Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-693/10/MS
z 26 maja 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-693/10/MS
Data
2010.05.26



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
kredyt
odsetki
środek trwały
udziałowiec


Istota interpretacji
Czy zapłacone odsetki od kredytu udzielonego Spółce przez Bank na podstawie umowy o kredyt inwestycyjny uważa się za koszty uzyskanie przychodu Spółki, tj. czy nie mają do nich zastosowania przepisy art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy z 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych? Czy amortyzacja od tej części wartości budynku, która stanowi naliczone odsetki zwiększające wartość inwestycji w momencie spłaty tych odsetek stanie się kosztem uzyskania przychodu?



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 17 lutego 2010r. (data wpływu do tut. Biura 26 lutego 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie:

  • możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconych odsetek od kredytu udzielonego Spółce przez Bank, na podstawie umowy o kredyt inwestycyjny, bez konieczności stosowania limitu wynikającego z art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – jest prawidłowe,
  • ustalenia czy amortyzacja od części wartości początkowej budynku, którą stanowią naliczone odsetki od kredytu zwiększające wartość inwestycji, w momencie spłaty tych odsetek stanie się kosztem uzyskania przychodu– jest nieprawidłowe

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

UZASADNIENIE

W dniu 26 lutego 2010r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie:

  • możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconych odsetek od kredytu udzielonego Spółce przez Bank, na podstawie umowy o kredyt inwestycyjny, bez konieczności stosowania limitu wynikającego z art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
  • ustalenia czy amortyzacja od części wartości początkowej budynku, którą stanowią naliczone odsetki od kredytu zwiększające wartość inwestycji, w momencie spłaty tych odsetek stanie się kosztem uzyskania przychodu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Bank jest jedynym udziałowcem Spółki od dnia 26 lipca 2006 roku.

W dniu 16 lipca 2003 roku Spółka zawarła z Bankiem umowę o kredyt inwestycyjny. Środki z udzielonego kredytu zostały wykorzystane na wydatki związane z dokończeniem budowy obiektu X. Kapitał od tego kredytu Spółka spłaca od stycznia 2007 roku. Odsetki były naliczone, a ich spłata zawieszona do 31 grudnia 2008 roku zgodnie z obowiązującą umową wraz z aneksami. Aneksy te wprowadzały zmiany głównie w harmonogramach spłaty kapitału i odsetek i część z nich została podpisana zanim Bank stał się udziałowcem Spółki. Kwota odsetek naliczonych w okresie realizacji inwestycji do dnia przekazania obiektu do używania, tj. do 01 stycznia 2004 roku zwiększyła wartość tej inwestycji, a odpisy amortyzacyjne od tej części odsetek nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Od stycznia 2009 roku odsetki uprzednio naliczone i zawieszane zgodnie z ustalonym harmonogramem są spłacane w miesięcznych ratach. Dodatkowo od stycznia 2009 roku Spółka płaci bieżące odsetki od tego kredytu.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy zapłacone odsetki od kredytu udzielonego Spółce przez Bank na podstawie umowy o kredyt inwestycyjny uważa się za koszty uzyskanie przychodu Spółki, tj. czy nie mają do nich zastosowania przepisy art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy z 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych... Czy amortyzacja od tej części wartości budynku, która stanowi naliczone odsetki zwiększające wartość inwestycji w momencie spłaty tych odsetek stanie się kosztem uzyskania przychodu... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

Zdaniem Wnioskodawcy, odsetki od kredytu udzielonego na podstawie umowy o kredyt inwestycyjny powinny zostać uznane za koszt uzyskania przychodu Spółki, bo nie ma do nich zastosowania przepis art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o PDOP. Spółka zawarła umowę o kredyt inwestycyjny w dniu 16 lipca 2003 roku, a Bank stał się udziałowcem Spółki dopiero w dniu 26 lipca 2006 roku. Zatem w chwili zawierania przedmiotowej umowy o kredyt inwestycyjny Bank nie był w ogóle udziałowcem Spółki. Ponadto zgodnie z treścią uchylonego art. 16 ust. 7a ustawy o PDOP w zw. z obowiązującym art. 3 ust. 1 przepisów ust. 1 pkt 60 i 61 nie stosuje się do odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych przez podatnika lub podatników, którzy mają siedzibę lub zarząd na terytorium RP, a według art. 9 ustawy z dnia 18 listopada 2004 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przepisów art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o PDOP nie stosuje się do odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych przez podatników, którzy mają siedzibę lub zarząd na terytorium RP przed dniem 1 stycznia 2005 roku. Przed tą datą zatem, zapłacone odsetki od kredytu udzielonego przez udziałowca mającego siedzibę na terenie RP zawsze mogły być wliczone w koszty uzyskania przychodu. Ponadto zdaniem Wnioskodawcy moment zapłaty w przypadku odsetek decyduje o zaliczeniu w koszty uzyskania przychodów, dlatego amortyzacja, od tej części wartości budynku będzie kosztem uzyskania przychodów dopiero w momencie zapłaty odsetek.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm. określanej w dalszej części skrótem „updop”), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Przytoczona powyżej regulacja wskazuje, iż podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich wydatków pod warunkiem, iż nie zostały one wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy podatkowej oraz wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, czy też zachowanie albo zabezpieczenie źródła pozyskiwania przychodu.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 60 updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych spółce przez jej udziałowca (akcjonariusza) posiadającego nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki albo udziałowców (akcjonariuszy) posiadających łącznie nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25% udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale takiego udziałowca (akcjonariusza) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek; przepisy te stosuje się odpowiednio do spółdzielni, członków spółdzielni oraz funduszu udziałowego takiej spółdzielni.

Z treści powyższego przepisu wynika, że jeżeli w dniu wypłaty odsetek zachodzą okoliczności wymienione w tym przepisie, podatnik jest obowiązany dokonać obliczenia kwoty odsetek, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Na dzień zapłaty odsetek od pożyczki (kredytu) podlegają one podatkowej weryfikacji poprzez porównanie z limitem określonym w art. 16 ust. 1 pkt 60 updop, a kwota odsetek przekraczająca ten limit, nie może być uznana za koszt uzyskania przychodów, niezależnie od formy rozliczenia tych odsetek, w tym poprzez amortyzację.

Zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 18 listopada 2004r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 254, poz. 2533), przepisów art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy wymienionej w art. 1 nie stosuje się do odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy wymienionej w art. 1, przed dniem 1 stycznia 2005 r. Artykuł ten stanowi, że przepisów o „cienkiej kapitalizacji” nie stosuje się do odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych przez podatników o nieograniczonym obowiązku podatkowym w Polsce przed dniem 1 stycznia 2005r.

W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym mamy do czynienia z taką sytuacją. Udzielenie kredytu Spółce miało miejsce przed 1 stycznia 2005r. Zatem w niniejszej sprawie nie będą miały zastosowania ograniczenia zawarte w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 updop.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 12 updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek, prowizji i różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji.

Stosownie do art. 16g ust. 1 pkt 2 updop, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2 - 14, uważa się w razie wytworzenia we własnym zakresie - koszt wytworzenia.

Za koszt wytworzenia, zgodnie z art. 16g ust. 4 ww. ustawy, uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Z powyższych przepisów wynika, iż odsetki od kredytu zaciągniętego na dokończenie budowy obiektu budowlanego naliczone do dnia przekazania tego środka do używania powiększają jego wartość początkową. Należy nadmienić, że odsetki te nie muszą być zapłacone, naliczenie jest wystarczającą przesłanką do ujęcia ich w wartości początkowej środka trwałego. Zatem odpisy amortyzacyjne mogą być dokonywane w pełnej wysokości, także wówczas gdy zawierają w sobie odsetki naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania lecz nie zapłacone.

Stanowisko Spółki w zakresie:

  • możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconych odsetek od kredytu udzielonego Spółce przez Bank, na podstawie umowy o kredyt inwestycyjny, bez konieczności stosowania limitu wynikającego z art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – jest zatem prawidłowe,
  • ustalenia czy amortyzacja od części wartości początkowej budynku, którą stanowią naliczone odsetki od kredytu zwiększające wartość inwestycji, w momencie spłaty tych odsetek stanie się kosztem uzyskania przychodu – jest zatem nieprawidłowe.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, iż w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 1, 3 i 4 wydano odrębne interpretacje.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj