega opodatkowaniu.

Jednocześnie informuje się, że rozstrzygnięcia kwestii stawki podatku obowiązującej dla czynności sprzedaży obrazów na aukcji dokonano w interpretacji indywidualnej nr ITPP2/443-198b/10/RS.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania niniejszej interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj