Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-106/11-4/JG
z 20 czerwca 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-106/11-4/JG
Data
2011.06.20



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
faktura korygująca
koszty pośrednie
koszty uzyskania przychodów
licencja
moment
opłata licencyjna
oprogramowanie
potrącalność kosztów
wydatek
zarachowanie


Istota interpretacji
Jaki jest moment podatkowy przedmiotowych transakcji dotyczących licencji realizowanych wystawionymi fakturami i dokonanymi płatnościami w świetle przepisów prawa oraz postanowieniem umowy sublicencyjnej z 2008 r. w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 404 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 08 marca 2011 r. (data wpływu 11 marca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych z tytułu opłaty licencyjnej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 marca 2011 r. został złożony ww. wniosek – uzupełniony pismem z dnia 31 maja 2011 r. (data wpływu 07 czerwca 2011 r.) – o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych z tytułu opłaty licencyjnej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

X, spółka „matka” Wnioskodawcy, na mocy umowy sublicencyjnej z 2008 r., udzielił Mu licencji na używanie oprogramowania, definiowanego jako Y. Jest ono podstawowym oprogramowaniem używanym w Grupie Z, umożliwiającym zintegrowaną działalność operacyjną wszystkich spółek. Płatność za licencję ustalona jest w odcinkach rocznych. Przepis ten (pkt 6 umowy z 20.12.2008 r.) brzmi w tłumaczeniu na język polski:

„6. Sublicencjobiorca będzie dokonywał rocznych płatności z góry. Kwota płatności z góry będzie uzgadniania pomiędzy stronami. Po zakończeniu każdego roku, kiedy ostateczne koszty obciążane Sublicenjodawcę przez Licencjodawcę będą znane, ostateczny koszt oprogramowania będzie weryfikowany poprzez korektę faktur (płatności) wystawionych poprzednio”.

W przypadku korekty in plus, Sublicencjodawca zwykł wystawiać w następnym roku dodatkową fakturę.

Trudność przedstawia ustalenie momentu podatkowego, zarówno w odniesieniu do podatku dochodowego od osób prawnych, jak i podatku od towarów i usług.

W zakresie podatku dochodowego ww. koszty zostały zakwalifikowane do kosztów 2010 r. (proporcjonalnie do 12 miesięcy), łącznie z kosztami ostatecznymi, wynikającymi z faktury wystawionej w styczniu 2011 r.

W zakresie VAT momentem podatkowym była data faktury opiewająca na płatność z góry, a w odniesieniu do faktury ostatecznej (ze stycznia 2011 r.), przypisano ją do grudnia 2010 r. z datą 31.12.2010 r.

W piśmie uzupełniającym z dnia 31 maja 2011 r. (data wpływu 07 czerwca 2011 r.), Wnioskodawca doprecyzował opisany we wniosku stan faktyczny i oświadczył, co następuje.

  1. Spółka wskazała, iż przedmiotem zapytania jest ustalenie momentu podatkowego, czyli okresu, do którego są przyporządkowane skutki prawnopodatkowe dokonywanych opłat licencyjnych w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług.
  2. Stronami Umowy sublicencyjnej z 2008 r. są: X z siedzibą w Niemczech, jako Sublicencjodawca i Wnioskodawca z siedzibą w Polsce, jako Sublicencjobiorca.
  3. Ww. Umowa została zawarta na czas nieokreślony, co wynika pośrednio z zasady, że opłaty licencyjne będą płacone rocznie (pkt 6). Przyczyną tego jest intencja korzystania z licencji (zdefiniowanych w pkt 1 i 2, dalej nazywanych licencją) przez okres dłuższy niż rok. Rzeczywisty stan rzeczy to potwierdza: umowa została zawarta w roku 2008 i ciągle obowiązuje, już prawie od 3 lat.
  4. Na mocy ww. Umowy Sublicencjobiorca otrzymał prawo do korzystania z licencji (pkt 1) na przedmiotowe oprogramowanie wyłącznie w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Zatem ta licencja nie stała się składnikiem majątku Wnioskodawcy.
  5. Opłata roczna jest ceną za korzystanie z licencji, a nie ceną jej zakupu.
  6. Struktura opłaty rocznej została wyszczególniona w pkt 5 i obejmuje skalkulowane przez Sublicencjodawcę koszty bezpośrednie, takie jak: amortyzacja licencji, jej utrzymanie, dostęp do serwisu informatycznego, proporcjonalne koszty pośrednie, takie jak: utrzymanie sprzętu, koszty pracownicze departamentu informatycznego Sublicencjodawcy.
  7. Bezpośrednio roczne opłaty licencyjne nie pokrywają się z rokiem podatkowym Spółki, którym nota bene jest rok kalendarzowy (sekwencja płatności za licencję za dany rok podatkowy: płatność w styczniu danego roku, ostateczne rozliczenie - początek kolejnego roku podatkowego).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych.

Jaki jest moment podatkowy przedmiotowych transakcji dotyczących licencji realizowanych wystawionymi fakturami i dokonanymi płatnościami, w świetle przepisów prawa oraz postanowieniem umowy sublicencyjnej z 2008 r., w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych...

Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle obowiązującej klasyfikacji kosztów i ich podziału na koszty bezpośrednie i pośrednie oraz wobec kwalifikowania dnia poniesienia kosztów uzyskania przychodów na dzień ujęcia tych kosztów w księgach rachunkowych oraz wobec obowiązującej w rachunkowości zasady współmierności przychodów i kosztów, Spółka uważa, że opłata licencyjna płatna z góry powinna być proporcjonalnie rozdzielona na okres 12 miesięcy danego roku podatkowego, a korektę roczną także powinno się zarachowywać w ciężar tego roku podatkowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy.

Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu, każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania. W oparciu o kryterium stopnia tego powiązania, ustawodawca wyróżnia koszty podatkowe:

  • bezpośrednio związane z przychodami, których poniesienie przekłada się wprost na uzyskanie konkretnych przychodów (możliwe jest ustalenie, w jakim okresie i w jakiej wysokości powstał związany z nimi przychód) oraz
  • inne niż bezpośrednio związane z przychodami, których nie można w taki sposób przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione, jako prowadzące do ich osiągnięcia (tzw. koszty pośrednie),

odrębnie regulując zasady ich potrącalności (art. 15 ust. 4 – 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Kosztami uzyskania przychodów będą zatem takie koszty, które spełniają łącznie następujące warunki:

  • zostały poniesione przez podatnika,
  • pozostają w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą,
  • ich poniesienie miało na celu uzyskanie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów,
  • nie zostały wyłączone z kategorii kosztów podatkowych mocą art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Z uwagi na fakt, że w analizowanym przypadku wydatki dotyczą licencji, ich ocena prawna wymaga również odniesienia się do postanowień przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w tym zakresie.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części.

Jednocześnie, zgodnie z art. 15 ust. 6 ww. ustawy, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a - 16m, z uwzględnieniem art. 16.

Stosownie do art. 16b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:

  1. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego,
  2. spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,
  3. prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  4. autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,
  5. licencje,
  6. prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117, z późn. zm.),
  7. wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know - how)

   - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Z kolei treść art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wskazuje, że odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 16k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, z zastrzeżeniem art. 16e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór (…).

Stosownie do przepisu art. 16g ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2 - 14, uważa się w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia.

Zgodnie z art. 16g ust. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wartość początkową praw majątkowych, w tym licencji i autorskich praw majątkowych, stanowi cena nabycia tych praw; jeżeli wynagrodzenie (opłaty) wynikające z umowy licencyjnej albo z umowy o przeniesienie innych praw majątkowych jest uzależnione od wysokości przychodów z licencji lub praw uzyskanych przez licencjobiorcę albo nabywcę, przy ustalaniu wartości początkowej praw majątkowych, w tym licencji, nie uwzględnia się tej części wynagrodzenia.

Na podstawie przepisu art. 16g ust. 3 cytowanej ustawy, za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, spółka „matka” Wnioskodawcy na mocy umowy sublicencyjnej udzieliła Mu licencji na używanie oprogramowania. Spółka otrzymała prawo do korzystania z licencji na przedmiotowe oprogramowanie wyłącznie w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, a licencja nie stała się składnikiem Jej majątku. Wnioskodawca wskazał także, że opłata roczna jest ceną za korzystanie z licencji, a nie ceną jej zakupu.

Mając zatem na uwadze przedstawione przez Spółkę okoliczności oraz powyższe regulacje prawne, stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie roczne opłaty licencyjne za korzystanie z oprogramowania nie mogą być uznane za cenę nabycia praw (licencji) stanowiącą wartość początkową praw majątkowych. W konsekwencji, roczne opłaty za prawo do korzystania z licencji na oprogramowanie nie są objęte dyspozycją przepisów o amortyzacji i należy je zaliczyć – z uwagi na charakter związku tych wydatków z przychodami Spółki – do kosztów innych niż bezpośrednio związanych z przychodami (tzw. koszty pośrednie).

Stosownie do art. 15 ust. 4d powyższej ustawy, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Jak stanowi natomiast art. 15 ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4f - 4h, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

W tym miejscu należy dodatkowo wskazać, iż ujęcie (zaksięgowanie) kosztu w księgach rachunkowych określa datę powstania kosztu podatkowego. Przepisy o rachunkowości (ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości - t. j. Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223 ze zm.) decydują, na który dzień ujmuje się w księgach rachunkowych koszt, a tym samym przesądzają o dacie poniesienia kosztu podatkowego, z zastrzeżeniem rezerw i biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów. Koszt podatkowy powstaje zatem w dniu faktycznego zaksięgowania kosztu w księgach rachunkowych, a nie w dniu przeprowadzenia operacji gospodarczej, np. w dniu wystawienia faktury.

Odnośnie korekty rocznej, o której mowa we wniosku, stwierdzić należy, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie określają zasad dokonywania korekt kosztów uzyskania przychodów. Brak jest również uregulowań dotyczących momentu powiększenia (zmniejszenia) tychże kosztów, tj. czy koszty podatkowe powiększa się (pomniejsza) w dacie korekty, czy też w dacie poniesienia kosztów.

Należy jednak podkreślić, iż faktura korygująca nie dokumentuje odrębnego, niezależnego zdarzenia gospodarczego, lecz odnosi się ściśle do stanu zaistniałego w przeszłości. Punktem odniesienia do faktury korygującej jest zatem faktura pierwotna.

Reasumując, opłaty licencyjne za korzystanie z oprogramowania udokumentowane fakturą VAT stanowią koszty pośrednie, które zgodnie z art. 15 ust. 4d w związku z ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, potrącalne są w dacie ich poniesienia. Natomiast w kwestii ujmowania w kosztach podatkowych wartości faktur korygujących, uznać należy, że winny być one odniesione do roku, w którym ujęto faktury pierwotne.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Jednocześnie dodaje się, że w zakresie zaistniałego stanu faktycznego dotyczącego podatku od towarów i usług zapadło odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj