Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-687/10-2/MM
z 8 listopada 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-687/10-2/MM
Data
2010.11.08



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
kara umowna
kara umowna
moment powstania przychodów
moment powstania przychodów
odszkodowanie umowne
odszkodowanie umowne
powstanie przychodu
powstanie przychodu
przychód
przychód
przychód podlegający opodatkowaniu
przychód podlegający opodatkowaniu


Istota interpretacji
W którym momencie Spółka powinna rozpoznać przychód podatkowy z tytułu obciążenia firm podwykonawczych karami umownymi za nieterminową realizację kontraktu budowlanego?



Wniosek ORD-IN 392 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej przedstawione we wniosku z dnia 10 sierpnia 2010 r. (data wpływu 12 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka, przy współpracy z firmami podwykonawczymi, realizuje kontrakt budowlany polegający na budowie kanalizacji sanitarnej, deszczowej oraz sieci wodociągowej. W związku z nieterminową realizacją prac przez firmy podwykonawcze, Spółka obciążyła podwykonawców karami umownymi wysyłając za pośrednictwem poczty stosowne noty obciążeniowe. Firmy podwykonawcze kwestionują wysokość kar umownych naliczonych przez Spółkę. W związku z powyższym, Spółka rozważa możliwość wystąpienia z powództwem sądowym przeciwko podwykonawcom w celu uzyskania rozstrzygnięcia w powyższym zakresie przed sądem powszechnym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

W którym momencie Spółka powinna rozpoznać przychód podatkowy z tytułu obciążenia firm podwykonawczych karami umownymi za nieterminową realizację kontraktu budowlanego...

Zdaniem Wnioskodawcy, powinien On rozpoznać przychód podatkowy z tytułu obciążenia firm podwykonawczych karami umownymi za nieterminową realizację kontraktu budowlanego dopiero w dacie faktycznego otrzymania kar umownych. W chwili obecnej, naliczone, lecz nie otrzymane kary umowne, nie stanowią przychodu podatkowego Spółki. Spółka stoi na stanowisku, iż przychód z tytułu nałożonych kar umownych należy rozliczać kasowo, czyli dopiero w dacie faktycznego otrzymania środków pieniężnych. Art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zawiera definicję przychodu należnego, czyli przychodu dla którego powstania nie ma znaczenia fakt, czy podatnik przychód ten faktycznie otrzymał. W dalszej kolejności przepis art. 12 ust. 3a - 3e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określa datę powstania przychodu należnego związanego z działalnością gospodarczą. Pozostałe przychody rozliczane są kasowo, czyli w momencie otrzymania zapłaty, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W ocenie Spółki, kary umowne nie stanowią przychodu bezpośrednio związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zgodnie z pismem Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 12 października 2004 r. (nr PD-P/423-46/04): „otrzymanie odszkodowania nie stanowi przejawu prowadzenia przez spółkę działalności gospodarczej, nawet wówczas, gdy jego otrzymanie powstało w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zatem dla ustalenia przychodu podatkowego Spółki nie mają zastosowania przepisy art. 12 ust. 3 i ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odnoszące się do przychodów związanych z działalnością gospodarczą, lecz przepisy art. 12 ust. 1 powołanej ustawy. Wobec powyższego Spółka jako przychód podatkowy powinna uwzględnić kwotę odszkodowania w momencie jego otrzymania”.

Pomimo nowelizacji art. 12 ust. 3 i 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, powyższe stanowisko zachowuje swoją aktualność, co potwierdza interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 27 marca 2009 r. (nr ILPB3/423-38/09-2/KS), w której to organ podatkowy uznał za prawidłowe stanowisko podatnika, iż: „… nakładane na kontrahentów kary umowne, stanowią przychód, który dla celów podatku dochodowego od osób prawnych należy rozpoznać w momencie ich faktycznego otrzymania”.

Reasumując, w ocenie Spółki, wartość naliczonych kar umownych z tytułu nieterminowanej realizacji kontraktu podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym dopiero w momencie otrzymania tych kar od podwykonawców.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W odniesieniu do powołanych przez Spółkę pism stwierdzić należy, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj